Svaki drugi musliman u EU suočava se s rasizmom i diskriminacijom u svakodnevnom životu – što je nagli porast od 2016.
Muslimanske žene, muškarci i djeca su na meti ne samo zbog svoje vjere, već i zbog boje kože i etničke ili imigrantske pripadnosti. Posebno su pogođeni mladi muslimani rođeni u EU i žene koje nose vjersku odjeću. Ovo su neki od nalaza najnovijeg izvještaja Agencije EU za temeljna prava (FRA).
Izvještaj FRA ‘ Biti musliman u EU ‘ pokazuje da su rasizam, diskriminacija i uznemiravanje i dalje svakodnevna stvarnost mnogih muslimana koji žive u EU.
Na osnovu ankete širom EU među imigrantima i njihovom djecom (2022.) , izvještaj pokazuje porast antimuslimanskog rasizma od posljednjeg izdanja ankete 2016. godine, posebno na tržištu rada i stanovanja.
Gledajući pet godina prije istraživanja, ključni nalazi su:
- Rasizam – skoro 1 od 2 muslimana (47%) doživljava rasnu diskriminaciju, u odnosu na 39% u 2016. Najviše stope u 13 zemalja istraživanja su u Austriji (71%), Njemačkoj (68%) i Finskoj (63%).
- Posao – Muslimani se najčešće suočavaju s diskriminacijom kada traže posao (39%) ili na radnom mjestu (35%), u odnosu na 31% i 23% u 2016. To ima negativan učinak na druga područja života, kao što je stanovanje , obrazovanje ili zdravstvena zaštita. Osim toga, dva od pet (41%) su prekvalifikovani za svoj posao u poređenju sa 22% ljudi općenito.
- Stanovanje – trećina (35%) ispitanika nije mogla kupiti ili iznajmiti kuću zbog diskriminacije, u odnosu na 22% u 2016. Muslimani sa invaliditetom suočavaju se sa još više prepreka; 46% doživljava diskriminaciju na tržištu nekretnina.
- Vjerska odjeća – žene koje nose vjersku odjeću suočavaju se s većom rasnom diskriminacijom od onih koje to ne čine, posebno kada traže posao (45% u odnosu na 31%). To ide i do 58% za mlade žene (16-24 godine) koje nose vjersku odjeću.
- Rasističko uznemiravanje – skoro 1 od 3 (27%) muslimanskih ispitanika bio je rasno uznemiravan u pet godina prije istraživanja; većina njih više puta.
- Diskriminatorno profiliranje – skoro polovina (49%) onih koje je policija zaustavila u godini prije istraživanja mislilo je da je njihovo posljednje zaustavljanje bilo zbog rasnog profiliranja.
- Obrazovanje – ispitanici muslimani imaju tri puta veću vjerovatnoću da će rano napustiti školu, u poređenju sa opštom populacijom EU (30% u odnosu na 9,6%).
- Siromaštvo – Trećina (31%) domaćinstava muslimanskih ispitanika se bori da sastavi kraj s krajem u poređenju sa 19% domaćinstava općenito. Dvostruko je veća vjerovatnoća da će živjeti u prenatrpanim stanovima (40% naspram 17%).
Kako bi se učinkovito borila protiv rasizma i diskriminacije, FRA poziva EU i njene države članice da:
- Usredotočite se na antimuslimanski rasizam – obnovite akcioni plan EU za borbu protiv rasizma nakon 2025. i uključite akcije za specifično suzbijanje antimuslimanskog rasizma.
- Prikupite podatke – prikupite podatke o svim osnovama diskriminacije kako biste podržali bolje kreiranje politika i razvili mjerila, ciljeve i indikatore za praćenje.
- Sprovoditi zakone – pravilno sprovoditi zakone protiv diskriminacije, kao i strože sankcije za diskriminaciju i zločine iz mržnje.
- Tijela za ravnopravnost resursa – implementirati direktive o obavezujućim standardima za tijela za ravnopravnost . Osigurati da tijela za ravnopravnost imaju neophodne mandate i dovoljne resurse da se efikasno i nezavisno bore protiv diskriminacije.
- Boriti se protiv diskriminatornog profilisanja – iskorijeniti diskriminatorne institucionalne prakse i kulture koje dovode do nezakonitog profilisanja policije.
- Borba protiv rasizma u svim oblastima života – ovo uključuje ciljane napore u borbi protiv rasizma u obrazovanju, zapošljavanju, stanovanju i zdravstvenoj zaštiti.
Citat direktora FRA Sirpa Rautio:
“Svjedoci smo zabrinjavajućeg porasta rasizma i diskriminacije muslimana u Evropi. Ovo je podstaknuto sukobima na Bliskom istoku i pogoršano dehumanizirajućom antimuslimanskom retorikom koju vidimo širom kontinenta. Umjesto da sijemo podjele u našim društvima, moramo osigurati da se svi u EU osjećaju sigurno, uključeni i poštovani, bez obzira na njihovu boju kože, porijeklo ili religiju.”
(MiruhBosne)