Home » Svečanom akademijom ispraćena 349. generacija Behram-begove medrese
DUHOVNOST PISMENOST / KNJIŽEVNOST

Svečanom akademijom ispraćena 349. generacija Behram-begove medrese

U Velikoj sali Bosanskog kulturnog centra u Tuzli danas je održana svečana maturska akademija 349. generacije Behram-begove medrese.

Uz prisustvo porodica i prijatelja maturanata, akademiji su prisustvovali i visoki gosti – izaslanik reisul-uleme, muftija sarajevski dr. Nedžad Grabus, izaslanik muftije tuzlanskog dr. Mensur Husić, ministar obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona dr. Ahmed Omerović, direktor Behram-begove medrese dr. Admir Muratović, dugogodišnji direktor Medrese i sadašnji direktor Biblioteke “Behram-beg” dr. Ahmed Hatunić, gradonačelnik Tuzle dr. Zijad Lugavić te profesori i odgajatelji Medrese.

Akademiji su prisustvovali i gosti i prijatelji Medrese iz Turske.

U obraćanju prisutnima, muftija Grabus je prenio selame reisul-uleme dr. Husein-ef. Kavazovića, podsjetivši na njegovu duboku povezanost s Behram-begovom medresom.

– Reisul-ulemine dove su uvijek uz Behram-begovu medresu, on je bio od početka uz Medresu. Ono što je reisul-ulema učinio za Behram-begovu medresu je u temeljima ove škole – istaknuo je muftija Grabus, izrazivši nadu da će Medresa imati, ne samo puno lijepih dana već i puno lijepih stoljeća.

Govoreći o značaju medresa, naglasio je kako su one stub moralnog i duhovnog odgoja u bosanskohercegovačkom društvu, ističući da učenici Behram-begove medrese pripadaju posebnoj školi i da svaka medresa ima svoju posebnost.

– Muhammed, a. s., je upozorio da jedan prut možemo lahko slomiti, snop ne može ni najsnažniji čovjek polomiti. Sve naše medrese u Bosni i Hercegovini čine jedan snop koji čini snažnim naš narod, našu Zajednicu i tako gradimo i svoju domovinu – poručio je muftija Grabus.

Posebno se osvrnuo na ulogu medresa u savremenom društvu koje je, kako je rekao, obilježeno haosom i nametanjem dehumanizirajućih vrijednosti.

– Medrese su naše oaze spasa u kojima odgajamo djecu koja nastoje biti blizu ovim vrijednostima koje su utemeljene na Časnoj knjizi i sunnetu Muhammeda, a. s. – naglasio je muftija Grabus, dodajući da su “medreslijke i medreslije najprije uzor u moralu i odgojenosti”, jer je “ono što je Muhammed, a. s., govorio o edebu – naša osnovna misija”.

U svom obraćanju, direktor Behram-begove medrese dr. Admir Muratović izrazio je radost i ponos povodom ispraćaja još jedne generacije maturanata, podsjećajući na bogatu tradiciju škole i njenog utemeljitelja.

– S radošću i ponosom danas ispraćamo još jednu generaciju svršenika Behram-begove medrese. Čast nam je baštiniti vrijednosti plemenitog Behram-bega, dobrotvora i prosvjetitelja, začetnika organiziranog obrazovanja na području sjeveroistočne Bosne – poručio je direktor Muratović.

Muftija dr. Nedžad Grabus
Muftija dr. Nedžad Grabus (MINA)

Posebno je istaknuo doprinos maturanata. ne samo u nastavnim već i u brojnim vannastavnim aktivnostima.

– Veseli smo što je Behram-begova porodica od danas uvećana i osnažena sa 129 novih članova, čestitih, vrijednih, umno i moralno stasalih djevojaka i mladića, odlučnih i dosljednih protagonista uputa svoga Gospodara – istakao je direktor Muratović.

Maturanti su, kako je naveo, ostavili trag u raznim kulturnim i javnim djelatnostima, od umjetnosti i istraživanja do sporta i volonterizma, te uspješno predstavljali Medresu na brojnim takmičenjima u zemlji, a neki i na međunarodnom nivou.

– Uspješno su se takmičili u raznim disciplinama, sposobnostima i vještinama sa svojim vršnjacima iz drugih medresa, odnosno drugih srednjih škola iz našega grada, entiteta, odnosno države Bosne i Hercegovine. Neki od njih su uzeli ili će uzeti učešća i na međunarodnim takmičenjima. Među njima je i jedna hafiza časnoga Kur’ana – zaključio je direktor Muratović.

Na svečanoj maturskoj akademiji 349. generacije Behram-begove medrese, prisutnima se obratio i ministar obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona dr. Ahmed Omerović, čestitavši maturantima i njihovim roditeljima na značajnom životnom postignuću.

– Čestitam maturantima i njihovim roditeljima na završetku srednjoškolskog obrazovanja. Želim istaći da su ovi maturanti u značajnoj mjeri doprinijeli uspjehu Behram-begove medrese u odgojno-obrazovnom procesu – istakao je ministar Omerović, naglasivši da se od svršenika medrese s pravom očekuje nastavak uspjeha na univerzitetima i aktivan doprinos društvenoj zajednici.

Dodao je da su rezultati koje postiže ova škola važni, ne samo za Medresu već za cijeli kanton i bosanskohercegovačko društvo.

– Uspjesi Behram-begove medrese su uspjesi za cijeli Tuzlanski kanton i oni se ne postižu svaki dan – kazao je ministar Omerović.

Ministar je posebno izrazio zadovoljstvo zbog toga što se dio maturanata već podržava kroz kantonalni program stipendiranja nadarenih učenika te naglasio spremnost ministarstva da nastavi pružati podršku mladima i u budućim izazovima. U završnom dijelu obraćanja, ministar je zahvalio školi na njenom širem doprinosu društvu.

– Hvala Behram-begovoj medresi što daje svoj društveni doprinos. Ko god je zatražio određenu podršku ili, narodnim jezikom kazano, ko je zakucao na vrata ove ustanove, Behram-begova medresa ga je podržala, pomogla mu kroz svoje kapacitete, i to je važno naglasiti – kazao je ministar Omerović.

Učenik 349. generacije Behram-begove medrese je Selver Sarajlić, a učenica hfz. Lejla Baturić, koja je bila i stipendista Ministarstva obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona.

Na svečanosti se prisutnima obratio i gradonačelnik Tuzle dr. Zijad Lugavić, izrazivši zahvalnost i divljenje nastavnicima ove škole za njihov trud i posvećenost.

– Hvala profesorima Behram-begove medrese što su smogli snage da i u vananastavnim aktivnostima učenici Medrese postignu najbolje rezultate, jer mislim da je Medresa sigurno najbolja obrazovna institucija u Tuzlanskom kantona – kazao je gradonačelnik, ističući visok nivo obrazovno-odgojnog rada koji ova ustanova pruža svojim učenicima.

Karađoz-begova medresa, 17. maja,  svečanom akademijom ispratila 380. generaciju maturanata

Svečanom akademijom, koja je održana u sali Univerzitetsko-sportsko-rekreativnog centra “Midhad Hujdur Hujka”, Karađoz-begova medresa iz Mostara je ispratila 380 generaciju maturanata.

Posljednju prozivku 46 svršenika ove škole izvršili su njihovi razrednici – kura hafiz Armin Abaza, Merjem Muratović Šuta i Smajo Čolaković.

Na ovaj način najstarija odgojno-obrazovna ustanova u Hercegovini još jednom je snažno potvrdila kontinuitet kvalitetnog obrazovanja.

– Ove godine obilježavamo i jubilej, 30 godina reaktiviranog rada naše škole, s nastojanjem da podignemo kvalitet i nivo odgoja i obrazovanja, kako bi naša omladina imala priliku uspješno nastaviti školovanje i svoje profesionalne karijere – istakao je direktor Medrese hafiz Aid-ef. Tulek.

Ovogodišnja generacija maturanata nije brojna generacija, što se odrazilo na kvalitet rada tokom njihovog školovanja.

– Napravili su zapažen rezultat u nastavnim i vannastavnim aktivnostima, pokazali znanja i vještine na različitim takmičenjima, počevši od školskog, kantonalnog i nivoa Rijaseta Islamske zajednice u BiH, u poznavanju bosanskog i engleskog jezika, kao i u sportskim takmičenjima – dodao je direktor Tulek.

Na svečanoj akademiji govorio je i o specifičnostima koje su pratile njihovo školovanje, zahvalio svim ustanovama, institucijama koje su podržale rad škole, učenicima koji nastoje školu učiniti prestižnom, kao i roditeljima na ukazanom povjerenju.

Istakao je primjer porodice Ibišević iz Brčkog, čija je peta kćerka danas okončala školovanje u Karađoz-begovoj medresi.

Tokom programa direktor Tulek uručio je priznanja najboljim učenicima generacije Farisu Ćohkoviću i Iman Demić.

– Ponosan sam na činjenicu da smo svi iz Medrese izašli kao bolji ljudi. Medresa njeguje tradiciju Bošnjaka, moralne vrijednosti islama izrazitije od drugih škola – rekao nam je Faris.

Snažan utisak na njega, na njegove kolegice i kolegice, dodao je, ostavili su svi profesori.

– Najviše naši razrednici. Bili smo i prijatelji sa svim našim profesorima. Na časovima smo imali profesionalne odnose, a izvan, bili smo jedna porodica – kazao je Čohković.

Protekle četiri godine i za Iman Demić su najljepši dio njenog dosadašnjeg života u kojima je stastala kao osoba i formirala ličnost koje će dalje nadograđivati.

Uz njenu volju i zalaganje, za postizanje odličnih rezultata veliku ulogu imali su i njeni profesori.

– Medresa je posebna, zbog toga što učenici dolaze iz svih krajeva Bosne i Hercegovine. I upravo zbog toga imamo posebne odnose, jer nismo kolege i kolegice, već braća i sestre – naglasila je Iman.

Ona se odlučila upisati Medicinski fakultet, dok se Faris opredijelio za Fakultet islamskih nauka.

U programu svečane akademije, kojoj su prisustvovali brojni zvaničnici iz javnog i društvenog života Mostara, ostalih bosanskohercegovačkih medresa, roditelji i rodbina maturanata, obratili su se mostarski muftija dr. Salem-ef. Dedović i direktor Uprave za vjerske poslove Rijaseta IZ u BiH hafiz dr. Mensur-ef. Malkić.

Prigodne čestitke, u ime zakonodavne i izvršne vlasti u Hercegovačko-neretvanskom kantonu (HNK) i Gradu Mostaru, maturantima je uputio predsjedavajući Skupštine Džafer Alić.

Muftija Dedović, u svom obraćanju, podsjetio je na dosege prvobitne Karađoz-begove medrese, u kojoj su njeni učenici dostizali zavidna znanja po kojima su proslavili i svoje ime i svoj grad Mostar, kakav je bio Hasan Zijajia Mostarac.

– O tome danas govorim iz puno razloga, jer je Medresa djelo velikog vakifa Karađoz-bega trajno i što se ovaj veliki grad, više od grada, koji je sudbinska kapija države Bosne i Hercegovine, dizao poput Feniksa, dizao iz pepela, stajao na put svim fašizmima, svim vojnama koje su dolazile da ga poraze i učine neslobodnim. Mostar je bio i ostao grad slobode koji se nije i neće predati, grad koji će s ovom omladinom čuvati emanete ove zemlje – kazao je muftija.

Uz selame reisul-uleme dr. Husein-ef. Kavazovića, direktor Malkić je maturantima poželio mnogo uspjeha u njihovom daljem akademskom napredovanju, poručivši im da u svim izazovima koje im život donese održe živom svijest o bogobojaznosti prema Allahu, dž. š.

Protumačio je nekoliko kur’anskih ajeta i mudrih stihova koji govore o utjecaju grijeha na putu sticanja znanja i korisnih vještina.

– Pozivam vas da ovo znanje koje ste stekli pretočite u dobra djela, učite i pamtite dok ste mladi, jer znanje koje je stečeno u mladosti je plodonosnije – poručio je Malkić, prenijela je MINA.

 

Svečano ispraćena 475. generacija maturanata Gazi Husrev-begove medrese