Islam je oduvijek posebnu pažnju posvećivao umjetnosti, a filozofija islamske umjetnosti temelji se na ideji ljepote koja dolazi od Svevišnjeg, prisutna u svakom aspektu stvaranja svijeta.
Ova ljepota izražava se kroz umjetnost, a najistaknutiji oblik tog izraza u islamskoj tradiciji je svakako kaligrafija.
O temi „Islamska umjetnost i arapski jezik“ razgovarano je u emisiji „Filozofija života“, koja je dio Ramazanskog programa na Hayat televiziji. U emisiji su učestvovali prof. dr. Ćazim Hadžimejlić, akademski kaligraf, dr. Mejra Softić, profesorica arapskog jezika na Islamskom pedagoškom fakultetu u Zenici, i prof. dr. Almir Fatić, rukovodilac Katedre za tefsir na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu.
Prof. dr. Ćazim Hadžimejlić govorio je o širokom spektru islamske umjetnosti, koja je kroz historiju obuhvatala prostrana područja, od arapskog poluotoka pa sve do Andaluzije, Balkana i šire.
Islamska umjetnost bila je duboko inspirirana božanskom objavom, a njezin razvoj odražava se kroz različite kulturne utjecaje, poput perzijske ili bizantske umjetnosti, koje su se prilagodile islamskim principima.
Hadžimejlić je posebno istakao kaligrafiju kao osnovnu umjetnost u islamu, naglašavajući njezinu specifičnost i važnost u islamskoj kulturi.
„Kaligrafija nije samo umjetnost pisanja, ona je način izražavanja ljepote i predanosti kroz sveto pismo. Svaka linija i svaka tačka na arapskom pismu imaju svoj duboki smisao“, rekao je Hadžimejlić, dodajući da su različite vrste pisama kroz povijest kaligrafije izrasle u šest osnovnih stilova, a svaki od njih ima svoju specifičnost i važnost u kulturnom kontekstu.
Arapski jezik i njegova duhovna dimenzija
Dr. Mejra Softić izložila je značaj arapskog jezika, koji je danas jedan od šest najvažnijih jezika u svijetu. Arapski jezik jeste sredstvo komunikacije ali i jezik vjere i obredoslovlja. Na arapskom jeziku spuštena je božanska objava – Kur’an, čije razumijevanje zahtijeva duboko poznavanje jezičkih i kulturnih slojeva.
„Arapski jezik je jezik Kur’ana, jezik božanskog govora, i njegova posebnost leži u tome što je savršeno sačuvan kroz stoljeća“, kazala je Softić, naglašavajući kako je arapski jezik od neizmjerne važnosti u razumijevanju islamske duhovnosti i teologije.
Kur’an i poezija u arapskom jeziku
Prof. dr. Almir Fatić dodao je kako je arapski jezik u svom klasičnom obliku bio razumljiv narodu u vrijeme objave Kur’ana.
„Kada su Arapi čuli Kur’an, prepoznali su u njemu jezik koji im je bio blizak, jer su već imali svoju poetiku i predislamske tekstove. Kur’an je upotrijebio riječi i fraze koje su bile razumljive svima, ali je ujedno donio i duboku ljepotu kroz svoj jedinstveni stil“, kazao je Fatić.
On je također naglasio da su mnoge riječi i fraze u Kur’anu povezane s predislamskom arapskom poezijom, čineći tako jezik božanske objave ne samo religijskim, već i književnim fenomenom.
Kaligrafija kao umjetnost i način života
Jedan od ključnih aspekata ove emisije bila je i kaligrafija, koja je mnogo više od običnog pisanja. Ona je umjetnost koja uključuje posvećenost, moralnu odgovornost i težnju za stvaranjem nečega lijepog i trajnog.
Hadžimejlić je istakao kako kaligrafija nije samo puka tehnička vještina, već duboko ukorijenjeni izraz duhovnosti i kulture.
„Kaligrafija pomaže u izražavanju ideja, poruka, a istovremeno ostaje vječni ukras u arhitekturi, na keramici, pa čak i u svakodnevnim predmetima“, rekao je Hadžimejlić.
Ona se, kao i mnoge druge islamske umjetnosti, proširila kroz različite regione, a u Bosni i Hercegovini je prisutna u arhitekturi džamija, tekija, kuća, pa i u javnim ustanovama.
Zanimljivo je da je kaligrafija, osim u svetim tekstovima, često korištena u svakodnevnom životu, na primjer na nišanima, ulazima objekata, ili čak u formi pjesničkih izričaja i osobnih pisama.
Arapski jezik u Bosni i Hercegovini
Mejra Softić se osvrnula i na značaj arapskog jezika u Bosni i Hercegovini, gdje je arapski jezik kroz povijest imao veliki utjecaj na kulturno-civilizacijski razvoj.
„Znanje arapskog jezika omogućilo je intelektualni prosperitet, a bogatstvo rukopisne građe, poput onih u Gazinoj biblioteci, svjedoči o njegovoj važnosti“, kazala je Softić, podsjećajući na književni pravac alhamijado, koji je koristio arapsko pismo za zapisivanje bosanskog jezika.
Zaključujući, ove emisije su nas podsjetile na to kako islam, kroz svoje umjetničke izraze poput kaligrafije, te jezik kao nositelja duhovnih i kulturnih vrijednosti, oblikuje naš svijet i svakodnevni život, unoseći ljepotu i harmoničan izraz u sve aspekte života.