Arheološka istraživanja kod Visokog: Moguće nalazište temelja kraljevskog dvora bosanskih vladara

Arheološka istraživanja kod Visokog: Moguće nalazište temelja kraljevskog dvora bosanskih vladara

Zavičajni muzej Visoko vrši arheološko istraživanje istraživanje lokaliteta ‘Svibe’.

Kada smo 2018. godine na Svibama u Gornjem Moštru kod Visokog izveli prva arheološka istraživanja, bilo je jasno da se radi o izuzetnoj spomeničkoj cjelini i jedinstvenom lokalitetu na području Visokog. Tada je u roku od 5 radnih dana otkriven temelj zida dužine 15,50 m koji je nagovještavao postojanje većeg građevinskog kompleksa na lokalitetu. Od tog momenta, postavljeno je pitanje o kakvom tipu građevine se radi?

Pretpostavke koje su formirane u naknadnoj analizi iskopavanja (u objavi u prvom broju Radova Zavičajnog muzeja) bile su podijeljene – određeni pokretni arheološki materijal kao i sam prirodni položaj lokaliteta išli su u prilog tezi da se na Svibama nalazi centar rimskog poljoprivrednog imanja, odnosno rimska vila rustika (villa rustica).

S druge strane, srednjovjekovni pisani izvori – povelje bosanskih vladara te epigrafski spomenici – svjedoče o snažnom razvoju Moštri u srednjem vijeku te su držali otvorenom vrlo uzbudljivu mogućnost identifikacije nekih od objekata koji se tradicionalno smještaju u visočko polje (kraljevski dvor u Moštrima, hiža poglavara „dida“ Crkve bosanske, crkve Kulina Bana).

S ovim pretpostavkama na umu, u organizaciji Zavičajnog muzeja početkom oktobra ušli smo u novu fazu istraživanja na Svibama. Plan iskopavanja bio je više nego jasan – nastaviti s otkrivanjem dijelova arhitekture kako bi se što prije razvio barem djelimičan tlocrt građevinskih ostataka s ciljem identifikacije kompletne građevine.

Već drugog dana iskopavanja, čišćenjem jedne manje površine dim. 2 x 2 okupljene oko nečega što je u početku ličilo samo na manju hrpicu kamenja, otkriveno je „koljeno“, skretanje temelja koje nas je vodilo ka novim dijelovima građevine. Uslijedilo je brzo skidanje naslaga zemlje na pravcu novootkrivenog zida i uskoro smo pred sobom imali novi temelj zida dužine 34 m! Bila je to najveća pojedinačna zidana kamena površina otkrivena do sada na području Visokog (ne računajući Stari grad Visoki) i jasna naznaka da pod nama leži možda i najveći građevinski kompleks unutar šireg visočkog polja.

Upravo ulazimo u završnu i nadamo se ključnu fazu iskopavanja u kojoj će svi radovi na terenu biti fokusirani isključivo na praćenje i otkrivanje temelja zidova u nadi da ćemo sa postojećim skromnim finansijskim i ljudskim resursima složiti slagalicu i riješiti postavljenu dilemu.

Prva rimska ladanjska vila na području Visokog ili pak kraljevski dvor srednjovjekovnih bosanskih vladara i možda crkva Kulina bana?

SVIBE 2020. Kada smo 2018. godine na Svibama u Gornjem Moštru kod Visokog izveli prva arheološka istraživanja, bilo…

Gepostet von Zavičajni muzej Visoko am Donnerstag, 15. Oktober 2020
Previous Presuda za genocid! Srećko Aćimović osuđen na devet godina zatvora
Next Zapošljavanje demobiliziranih branilaca - Na brdu Žuč i u miru se vode veličanstvene bitke

You might also like

BAŠTINA

Obilježavanje 486. godišnjice rada i postojanja Gazi Husrev-begove biblioteke: Čuvar rukopisne i arhivske građe

Gazi Husrev-begova biblioteka (GHB) u Sarajevu, koja se klasificira kao historijska, odnosno biblioteka specijalnih zbirki, obilježava 486 godina postojanja. Tim povodom, u Gazi Husrev-begovoj biblioteci organizovana je svečanost u povodu

BAŠTINA

Obnovljena Arnaudija džamija 7. maja otvara svoja vrata

Arnaudija, kao i Ferhadija, svakako je kulturna, civilizacijska baština Banjaluke, svih njenih građana. To je bila, to treba da bude i to treba i da ostane, izjavio je Okanović povodom

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

Nakon 250 godina riješena misterija Hasanaginice

Bliži se 250. godišnjica objavljivanja Hasanaginice. Nju je 1774. u svom djelu “Viaggio in Dalmazia” objavio talijanski opat i putopisac Alberto Fortis. Od tada do danas, Hasanaginica je tri stoljeća svjedočanstvo života i