EU će ulagati u preradu kritičnih sirovina u Južnoj Africi i transportne veze do Demokratske Republike Kongo, još jednog ključnog izvora minerala koji je neophodan za energetsku i digitalnu tranziciju.
Evropska komisija pokreće pregovore o onome što naziva prvim čistim trgovinskim i investicionim partnerstvom, objavila je predsjednica Ursula von der Leyen dok je bila u diplomatskoj misiji u Cape Townu.
“Južna Afrika ima sve da postane globalni lider”, rekla je von der Leyen na putu u razgovore s predsjednikom Cyrilom Ramaphosom, kojima je prisustvovao i predsjednik Vijeća EU Antonio Costa.
“Imate čistu energiju u izobilju od vjetra do sunca, imate sirovine koje su kritične za elektrolizu, uključujući 91% svjetskih rezervi metala platinske grupe”, rekla je ona ukazujući na planove Južne Afrike da poveća proizvodnju čistog vodonika za izvoz.
Von der Leyen je također najavila investicijski paket vrijedan 4,7 milijardi eura kroz shemu Global Gateway, odgovor EU na kinesku inicijativu Pojas i put, geopolitički značajnu globalnu mrežu trgovinskih i infrastrukturnih ulaganja i finansiranja.
Ramaphosa je rekao da će mješavina evropskih javnih i privatnih finansija biti dijelom usmjerena ka preradi kritičnih sirovina. Von der Leyen je naglasila da bi rafiniranje (koristila je tehnički izraz “beneficijacija”) i ekonomske koristi od posljedične “dodate vrijednosti” trebale ostati u Južnoj Africi – princip koji EU koristi da bi širila svoju diplomatiju sirovina.
Južnoafrički predsjednik je kao ciljeve ulaganja naveo i proizvodnju zelenog vodonika i druge oblike obnovljive energije, jačanje transportne i digitalne infrastrukture, te ulaganje u proizvodnju vakcina.
Konkretan projekat koji je spomenula von der Leyen bio je razvoj željezničke veze između Južne Afrike i Demokratske Republike Kongo (DRC), još jednog ključnog izvora esencijalnih minerala poput kobalta i – dijelom iz tog razloga – žarišta oružanih sukoba.
“Ulažemo u transportne koridore poput rute od sjevera do juga Lubumbashi-Durban kako bismo nadogradili željezničku i lučku infrastrukturu koja je tako važna za povezanost”, rekao je predsjednik izvršnog odbora EU.
U opsežnoj zajedničkoj deklaraciji objavljenoj nakon njihovog sastanka, Ramaphosa, von der Leyen i Costa složili su se o potrebi za “pravednim, sveobuhvatnim i trajnim mirom u Ukrajini, okupiranim palestinskim teritorijama, Sudanu, Južnom Sudanu, Demokratskoj Republici Kongo… i drugim velikim ratovima i sukobima širom svijeta.”
Posebno su se fokusirali na DRC, pozivajući pobunjeničke grupe na istoku ogromne zemlje bogate mineralima da budu pozvane na odgovornost, a Ramaphosa je pozvao na podršku Ujedinjenih naroda, Afričke unije i Evropske unije u rješavanju humanitarne krize.
Von der Leyen je naglasila posvećenost EU Partnerstvu za tranziciju pravedne energije potpisanom na klimatskom samitu COP26 u Glasgowu 2021., gdje su Francuska, Njemačka, Sjedinjene Američke Države i Evropska unija obećale 8,5 milijardi dolara za finansiranje zelene tranzicije Južne Afrike.
“Znamo da se drugi povlače”, rekla je ona u naglasku na Trumpovu administraciju, koja je prošle sedmice objavila da će SAD napustiti program namijenjen da pomogne zemljama u razvoju da se odmaknu od fosilnih goriva. Naknadna partnerstva su formirana za Indoneziju i Vijetnam 2022. godine, u vrijednosti od 20 milijardi dolara, odnosno 15 milijardi dolara.
“Udvostručavamo se uz našu podršku; mi smo ovdje da ostanemo”, rekla je von der Leyen.
Izvor: Euronews