Home » Ilidža i vrela Bosne
BOSANSKA RAZGLEDNICA HISTORIJA

Ilidža i vrela Bosne

Ilidža i vrela Bosne

– Za nas Sarajlije odista nema zgodnijega i ljepšega mjesta za teferič, nego je Ilidža.

No nije Ilidža samo za teferič, već je i voda ondje kako je dokazano veoma ljekovita i dobra za nekoje bolesti, osobito za reumatizam, trganje u udima itd., tako da će naša lijepa Ilidža doći na sve veći glas.

Zato smo i zahvalni zemaljskoj vladi, što nastoji svake godine, da Ilidžu poljepša i što više udobnosti ondje uvede, da ovako primami goste i bolesnike ne samo iz naše domovine, već iz sve naše monarhije.

Ove je godine dovršen i novi hotel pod imenom „Bosna”, koji je veoma velik, te čovjek nalazi u njemu sve udobnosti, koje se samo tražiti mogu. Uregjena je i prostrana plivaonica, baška za muškinje, a baška za ženskinje, koja je otvorena cijeli dan.

Dalje je i park znatno raširen i poljepšan, te se tuđe može koješta nova vidjeti. Iskopano je novo jezerce, na kojem plivaju labudovi, dalje je sagragjen jak kafez, u kojem se nalaze tri mala medjeda; onda ima drugi kafez, u kojem je nekoliko krasnih orlova. Uopće je ove godine veoma mnogo učinjeno i poljepšano.

Prošle godine bila je Ilidža veoma dobro posjećena, a bez sumnje će ove godine doći daleko više gosti.

Uz Ilidžu spominjemo odmah i vrela Bosne, koja se nalaze u veoma romantičnom predjelu, te je sa svijem lijepa i ugodna šetnja od Ilidže do ondje. Može se ondje takogjer vidjeti, kako se umjetnim načinom goji riba. Imade tamo i gostiona, gdje se gosti dobro okrijepiti mogu – piše Bošnjak, 1894.

 

Sumporno kupalište Ilidža kod Sarajeva u Bosni, poštanska, brzojavna i željeznička stanica.

– Snažne sumporne banje (vruće vrelo od 58° C) i blatne banje za reumatične bolove, kostobolju i njezine posljedice, rahitis, koštane i ženske bolesti. Kupališna sezona od 15. maja do 15. oktobra. Kupališni liječnik dr. Josip Grunfeld, ordinira besplatno dnevno od 6—8 sahati izjutra.

Ilidža leži na Sarajevskom polju jedan sahat zapadno od Sarajeva (vožnja željeznicom 30 minuta) na sutoku Bosne i Željeznice, 499 in iznad Jadranskog mora u dražesnom prijedjelu i pruža publici sve ugodnosti jednog kupališta i ljetnikovanja.

 

Na Ilidži imade preko 100 elegantnih i svakim komfortom uregjenih dvorana, porodičnih odaja u tri hotela zemalj. erara. Dvorane za kafu, konverzaciju i biljarde sa listovima sviju zemalja i knjigama na posudu. Umjerene cijene. Odaja zajedno sa poslugom od 80 novč. do 2 forinta dnevno. Ko boravi više od jedne sedmice dobiva za tarifu odaje popusninu od 10% ako pak boravi više od tri sedmice, onda 20%.

Otmjena gostionica sa najfinijom franceskom i bečkom kuhinjom. Najbolja vina i piva. Pri dužem boravku pension. Vruće, blatne i opće banje, hladna plivaonica po najjeftinije cijene. Različite zabave, Caroussel, Croquet-igra, streljana, jahači konji za ženskinje, hintovi, omnibus za vrela Bosne 4 km daleko, šetnje u brda i t. d. Promet lokalnih vozova (12 vozova dnevno) izmegju Ilidže i glavnoga grada Sarajeva. Dnevno muzikalan koncerat bez muzikalne i kupališne pristojbe. Ko boravi 14 dana, dobiva 50% popusnine za vožnju na pruzi Ilidža-Metković, bos.-herc. drž. željeznice. Prospekti i svi drugi obavještaji daju se po želji.

Ilidža, u maju 1894. Kupališna uprava.

Evlija Ćelebija još u 17. vijeku opisuje ovo mjesto:

-Ima izletište na Vrelu Bosne. Na obali te rijeke ljudi iz cijelog šeher-Sarajeva koji znaju da uživaju razapnu manje i veće šatore te u mrežu love pastrmu, tešku po jednu oku. Od nje prave ukusne ćevape, pa jedući i pijući uživaju.

Englezi su početkom 20. vijeka pisali da je Vrelo Bosne ‘najljepše mjesto na svijetu, sa zrakom koji krijepi, klimom koja očarava, te pejzažem koji bi mogao uliti pjesničko raspoloženje čak i u dušu kakvog londonskog piljara’.

(MiruhBosne)