Ovo su priče onih koji su napustili svoju domovinu krajem 19. i početkom 20. vijeka i njihovih potomaka i svoj život organizovali u zemljama istočno od njihove domovine – od Turske preko Palestine pa do Meke i Medine. Njegovo gostovanje u današnjem izdanju emisije “Dobar dan, BiH” (Hayat TV) bilo je prilika da od samog autora čujemo najupečatljivije priče i utiske koji su kreirali ovu novu knjigu, ali istovremeno i sklonili prašinu i patinu s još jedne dimenzije posebnog bogatstva kulture, tradicije i načina života i biografija Bošnjaka.

“Moram priznati da sam prije nekih pet-šest godina postao zaintrigiran Putem svile, jedinstvenom mrežom karavana i trgovine koja je imala sjajan utjecaj na civilizacije na tom području ne samo u trgovini nego i u arhitekturi, filozofiji života, religiji, muzici, književnosti, kulinarstvu, i pokušao sam unutar tog Puta svile ispričati neke naše priče. Kuda su sve to Bošnjaci hodili i jesu li u tom kretanju ostavili neki trag pa je cilj ove knjige bio da se na tim starim karavanskim putevima pronađu građevine koje su gradili Bošnjaci, te smo tako prepoznali i locirali 27 građevina koje su gradili Bošnjaci, uglavnom kao osmanski namjesnici, ali donosi i priče o tome kako su i gdje su se sve nastanjivali Bošnjaci, uključujući i jednu veliku grupu koja se naselila i u Palestini. Uspjeli smo pronaći i njihove potomke i zabilježiti i njihove fascinantne priče”, objašnjava motive i rezultate koji su doveli do pisanja nove knjige s ovog Puta svile pod imenom “Tragom bosanskih priča Istoka”.

Svakako pogledajte kompletan razgovor i saznajte neke nevjerovatne priče o potomcima Bošnjaka koji su putovali i živjeli istočno od svoje matične domovine, te i u tim predjelima ostavljali izuzetne i još pamtljive tragove, poput vojskovođe koji je prvi u historiji u jednoj bitki pobijelio francuskog imperatora Napoleona Bonapartu.