Ahed Tamimi – simbol palestinskog otpora okupaciji, puštena iz izraelskog zatvora

Ahed Tamimi – simbol palestinskog otpora okupaciji, puštena iz izraelskog zatvora

 

Mlada Palestinka koja je osam mjeseci bila u zatvoru jer je ošamarila dva izraelska vojnika, danas je oslobođena.

Portparolka izraelskog zatvora rekla je Frans presu da su 17-godišnju Ahed Tamimi i njenu majku koja je takođe bila u zatvoru zbog tog napada, izraelske vlasti odvele do kontrolnog punkta na Zapadnoj obali blizu sela u kojem žive.

Ahed Tamimi je uhapšena decembra prošle godine, pošto je na društvenim mrežama objavljen video-snimak kako u selu Nabi Saleh na palestinskoj teritoriji okupiranoj više od pola vijeka, ona i njena rodica prilaze dvojici vojnika zahtijevaju od njih da odu, a potom ih udaraju.

Marta ove godine je osuđena na osam mjeseci zatvora pošto je priznala krivicu i platila novčanu kaznu od 1.400 dolara.

Ahed Tamimi je u vrijeme hapšenja imala 16 godina, a u zatvoru je napunila 17.

Porodica te Palestinke je poznata po otporu izraelskoj okupaciji i već je bila umiješana u sukoba s vojnicima.

Palestinci tu djevojku slave kao primjer hrabrosti, a Izraelci je međutim smatraju primjerom kako Palestinci uče djecu da mrze.

O suđenju u vojnom sudu široko se izvještavalo, a palestinski predsjednik Mahmud Abas je pohvalio njenu hrabrost.

Jedva nešto dužu kaznu, od devet mjeseci zatvora, dobio je izraelski vojnik Elor Azarija zbog ubistva već ranjenog palestinskog napadača.

Direktor Hjuman rajts voča u Izraelu Omar Šakir rekao je da će poslije puštanja na slobodu Ahed Tamimi stotine palestinske djece ostati iz rešetaka i neće im se poklanjati pažnja, navodi AFP.

Ove sedmice veliki portret Ahed Tamimi je naslikan na zidu kojim se Izrael ogradio od Zapadne obale gdje žive Palestinci. Sinoć je objavljeno da su izraelske vlasti uhapsile dvojicu Italijana koji su to nacrtali.

Ahed Tamimi Released

Ahed Tamimi is free after 8 months in an Israeli jail. Here's the moment when the Palestinian teen was reunited with her family:

Gepostet von AJ+ am Sonntag, 29. Juli 2018

Izvor: Agencije

Previous Fiat-Fićo Fest na Baščaršiji - izloženo 60 automobila
Next Lorens Listo pobjednik 452. natjecanja u skokovima sa Starog mosta

You might also like

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

“Putem istine i sjećanja” počelo obilježavanje 29. godišnjice od masakra u Ahmićima

Šetnjom “Put istine i sjećanja” počelo je obilježavanje 29. godišnjice od masakra nad bošnjačkim civilima u selu Ahmići kod Viteza. Mahir ef. Husić, imam u Ahmićima, u izjavi za AA

NAŠI DANI

Sutra susret Dritana Abazovića i Elmedina Konakovića

Predsjednik Vlade i rukovodilac Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore dr Dritan Abazović, sastaće se u četvrtak, 23. februara u Vili „Gorica“ sa ministrom inostranih poslova Bosne i Hercegovine Elmedinom Konakovićem. Nakon sastanka, u 12.45 planirane

NAŠI DANI

‘Od Bošnjaka nikome ne prijeti opasnost, ali se svakodnevno prijeti Bošnjacima i Bosni i Hercegovini’

-Moja izjava da ćemo imati odgovor i za najgore scenarije i da smo se „prebrojali“, izazvala je bujicu pretjeranih reakcija, uz „zgražavanje“ i tvrdnju da je riječ o „ratnohuškačkoj izjavi“.