Tradicionalnim podizanjem bošnjačke nacionalne zastave ispred sjedišta Bošnjačkog nacionalnog vijeća u ponedjeljak je obilježen 11. maj – Dan bošnjačke nacionalne zastave i 35 godina postojanja Bošnjačkog nacionalnog vijeća, institucije koja već tri i po decenije predstavlja temelj očuvanja identiteta, dostojanstva i kolektivnih prava Bošnjaka u Sandžaku i Republici Srbiji.
Svečanosti su prisustvovali predstavnici političkog, društvenog, kulturnog i vjerskog života, gosti iz zemlje i regiona, predstavnici institucija, kao i veliki broj građana.
Uz intoniranje himne sandžačkih Bošnjaka „Ja sin sam tvoj“, zastavu su svečano podigli predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća dr. Fuad Baćićanin, predsjednik Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori Suljo Mustafić i učenici generacije koji su nastavu pohađali na bosanskom jeziku, čime je poslata snažna poruka o kontinuitetu identiteta i važnosti obrazovanja na maternjem jeziku.
Obraćajući se prisutnima, predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća dr. Fuad Baćićanin istakao je da bošnjačka nacionalna zastava svjedočanstvo trajanja i opstanka jednog naroda.

„Jedan narod je prije 35 godina odlučio da ostane ovdje sa cjelokupnim svojim identitetom i da se bori za svoju slobodu“, poručio je Baćićanin.
On je naglasio da zastava nosi vrijednosti koje su Bošnjake održale kroz najteža vremena – dostojanstvo, moral, slobodu, vjeru i zajedništvo, uprkos negiranju, osporavanju i pokušajima ponižavanja.
Predsjednik Vijeća istakao je da se zastava poštuje djelima – očuvanjem bosanskog jezika, kulture i tradicije, kvalitetnim obrazovanjem, međusobnim povjerenjem i stalnom borbom za jedinstvo naroda.
Posebnu pažnju izazvale su njegove poruke o potrebi očuvanja institucija i odgovornosti prema budućnosti: „Brižljivo čuvajmo svoju najvišu nacionalnu instituciju, svoj identitet, sarađujmo sa prijateljima, vodimo dijalog, obrazujmo se, radimo naporno i mnogo, gradimo društvo u kojem će svaki čovjek imati svoje mjesto, bez negiranja ili ponižavanja drugog.“
“Posebnu čast ovom trenutku daju naši učenici generacije koji nastavu pohađaju na svom maternjem bosanskom jeziku, jer upravo u njima vidimo snagu znanja, identiteta i sigurnu budućnost našeg naroda”, zahvalio se predsjednik Baćićanin i pohvalio učiteljice koje su sa svojim učenicima prodefilovali gradskim šetalištem sa zastavama.
Nakon centralne svečanosti upriličen je svečani defile kulturno-umjetničkih društava iz različitih krajeva Balkana, koji je prošao gradskim ulicama do Kulturnog centra, gdje su održane 17. Smotre bošnjačkih narodnih igara – SBONI.

Večerašnje obilježavanje Dana bošnjačke nacionalne zastave proteklo je u atmosferi ponosa, dostojanstva i zajedništva, uz jasnu poruku da Bošnjaci ostaju posvećeni očuvanju svog identiteta, institucija i prava, kao i izgradnji budućnosti zasnovane na znanju, jedinstvu i međusobnom poštovanju.
Dan bošnjačke nacionalne zastave predstavlja najveći nacionalni blagdan Bošnjaka, te podsjeća na historijsku odluku donesenu 11. maja 1991. godine, kada je u vremenu političke krize, raspada bivše Jugoslavije, progona, agresija i velike neizvjesnosti osnovano Bošnjačko nacionalno vijeće Sandžaka kao prvo nacionalno vijeće jednog manjinskog naroda u Republici Srbiji.
Tadašnja generacija odgovornih ljudi nije pristala na strah, pasivnost i nestajanje, već je izabrala institucionalnu borbu za očuvanje naroda, jezika, kulture, vjere i prava Bošnjaka.
Sandžak kroz vijekove: Naučni skup okupio više od 60 učesnika u Novom Pazaru
Treći naučni sandžački susreti – međunarodna konferencija „Sandžak kroz vijekove: izazovi prošlosti i perspektive budućnosti“ održani su Novom Pazaru u organizaciji Bošnjačkog nacionalnog vijeća u Srbiji i Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori, u okviru manifestacije obilježavanja 11. maja – Dana bošnjačke nacionalne zastave.
Konferencija je okupila više od 60 naučnih radnika, univerzitetskih profesora, istraživača i stručnjaka iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Sandžaka, koji su kroz šest tematskih sesija govorili o historijskim, društvenim, kulturnim, jezičkim i identitetskim pitanjima Sandžaka i Bošnjaka.
Prisutnima se na svečanom otvaranju obratio predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća dr. Fuad Baćićanin, koji je istakao da Bošnjačko nacionalno vijeće ove godine obilježava 35 godina postojanja i kontinuiranog rada u zaštiti identiteta, jezika, kulture i prava bošnjačkog naroda Sandžaka.
„Sandžak je historijska regija, jedinstven i specifičan geografski prostor, ali i ideja trajanja i opstanka. To je prostor susreta kultura, tradicija i ljudi, ali i prostor na kojem su Bošnjaci pokazali kako se čuva i voli svoj identitet, a ne mrzi i ne poriče tuđi“, poručio je Baćićanin.
On je naglasio da su nauka, obrazovanje i kultura temelj očuvanja nacionalnog identiteta i razvoja zajednice, ističući da Sandžački naučni susreti prerastaju u jednu od najvažnijih platformi za naučni dijalog o identitetu, historiji, jeziku i perspektivama Bošnjaka.
Predsjednik Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori Suljo Mustafić ocijenio je da saradnja dva vijeća kroz naučne skupove potvrđuje potrebu sistemskog okupljanja bošnjačkih intelektualaca i institucija oko važnih pitanja kulture, identiteta i nasljeđa.
„Sandžak nije samo historijski, politički i geografski pojam, već kulturološka konstanta i svjedočanstvo o tome kako se poštovanje različitosti, međusobno razumijevanje i uvažavanje mogu utkati u savremeni život“, istakao je Mustafić.
On je ukazao i na značaj jačanja institucionalne saradnje i regionalnog povezivanja Sandžaka u oblastima kulture, obrazovanja, infrastrukture i ekonomskog razvoja, kao i na potrebu očuvanja antifašističkih i demokratskih vrijednosti, mira i zajedničkog života različitih naroda i religija.
Gradonačelnik Nihat Biševac istakao je da nas prošlost uči kako se budućnost ne može graditi na podjelama, već na znanju, saradnji i međusobnom poštovanju, te da je obaveza svih nas da Sandžak gradimo kao prostor boljeg i kvalitetnijeg života za sve građane koji u njemu žive.
Skup je otvoren plenarnim izlaganjem prof. dr. Azema Kožara na temu „Sandžak u historijskoj retrospektivi i perspektivi“, nakon čega su učesnici nastavili rad kroz sesije organizovane u Kulturnom centru Novi Pazar.

Treći naučni sandžački susreti održani su u okviru programa obilježavanja Dana bošnjačke nacionalne zastave, nacionalnog praznika Bošnjaka Sandžaka ustanovljenog 11. maja 1991. godine osnivanjem Bošnjačkog nacionalnog vijeća.
(MiruhBosne)











