Home » Saudijci velikom većinom kažu da bi arapske nacije trebale prekinuti veze s Izraelom
NAŠI DANI

Saudijci velikom većinom kažu da bi arapske nacije trebale prekinuti veze s Izraelom

Nova anketa je pokazala da 96 posto državljana Saudijske Arabije  vjeruje da bi arapske zemlje trebale prekinuti veze s Izraelom kao odgovor na rat u Gazi, te da je popularnost Hamasa značajno porasla usred izraelske razorne vojne ofanzive na teritoriju za koju se bore, prenosi Middle East Eye.

Rezultat ankete, koju je proveo Washington Institute for Near Eastern Affairs, pro-izraelski trust mozgova sa sjedištem u Washingtonu, pokazuje poteškoće s kojima se suočavaju Sjedinjene Države dok se zalažu za Saudijsku Arabiju da normalizira odnose s Izraelom.

Prije rata u Gazi, SAD su aktivno radile na postizanju sporazuma kojim bi Izrael i Saudijska Arabija normalizirali odnose.

Takav dogovor bi se temeljio na postojećim sporazumima o normalizaciji, kao što su oni između Izraela i Bahreina, Maroka i Ujedinjenih Arapskih Emirata koji su postignuti pod Trumpovom administracijom.

Tokom intervjua za Fox News koji je emitovan u septembru, saudijski prestolonasljednik Mohamed bin Salman izjavio je da su dvije zemlje “svakim danom” sve bliže takvom sporazumu.

Od tada, međutim, Rijad je stavio pauzu u razgovorima o normalizaciji i objavio je svoj diplomatski domet kao onaj koji nastoji “zaustaviti tekuću eskalaciju”.

Iako kraljevstvo ima monarhijski sistem, javno mnjenje igra faktor u donošenju odluka arapskih lidera, smatraju analitičari.

Istraživanje od petka također je pokazalo da je 40 posto Saudijaca izrazilo pozitivne stavove prema Hamasu, u poređenju sa samo 10 posto prema anketi provedenoj mjesecima prije početka rata.

Anketa je dalje pokazala da većina ispitanika u  Jordanu, Libanu  i Egiptu  ima pozitivne stavove prema Hamasu.

Nalazi ankete ističu veliki bijes u arapskom svijetu zbog izraelskog vojnog napada na Gazu, koji je uslijedio kao odgovor na napad na južni Izrael 7. oktobra.

U tom napadu ubijeno je 1.200 Izraelaca i stranih državljana, a oko 240 ljudi zarobljeno od strane Hamasa i drugih palestinskih oružanih grupa.

Izrael je odgovorio potpunom opsadom već blokirane enklave. Zatim je pokrenuo razornu kampanju zračnog bombardovanja praćenu kopnenom invazijom koja je ubila više od 20.000 Palestinaca, od kojih su većina žene i djeca.

Kao rezultat toga, širom arapskog svijeta izbili su masovni protesti u znak podrške Palestincima u Gazi. Pored demonstracija na ulicama, građani širom Bliskog istoka bojkotuju preduzeća povezana s Izraelom.

Istraživanje je dalje pokazalo da 87 posto Saudijaca vjeruje da je “Izrael toliko slab i iznutra podijeljen da bi jednog dana mogao biti poražen”.