Bosanska usmena tradicija najznačajniji dio kulture ovog prostora
Drugi međunarodni kolokvij “Bosanska usmena tradicija u kulturi svijeta” počet će u petak navečer u Centru za kulturu Mostar predstavljanjem Zbornika radova Prvog međunarodnog kolokvija te knjige “Bošnjačka usmena balada”, autora Muniba Maglajlića.
Drugi dan naučnog skupa, subota, 27. oktobra, rezervisana je za izlaganja radova na temu bosanske usmene tradicije.
Cilj Kolokvija je razvijanje sistematskog i dugoročnog predstavljanja i istraživanja bosanskog usmenog naslijeđa u Zbirci usmene književnosti Milman Parry Univerziteta u Harvardu, istaknuto je na konferenciji za novinare.
Predsjednik Međunarodnog foruma Bosna Rusmir Mahmutćehajić kazao je kako je bosanska usmena tradicija možda najznačajniji dio kulture ovog prostora poznat u svijetu.
– Otkrivanje i bilježenje usmene tradicije ovog područja počelo je 30-ih godina prošlog stoljeća, koja je po tom postala jedno od najvećih kolekcija usmene tradicije u svijetu i u velikoj mjeri u svjetskoj akademiji pokrenula procese koji i danas traju, koji su zahvatili gotovo sva područja kulture i nauke – kazao je Mahmutćehajić.
Muzejski pedagog Muzeja Hercegovine Elma Marić kazala je kako, kao suorganizatori ovog naučnog skupa, u najboljem svijetlu promovišu tematiku odjela za književnost Muzeja Hercegovine.
– Treba spomenuti da je harvardska zbirka Milmana Parryja većim dijelom nastala na prostoru Mostara, Stoca i Gacka. Uz pomoć Međunarodnog foruma Bosna i šire akademske zajednice u prilici smo organizovati predstavljanje naše najvrjednije tradicije koja je poznatija u stranim zemljama nego u našoj zemlji, gdje je nastala – istaknula je Marić.
Organizatori Drugog međunarodnog kolokvija “Bosanska usmena tradicija u kulturi svijeta” su Muzej Hercegovine i Centar za kulturno naslijeđe Međunarodnog foruma Bosna, u saradnji sa Zemaljskim muzejom Bosne i Hercegovine.
You might also like
Programi širom Tuzlanskog kantona: Bosanski saz u fokusu Dana evropskog naslijeđa
“Bosanski saz kao dio evropskog naslijeđa” naziv je manifestacije kojom Ministarstvo za kulturu, sport i mlade Tuzlanskog kantona, zajedno sam osam institucija kulture, obilježava Dane evropskog naslijeđa. Tradicija obilježavanja Dana
Priča o Aladža džamiji iz 1993. godine (Video)
‘Ostaće svijest o pripadanju, o korijenima. Ostaće identitet o čovjeku, pa makar on bio posljednji Bošnjak na svijetu.’ Video: Face TV/TVBiH
Fahrudin Hukić oživio dječački san i podigao jedinu vodenicu na rijeci Jali
Gornjotuzlaci će reći da zlatne ruke njihovog komšije Fahrudina Hukića mogu napraviti sve što zamisli. Mnogi od njih su bili skeptici kada je Fahrudin počeo gradnju vodenice na rijeci Jali