Godišnjica Povelje Kulina bana, koja je napisana 1189. godine, bit će obilježena u okviru Međunarodnog festivala Grad sutra na Trgu Bosne i Hercegovine u Sarajevu.
O značaju Povelje i srednjovjekovnoj Bosni govorit će naučni saradnik Instituta za historiju Univerziteta u Sarajevu Nedim Rabić, a o bosanskohercegovačkoj baštini i izazovima u savremenoj parlamentarnoj diplomaciji predsjednik Međunarodnog centra za mir Ibrahim Spahić.
Između ostalog, video poruku povodom godišnjice Povelje sa vrha Visočice uputit će planinar i novinar Zehrudin Isaković, najavljeno je iz Međunarodnog centra za mir.
Dan bosanske pismenosti
Danas, s početkom u 11.00 sati, povodom Dana bosanske pismenosti, u Domu Bošnjačke zajednice kulture “Preporod” održat će se konferencija za medije na kojoj će govoriti prof. dr. Sanjin Kodrić, predsjednik Bošnjačke zajednice kulture “Preporod”, šef Katedre za bošnjačku književnost i redovni profesor na Odsjeku za književnosti naroda Bosne i Hercegovine Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Alen Kalajdžija, direktor Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu i akademik prof. dr. Dževad Jahić, penzionisani redovni profesor na Odsjeku za bosanski, hrvatski i srpski jezik Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, te potpredsjednik Bošnjačke akademije nauka i umjetnosti.
Odlukom Bošnjačke zajednice kulture “Preporod” iz 2019. godine, Danom bosanske pismenosti proglašen je 29. august – dan kada je napisana Povelja Kulina bana.
-Čuvena Povelja bosanskog vladara Kulina napisana je starim bosanskim pismom bosančicom 29. augusta 1189. godine. Taj državni dokument reguliše odnose u trgovini sa susjednim Dubrovnikom, tada važnim trgovačkim centrom koji je bio samostalni grad-država.