Home » Pećina Vjetrenica na Listi UNESCO-ove svjetske baštine
BAŠTINA BOSANSKA RAZGLEDNICA

Pećina Vjetrenica na Listi UNESCO-ove svjetske baštine

Pećina Vjetrenica u Bosni i Hercegovini od danas se nalazi na Listi UNESCO-ove svjetske baštine, izglasano je u petak u New Delhiju na 46. Sjednici UNESCO-ovog Odbora za svjetsku baštinu.

Pećina Vjetrenica se nalazila na listi 27 nominiranih lokacija i stavljena je na UNESCO Listu kulturne i prirodne baštine.

Odbor UNESCO-a za svjetsku baštinu jedan je od dva tijela koja upravljaju Konvencijom za zaštitu svjetske kulturne i prirodne baštine. Sastoji se od predstavnika 21 države, izabranih iz 195 država članica Konvencije.

Odbor je odgovoran za provođenje Konvencije, za razmatranje novih prijedloga za upis na Listu svjetske baštine i za procjenu stanja očuvanosti već upisanih lokacija, na osnovu analiza koje proizvode savjetodavna tijela i Sekretarijat UNESCO-a. Sastaje se jednom godišnje na redovnoj sjednici.

Pećina Vjetrenica, smještena u Dinarskom planinskom lancu, ističe se svojom izvanrednom bioraznolikošću i endemičnošću.

Poznata još od antike, ova dobro očuvana predstavnica krškog reljefa jedan je od najvažnijih svjetskih žarišta bioraznolikosti za faunu koja živi u pećinama, posebno podzemnu vodenu faunu.

Dom je brojnim globalno ugroženim vrstama kičmenjaka i jedinom podzemnom cjevastom crvu na svijetu, kao i raznovrsnim biljnim vrstama endemskim za Balkan.

Osim toga, nekoliko vrsta pronađenih u pećini Vjetrenica su tercijarni i pretercijarni relikti, što znači da se mnogi od njih mogu smatrati živim fosilima čiji su najbliži srodnici izumrli davno.

Vjetrenica je najveća i najpoznatija pećina u Bosni i Hercegovini, zaštićeni spomenik prirode od 1950. godine. Ime je dobila po snažnom strujanju zraka na samom ulazu, a krase je sedam kilometara dugi kanali, 135 jezeraca i stalna temperatura od 11 stepeni kroz čitavu godinu. Poznata je čak od 77. godine u kada je u svom djelu “Historija prirode” (Historia naturalis) spominje Plinije Stariji.

U razgovoru za Fenu direktor Javne ustanove “Vjetrenica” Davor Baković izjavio kako su neizmjerno sretni i ponosni na ovo veliko priznanje, na kojemu se radilo dugi niz godina.

– Zaista smo sretni i ponosni što je UNESCO prepoznao vrijednosti koje zaštićeno područje Vjetrenica ima. Sretni smo što je prepoznat i značaj bioraznolikosti koju Vjetrenica posjeduje, gotovo 230 vrsta organizama u cjelini i to je jedna univerzalna vrijednost. Ovaj čin nas dodatno potiče kako bismo nastavili graditi budućnost u pogledu održivog razvoja, edukacije, razvijanju svijesti javnosti i općenito kulturno-povijesne te prirodne baštine – naglasio je Baković.

Izvor: Agencije