Na Krosu RTS-a održanom 12. oktobra 2024. u Leskovcu, dječak Abdulah Šehović iz Novog Pazara osvojio je prvo mjesto u trci za učenike prvih razreda na 500 metara.
Međutim, uprkos zasluženom trijumfu, njegovo ime nije spomenuto prilikom službenog proglašenja pobjednika. Umjesto njega, na pobjedničkom postolju našli su se Viktor Kostić, Mihajlo Stevanović i Filip Stojanović, dok je Abdulah ostao po strani, iako je dobio diplomu i medalju za osvojeno prvo mjesto, pišu mediji u Sandžaku.
Incident je dodatno potkrijepljen fotografijom koja jasno pokazuje da Abdulah nije bio prisutan na pobjedničkom postolju. Na fotografiji se vide Viktor Kostić, Mihajlo Stevanović i Filip Stojanović na tronu, dok Abdulaha nema, uprkos tome što je zvanično osvojio prvo mjesto. Ovaj vizuelni dokaz sugerira da se ne radi samo o propustu RTS-a, već o mogućoj sistemskoj diskriminaciji prema Bošnjacima u Srbiji.
Roditelji Abdulaha Šehovića tvrde da ovo nije izolovan slučaj i da je njihov sin namjerno izostavljen iz službenog proglašenja i ceremonije dodjele medalja.
“Ovo je direktna diskriminacija. Naš sin je zaslužio da stoji na pobjedničkom postolju, ali je sistemski sklonjen. Ovo nije samo greška novinara RTS-a, već odraz šireg problema u društvu,” ističu ogorčeni roditelji.
Reakcije javnosti i poziv na odgovornost
Glavni urednik portala SNEWS, koji je poslao upit Radio-televiziji Srbije (RTS) o ovom slučaju, navodi da je ovakav postupak neprihvatljiv i da zahtijeva hitnu reakciju nadležnih institucija.
“Pitamo javno: ko ima obraza, časti i dostojanstva da se ne oglasi povodom ovoga? Pozivamo Bošnjačko nacionalno vijeće (BNV), Islamsku zajednicu, političke stranke i organizacije da reagiraju,” poručio je urednik.
Na društvenim mrežama pokrenuta je kampanja pod hashtagovima #stop #diskriminacija #sport #rts #srbija #rtskros, gdje građani izražavaju svoju podršku Abdulahu i osuđuju ovakav vid diskriminacije.
“Ovakav postupak šalje pogrešnu poruku ne samo našem djetetu, već i svoj djeci koja se trude i postižu izvanredne rezultate. Djeca su djeca, bez obzira na njihovu nacionalnost, vjeru ili ime. Abdulah je bio prvi i njegovo ime mora biti spomenuto!” – ističu roditelji.
Oni naglašavaju da je ovo direktan primjer kako se uspjesi djece iz Novog Pazara i Sandžaka zanemaruju ili umanjuju, što doprinosi osjećaju nepravde i marginalizacije.