Nakon što se umalo dogodilo da na Eurosongu pobijedi Izrael (njihova predstavnica Yuval Raphael dobila je uvjerljivo najviše glasova evrovizijske publike, njih čak 297), u Španijii Belgiji zatražili su hitnu reviziju glasanja. Službeni zahtjev prvo je podnijela španska televizijska kuća RTVE, koju čudi da je publika u toj zemlji baš Izraelu u evrovizijskom finalu dodijelila maksimalnih 12 bodova s obzirom na brojne proteste protiv učestvovanja te zemlje na Eurosongu.
Oglasio se i španski premijer Pedro Sánchez te kao prvi svjetski čelnik otvoreno pozvao na zabranu učestvovanja Izraela na Eurosongu, uspoređujući to s isključenjem Rusije s Eurosonga nakon invazije na Ukrajinu.
– Ne možemo primjenjivati dvostruke standarde u kulturi – kazao je Sánchez.
Nakon toga, pritužbu organizatorima najpopularnijeg televizijsko-muzičkog takmičenja na svijetu zbog ‘sumnjivog‘ glasanja uputila je i VRT, belgijska javna radiotelevizija, koja traži temeljitu provjeru televotinga. U službenom saopćenju VRT je pozvao EBU da osigura potpunu transparentnost u vezi s pravilima i rezultatima televotinga, ističući da trenutni sistem ne odražava vjerodostojno mišljenje gledatelja. U saopćenju su podržali i zahtjev španskog RTVE-a te dodali da je neobično da su i belgijski gledatelji Izraelu dali 12 bodova, dok su stručni žiriji iz obje zemlje izraelskoj pjesmi dali 0 bodova.
EBU je odbacio optužbe tvrdeći kako je na Eurosongu korišten ‘najnapredniji televoting na svijetu‘, a u međuvremenu se oglasio i Marko Bošnjak koji, očito, ne može zaboraviti kako su u evrovizijskom polufinalu gledatelji iz Norveške tvrdili da su njihovi glasovi Hrvatskoj pripisani – Izraelu.
Evrovizijski predstavnik RH (Iz Prozor-Rame u Bosni) na Instagramu je prokomentarisao politizaciju Eurosonga, ratove, favoriziranje pojedinih zemalja te atmosferu iza kulisa takmičenja.
– Izraelu bi trebalo zabraniti sudjelovanje na Eurosongu jer rade genocid nad palestinskim narodom. Rusija nije na Eurosongu jer aktivno bombardira drugu naciju i nema opravdanja za to. Ali, ako mene pitate, ako bilo koja zemlja sudjeluje u ratu – nebitno kao agresor ili kao zemlja koju napadaju – ne bi trebala sudjelovati na Eurosongu – kazao je Marko Bošnjak.
Španski emiter kritikovao izraelske napade na Gazu tokom Eurosonga
Španski emiter TVE kritikovao je izraelske napade na Gazu tokom prenosa Eurosonga u četvrtak navečer, javlja Anadolu.
Dok je izraelska kandidatkinja, Yuval Raphael, predstavljana prije svog nastupa, TVE je uključio titlove u kojima se dovodi u pitanje učešće Izraela na takmičenju.
TVE je zatražio debatu o ovom učešću, a na titlovima je pisalo: “Žrtve izraelskih napada premašuju 50.000, uključujući više od 15.000 djece.”
Španski emiter je zatim pozvao na “pravdu i poštovanje ljudskih prava” na takmičenju.
“Ovaj festival je miroljubiv”, dodaje se u titlovima.
Prije odstupanja od scenarija, u titlovima je navedeno da je Raphael preživjela napade Hamasa 7. oktobra.
Prošlog mjeseca, TVE je pozvao na preispitivanje učešća Izraela u događaju, navodeći zabrinutost javnosti zbog rata u Gazi.
Prošle godine, španski ministar kulture Ernest Urtasun govorio je protiv učešća Izraela, rekavši da se milioni “srame” što se Eurosong koristi za “prikrivanje genocida”.
U četvrtak je španski ambasador u Izraelu pozvan nakon što je španski premijer Pedro Sanchez nazvao Izrael “genocidnom državom”.
(MiruhBosne/Jutarnji)
Opozicioni čelnik Golan: Izrael postaje izopačena država, ubija djecu u Gazi kao iz hobija