Bosanski jezik od septembra u slovenačkim osnovnim školama

Bosanski jezik od septembra u slovenačkim osnovnim školama

Predstavnici Ministarstva za obrazovanje, umjetnost i sport Republike Slovenije susreli su se danas s predstavnicima Bosanskog akademskog društva u Sloveniji (BADS) i razgovarali o mogućnostima za uvođenje bosanskog jezika kao obaveznog izbornog predmeta, odnosno, dopunske nastave, u slovenačke osnovne škole, javlja Fena.

Sastanak na inicijativu BADS omogućila je Maja Mihelič Debeljak, direktorica Ureda za ravoj i kvalitetu u obrazovanju na ovom ministarstvu.

Iako na susretu preliminarne prirode, obostrani entuzijazam i spremnost za traženje rješenja su odmah urodili plodom.

Aleš Ojstršek, vođa Sektora za obrazovanje, te Bronka Straus, zadužena za jezičko obrazovanje u Sektoru, pokazali su svoju naklonost ka ideji koju su predstavili prof. dr. Edvin Dervišević, predsjednik BADS, Adriana Kuči, potpredsjednica BADS, te Mirela Galijašević, profesorica bosanskog jezika i književnosti, vođa sekcije za jezik koja djeluje u sklopu ovog akademskog društva.

Adriana Kuči je predstavila ciljeve BADS-a koji je sa svojim radom počeo u martu ove godine, naglasivši da je čuvanje identiteta kroz književni jezik, kao jedan od osnovnih bedema kulture naroda, među primarnim zadacima akademskih građana bosanskog porijekla.

Dogovoreno je da će, uz obostrani trud, uloženo vrijeme, znanje i materijalna sredstva, kako BADS-a kao inicijatora, tako i Sektora za razvoj obrazovanja resornog ministarstva, uvjeti za uvođenje dopunske nastave iz bosanskog jezika biti realizirani do početka iduće školske godine (2022./2023.), a istovremeno će se raditi na pripremi za dugoročno sticanje statusa obaveznog izbornog predmeta za bosanski jezik.


Dopunska nastava koja bi trebala da počne  septembru u određenim slovenačkim osnovnim školama će biti prije svega namijenjena učenicima viših razreda bosanskog porijekla koji kroz ritam života svojih porodica imaju doticaj s jezikom predaka, ali vrata učionica će biti otvorena za sve učenike koji pokažu zanimanje za učenje bosanskog jezika, koji je već prisutan u školama nekih evropskih država, kao što su Švicarska i Austrija.

Previous Obilježena 30. godišnjica bitaka važnih za odbranu Sarajeva
Next Kulturno-vjerska manifestacija Dani Hasana Kaimije 2022

You might also like

SPORT

ZOI: Bosanski trener sa ski cross reprezentacijom Kanade osvojio medalju

Bh. predstavnici na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu nisu ubilježili najbolje rezultate, ali Bosna i Hercegovina ipak ima osvajača medalje, piše N1. Sead Čaušević je trener ski cross reprezentacije Kanade,

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

U Biblioteku Sarajeva svake godine se upiše između 8.000 i 10.000 novih korisnika

Svake godine se u Biblioteku Sarajeva upiše između 8.000 i 10.000 novih korisnika. Na godišnjem nivou zabilježimo između 100.000 i 130.000 posjeta, a kada je riječ o posudbi bibliotečke građe

NAŠI LJUDI

Bosansko čudo od djeteta zadivilo Australiju

  Lejla Sinanović, petogodišnja djevojčica iz Australije, porijeklom iz Bosne i Hercegovine, postala je prava zvijezda u ovoj zemlji zahvaljujući svom nevjerovatnom daru i fotografskoj memoriji. O njoj su pisali