Bosanske kompanije  razvijaju aplikaciju za pomoć ljekarima u Americi

Bosanske kompanije razvijaju aplikaciju za pomoć ljekarima u Americi

Vještačka inteligencija transformiše zdravstvenu zaštitu, a malo je poznato da je i naša zemlja uhvatila korak u razvoju ovih tehnologija, ako ne institucionalno, onda kroz tim mladih poduzetnika iz Sarajeva.

Naime, dvije kompanije iz Bosne i Hercegovine – Mezet i ContentBA, odnedavno intenzivno rade na projektu primjene AI-a u liječenju ginekoloških pacijenata u Sjedinjenim Američkim Državama.

Naime, ove dvije bosanske kompanije razvijaju aplikaciju koja ima zadatak da ljekarima u klinikama u LA pomaže pri donošenju odluka u dijagnosticiranju bolesti pacijenata i to sa visokom preciznošću.

“Software radnog naziva LueSee već je u stanju da, koristeći metode deep learninga, na osnovu zvuka srčanih otkucaja prepozna da li je srce zdravo ili ne, ili da na osnovu fotografije tkiva procijeni stadij eventualne bolesti itd. Snaga ovog sistema leži medicinskoj bazi podataka i finisatkanom algoritmu po kojem software uči upravo iz prišnjh ljudiskih iskustava”, navode iz ove kompanije.

LueSee bi trebala ljekarima olakšati proceduru tretiranja pacijenata – od trenutka prijema do zaključenja liječenja, te umnogome unaprijediti proces dijagnosticiranja bolesti – nudeći savjet na osnovu historije znanja drugih doktora i teoretski neograničenog broja sličnih slučajeva iz prošlosti.

Zanimljivo je i da ova umjetna inteligencija već može samostalno da uči.

Eric Topol, kardiolog i direktor i osnivač Scripps Research Translational Institute u San Dijegu, tvrdi u svom novom izdanju, “Deep Medicine: kako umjetna inteligencija može ponovo medicinu učiniti humanom” ne samo da će AI poboljšati tačnost dijagnoze i liječenja bolesti, već će i poboljšati shvaćanje i razumijevanje medicine.

Sistemi vještačke inteligencije za zdravstvenu zaštitu imaju potencijal da transformišu dijagnozu i liječenje bolesti, što bi moglo pomoći da se osigura da pacijenti dobiju pravi tretman u pravo vrijeme.

Ova tema je izuzetno aktuelna danas, tako da rasprave o njoj možemo čuti u svim naučnim i tehnologijskim krugovima. U novom članku u časopisu Journal of American Medical Association, dva stručnjaka za AI raspravljaju o najboljoj upotrebi AI u zdravstvenoj zaštiti i navode neke od izazova za implementaciju tehnologije u bolnicama i klinikama.

Sumathi Reddy, novinarka Wall Street Journala se u svom tekstu A Doctor’s Prescription for More AI in Medicinebavi izazovima i kontroverzama AI u medicini. Ostaje da vidimo kako će LueSee odgovoriti na ove izazove.

(Akta/MiruhBosne)

Previous Balje: Bošnjaci na Kosovu imaju veća prava od Bošnjaka u Bosni
Next Ispraćena 374. generacija svršenika Karađoz-begove medrese

You might also like

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Dr. Rizvanović dobitnica prestižne nagrade za istraživačka dostignuća u medicini

Zeničanka dr. sc. Nermina Rizvanović dobitnica je međunarodnog priznanja za oblast Intenzivne medicine i anestezije na 7. konkursu International Medis Awards for Medical Research 2020, čija je virtuelna ceremonija održana sinoć

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Univerzitet u Sarajevu promovirao 38 doktora nauka (Video)

Univerzitet u Sarajevu promovirao je danas 38 doktora nauka iz oblasti koje pripadaju grupacijama tehničkih, humanističkih, društvenih, medicinskih, prirodno-matematičkih i biotehničkih nauka.

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Dva bosanska fizičara dobitnici prestižnog priznanja Američkog društva fizičara

Profersori fizike dr. Dejan Milošević i dr. Vanes Mešić sa Univerzitet u Sarajevu – Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Sarajevu dobitnici su prestižnog priznanja Američkog društva fizičara. U konkurenciji 88600 aktivnih recenzenata iz