Televizija Slovenija će gledaocima ponuditi poseban tematski programski set pod nazivom Glasovi Palestine, između 10. i 20. maja.
Kroz filmove, dokumentarce, talk show emisije i analize, ona će osvijetliti priče ljudi i širi kontekst aktuelnih događaja na Bliskom istoku.
Serija donosi raznolike perspektive – od ličnih iskustava pojedinaca do širih društvenih i političkih pitanja – i otvara prostor za razmišljanje o jednoj od ključnih tema savremenog svijeta.
Program počinje u nedjelju, 10. maja, u 20:05 sati na TV SLO 1 dokumentarcem ” Blizanci iz Gaze, vratite mi se “, koji otkriva posljedice rata i snagu porodičnih veza kroz priču o jednoj porodici. Nakon programa slijedi poseban program “Debate s Bergantom”.

U utorak, 12. maja, u 20:00 sati na TV SLO 2, dokumentarni film Jedina zemlja , koji prati palestinskog aktivistu i njegov savez s izraelskom novinarkom.

U srijedu, 13. maja, u 20:05 sati na TV SLO 1 , u terminu Film sedmice, bit će prikazan igrani film Glas Hind Radžab , nagrađivana rekonstrukcija potresne priče o spašavanju palestinske djevojčice, a nakon toga slijedi talk show Televizorka sa stručnim gostima.

U četvrtak, 14. maja, u 21:15, TV SLO 1 će emitovati emisiju Dosje , autora Boštjana Anžina i Barbare Vidmajer, koja se fokusira na trenutnu situaciju oko takmičenja za pjesmu Eurosonga. Povodom 70. godišnjice takmičenja, emisija pokreće pitanja o ulozi politike, etičkim dilemama učesnika emitera, diskusijama o sistemu glasanja, te različitim gledištima – od pristalica do protivnika bojkota. Poseban naglasak stavlja i na budućnost takmičenja, koje se stalno mijenja i širi.
U subotu, 16. maja, u 21:05 na TV SLO 1, dokumentarni film Suživot, i šta još!, koji kroz ličnu priču izraelskog aktiviste otvara pitanja suživota i razočaranja mirovnim procesima.

U srijedu, 20. maja, u 20:05 na TV SLO 1 , u programu Film sedmice, prikazuje se igrani film Učitelj/ica , koji pruža uvid u život na Zapadnoj obali i unutrašnje dileme pojedinca tokom vremena sukoba.

Ovim programskim setom, RTV Slovenija nastavlja ispunjavati svoju javnu misiju – nuditi gledaocima dubinski, vjerodostojan i višeslojan sadržaj koji potiče razumijevanje, dijalog i kritičko razmišljanje o aktuelnim globalnim problemima.
– Sve ovo Rtv Slovenija nudi u danima kada se održava Eurosong, manifestaciju koju Slovenija i još neke zemlje bojkotoju ove godine.











