Aleksandra Pandurević o dugovima BH entiteta RS….
-Afera ”Viadukt” tek je predvorje finansijskog pakla i ujedno kraha koji je pred Republikom Srpskom i BiH. Preko dvije milijarde i dvjesto miliona KM iznose četiri arbitražna postupka i jedan zahtjev za mirno rješavanje spora ( Elektroprivreda Hrvatske u slučaju RiTE Gacko). Od ta četiri arbitražna postupka dva su okončana (”Viadukt” i tužba Slovenije zbog RiTE Ugljevik u Beogradu) , dok je treći u toku (arbitraža u Vašingtonu po tužbi Slovenije u slučaju RiTE Ugljevik), a četvrti pred pokretanjem (”Trusina”).
Tašna-mašna firma, bez zaposlenih, dobila je arbitražni spor težak 100 miliona KM plus dnevne kamate 18.000 KM. Pikanterija je da je Vlada Republike Srpske odbila nagodbu u iznosu od milion evra.
Kada se obratimo guglu, on nam otkrije da ”Viadukt” nema zaposlenih i da su mu računi često u blokadi. Ako probate guglati nešto o vlasnicima, ponovo misterija. NJihova imena se pominju samo u kontekstu arbitraže. Ni slike ni tona, a očekivalo bi se da posla imamo sa ‘krupnim ribama’.
Zanimljivo je da niko iz vlasti u Republici Srpskoj nije demantovao da su odbili nagodbu od milion evra, pa se postavlja logično pitanje – da li je nagodba odbijena zbog većeg kolača!?
No, sudeći prema šturom izvještaju o radu Pravobranilaštva BiH, pred Republikom Srpskom i BiH je još jedna identična arbitraža – vjetropark ”Trusina”. Ovaj put riječ je o 102 miliona evra.
Advokatska kancelarija ”Baroš”, koja je inače zastupala i ”Viadukt”, obratila se Savjetu ministara opomenom pred pokretanje arbitraže sa zahtjevom za vraćanje koncesije ili isplatu 102 miliona evra. O čemu se ovdje radi?
”Kermas energija” iz Zagreba” je većinski vlasnik ”Eol Prvi” iz Nevesinja kojem je Vlada Republike Srpske dodijelila 2012. godine koncesiju za izgradnju i korišćenje vjetroparka Trusina. Projekat nikada nije započet jer ”Kermasa energija” nikada nije dostavila bankarsku garanciju, pravdajući to činjenicom da su u međuvremenu ukinuti podsticaji za proizvodnju struje. Kako garancije nije bilo, Vlada je 2019. godine raskinula ugovor o koncesiji. ”Kermasov” pravni zastupnik tvrdi da je garancija izostala jer je Regulatorna komisija za energetiku RS odbijala njihove zahtjeve za podsticaj bez pravnog osnova.
Ovaj put Republika Srpska bije bitku sa jednim od najbogatijih Hrvata Dankom Končarom koji stoji iza ”Kermas energije” koja je osnovana upravo 2012. godine. I računi ove firme su često u blokadi, nema zaposlenih, a 2023. godine zatraženi je i otvaranje predstečajnog postupka što je sud odbio.
”Elektrogospodarstvo Slovenije” pokrenulo je dva arbitražna spora zbog svojih predratnih ulaganja u RiTE Ugljevik. Prvu arbitražu su dobili u Beogradu, protiv Republike Srpske koja Slovencima treba da isplati 372 miliona KM (245 miliona plus 127 miliona za neisporućenu struju). U izvještaju Pravobranilaštva BiH stoji tek jedna rečenica, a to je da se se u Vašingtonu vodi drugi arbitražni postupak protiv BiH u kojem Slovenci traže 695.175.000 evra!
Po ugledu na Slovence, ”Hrvatska elektroprivreda” uputila je zahtjev za mirno rješenje spora u vezi sa ulaganjem u RiTE Gacko u kojem traže da im se isplati 100 miliona evra s pripadajućim kamatama! – napisala je ova opoziciona političarka.
O svemu je za medije govorio i Muhamed Hasanović, zamjenik državnog ministra finansija.
I dok su pred državom Bosnom i Hercegovinom izazovi vraćanja nepotrebnog duga entitetske vlade, oni koji Banjaluku odvraćaju od Sarajeva, iznova nude stare zablude. Da li će možda beogradski zaštitnici, sada već bjegunaca od pravosuđa, platiti dugove koje stvaraju entitetski zvaničnici…ili će izmisliti neki novi praznik zastave, nacionalnog jedinstva i tome slično, čemu već godinama svjedočimo? Zapravo, ta priča obmanjivanja ne staje. Tako je režim Aleksandra Vučića za vikend u Beogradu organizovao skup podrške samome sebi! Trebalo je to biti masovno okupljanje kojim bi se pokazalo da režim ima veću podršku od studentskih protesta. Međutim, skup u glavnom gradu Srbije više je ličio na vašar i jeftini nacionalizam, po običaju. Vučić je uspio okupiti Dodika, Stevandića, pjevača Baju Malog – i desetak puta manje ljudi nego što ih je bilo na studentskom skupu 15. marta.