Home » U Tuzli mirna šetnja „8372 za Srebrenicu“ i program na Trgu slobode povodom 11. jula
AGRESIJA|GENOCID|URBICID NAŠI DANI

U Tuzli mirna šetnja „8372 za Srebrenicu“ i program na Trgu slobode povodom 11. jula

Medžlis Islamske zajednice Tuzla i Grad Tuzla po četvrti put su na Trgu slobode organizovali program u povodu 11. jula – godišnjice genocoda nad Bošnjacima Srebrenice i bosanskog Podrinja, izvještava rtvtk. 

Cilj manifestacije je, kako su istakli glavni imam MIZ Tuzla hafiz Ahmed ef. Huskanović i predstavnica Grada Tuzla Asja Redžić, očuvanje kulture sjećanja na juli 1995. godine kada su pripadnici vojske i MUP-a Rs počinili genocid nad Bošnjacima. 

Program je počeo ilahijom “Šehidi”, a potom su kazivanja imali glumci Narodnog pozorišta Tuzla, te ponovo hor “Gazi Turali-beg” i hor Mreže mladih Medžlisa Tuzla. 

Program na Trgu slobode u Tuzli pratio je veliki broj građanki i građana koji su na početku proučili Fatihu i odali poštu svim nevino stradalim žrtvama genocida nad Bošnjacima Srebrenice i bosanskog Podrinja.

U organizaciji neformalne grupe građana osmi put organizovana je mirna šetnja „8372 za Srebrenicu“ u spomen na žrtve genocida nad Bošnjacima koji su počinili pripadnici vojske i MUP-a Rs u julu 1995. godine.

Mirna šetnja krenula je ispred Bosanskog kulturnog centra, a potom prema naselju Sjenjak, pored BH Pošte do Kapije, gdje je odata počast ubijenim djevojkama i mladićima u masakru 1995. godine, te je završena na Trgu žrtava genocida.

„Ideja je nastala prije deset godina. Dosadašnjim mirnim šetnjama slali smo poruku da se genocid ne smije zaboraviti, da se nikada i nikom ne ponovi, a ove godine poručujemo onima koji vrijeđaju žrtve genocida da sjeme zla i fašizma u Bosni i Hercegovini neće preživjeti“, kazao je Adin Huremović, član Organizacionog odbora.

Mirna šetnja "8372" u Tuzli: Sjeme zla i fašizma neće preživjeti u Bosni i Hercegovini
Foto: AA

Tuzlanke i Tuzlaci koji danas nisu u Potočarima, izašli su na mirnu šetnju, a jedna od njih je Nermina Đulović, koja je kazala:

„Ono što se desilo u Srebrenici osjećam kao da sam tamo rođena. Ja se budim i spavam sa Srebrenicom i nikad se genocid ne može zaboraviti. Bila sam jednom u Memorijalnom centru jer sam narušenog zdravlja, ali je to za mene bio hadž.“

Nura Mekanić zbog zdravstvenih problema nije u Potočarima, ali je svakog 11. u mjesecu uz majke i žene Srebrenice i Podrinja.

„Svaki korak je za naše mučene i ubijene. Majki Srebrenica je sve manje i manje zato moramo, koliko možemo, hodati i pomoći njima da se očuva kultura sjećanja. Genocid je bio i ne smije se zaboraviti.“

U mirnoj šetnji „8372 za Srebrenicu“ učestvovali su i nekadašnji pripadnici Armije Republike Bosne i Hercegovine.

„Odajemo počast svim žrtvama Srebrenice. Nismo uspjeli da umanjimo žrtve Srebrenice, bili smo spremni i svoje živote dati, ali… Odajemo počast svim našim saborcima, svim očevima, braći… Suosjećamo sa majkama Srebrenice i očekujem da će mladi nastaviti našim putem kako Srebrenica ne bi bila zaboravljena“, rekao je Dževad Memić.