Home » Ahatović: Bosna u procijepu između bremenitog konfliktnog naslijeđa i bosanskog identiteta
NAŠI DANI RIJEČ

Ahatović: Bosna u procijepu između bremenitog konfliktnog naslijeđa i bosanskog identiteta

Međunarodna zajednica je iz pasivnog odnosa prema Bosni i Hercegovini koji je trajao skoro deceniju, prešla u aktivan odnos koji se s obzirom na učestalost negativnih tendencija može okarakterisati kao namjera zadržavanja statusa quo, poručio je Nedžad Ahatović, vojno-politički analitičar, koji je u nedjelju bio uvodničar uoči redovne sesije Asocijacije nezavisnih intelektualaca Krug 99 na temu “Demokratska tranzicija i sigurnosni izazovi”, javlja Anadolu.

“Međunarodna zajednica je iz pasivnog odnosa prema Bosni i Hercegovini koji je trajao skoro deceniju, prešla u aktivan odnos koji se s obzirom na učestalost negativnih tendencija može okarakterisati kao namjera zadržavanja statusa quo. Taj status quo podrazumijeva da međunarodna zajednica u određenim situacijama bude apriori protiv evolucije Bosne i Hercegovine u pravcu građanske države, što je apsurdno s aspekta ukupne evropske pravne stečevine i njenog sistema vrijednosti”, rekao je Ahatović.

Smatra da nikakvi pisani sporazumi i konvencije ne mogu biti jače od prikrivenih motiva i partikularnih političkih interesa određenih političkih oligarhija u samoj EU.

“SAD sa druge strane nedozvoljava raspakivanje ili prepakiranje Dejtonskog mirovnog sporazuma, jednim dijelom iz istih pobuda kao i EU, ali drugim dijelom upravo i zbog nepredvidivog ponašanja EU. Paradigma Balkana kao vječite tempirane bombe uzima se kao light motiv za zauzimanje stavova protiv Ruske Federacije koja će krizno područje Balkana aktivirati u dogledno vrijeme, dok se istovremeno ta opasnost kombinira s tzv. Islamskim radikalizmom sve u svrhu zadovoljavanja kratkoročnih političkih agendi pojedinih interesnih sfera s desnog spektra u Evropi i naročito naših susjeda”, istakao je Ahatović.

Mišljenja je da se “Bosna stoga nalazi u procijepu između svog bremenitog konfliktnog naslijeđa i svog bosanskog identiteta i većinskog muslimanskog bošnjačkog stanovništva koje se ne uklapa u etničku sliku Balkana i Evrope i pored toga što baštini većinu zapadnih vrijednosti”.

“Iz tog razloga EU odstupa od svojih deklariranih principa i pored činjenice da je ruski faktor kud i kamo veća opasnost po sigurnost Evrope. Ključni problem je što Bošnjaci imaju suverenitet i etabliran bosanski identitet koji dijele sa svojim komšijama Srbima i Hrvatima u Bosni i Hercegovini kojoj se svenacionalni bosanski identitet u skladu s anglosaksonskim pravom osporava. Intencija visokog predstavnika u BiH da se obrati Internacionalnom sudu u Strazburu po pitanju presude u slučaju apelacije Slavena Kovačevića je otvoreno osporavanje bosanskog identiteta”, rekao je Ahatović.

Podsjetio je da svi znamo šta je imperativ međunarodne zajednice – evroatlanske integracije BiH, borba protiv korupcije, okretanje od prošlosti ka budućnosti, pomirenje, tolerancija itd.

“Zadržimo se sada na borbi protiv korupcije s čim se ja slažem u načelu, ali prema aktuelnoj sudskoj i tužilačkoj praksi ispade da je samo bošnjački politički establišment u BiH deklarativno korumpiran, dok se svi grijesi u tom kontekstu srpskog političkog establišmenta vežu za Dodika. Evo i da se složimo sa svim tim tvrdnjama, s druge strane Čović je na kako on to reče ‘anđeoskoj listi’ zaštićen od medijskih hajki i sudskih procesa”, kazao je Ahatović.

Podsjetio je da u ovom trenutku Graničnoj policiji BiH nedostaje 700 ljudi, a do kraja godine zbog odlaska većeg broja policijskih službenika u penziju, taj broj preći će 1.000.

“Tek na sjednici 10. juna ove godine Vijeće ministara BiH je usvojilo plan prijema kadeta u tri državne policijske agencije za 2024. godinu, dok o alarmantnoj situaciji u Graničnoj policiji BiH Vijeće ministara nije zauzelo nikakav stav. Planom je predviđeno 150 kadeta u GP BiH, 50 u DKPT i 30 (po 15 mlađih inspektora i policajaca) u SIPA-u. Upravo zbog nedostatka kadrova, GP BiH se pridružio određeni broj policajaca MUP-a RS-a i drugih agencija u nadzoru granice i sprečavanju ulaska migranata”, rekao je Ahatović.