Home » Bosna i Hercegovina u trileru od pet setova bolja od Kazahstana

Bosna i Hercegovina u trileru od pet setova bolja od Kazahstana

Bosna i Hercegovina je pobijedila Kazahstan sa 3-2 (26-24, 25-13, 14-25, 21-25, 15-8) pobjedom, usidrena izvanrednim učinkom Mirzeta Durana u uzbudljivom prvom susretu u pet setova na Turnir u sjedećoj odbojci za muškarce Paraolimpijskih igara u Parizu 2024. u Areni North Paris u subotu.

Duran je bio zvijezda meča, dajući 20 poena, uključujući 14 napada i šest blokada, jer je pomogao svom timu da osigura teško izborenu pobjedu. Pobjeda Bosne i Hercegovine je izgrađena na njihovoj odbrambenoj snazi, istaknutoj sa 14 blokova, i njihovoj sposobnosti da minimiziraju greške, sa samo 20 u poređenju sa 42 Kazahstana.

Utakmica je počela tako što je Bosna i Hercegovina uzela prvi set u teškoj borbi. Duranov rani utjecaj bio je značajan, a njegovi blokovi i napadi igrali su ključnu ulogu u osiguravanju tijesne pobjede. Obje ekipe su razmijenile prednosti, ali je Bosna i Hercegovina bila ta koja je iskoristila greške Kazahstana i osvojila set rezultatom 26-24.

Uz zamah, Bosna i Hercegovina je dominirala u drugom setu. Kazahstan se borio da održi korak sa agresivnom igrom Bosne i Hercegovine, dok je Duran nastavio da briljira uz svoje saigrače. Odbrana bosanske strane bila je čvrsta, a njihov napad je bio nemilosrdan, što je dovelo do pobjede od 25-13, dovodeći ih do 2-0 i u jakoj poziciji da preuzmu meč.

Međutim, Kazahstan, predvođen Perdebayem Namuratovim, koji bi završio sa rekordnih 31 poenom, žestoko je uzvratio u trećem setu. Kazahstanski napad je oživio, a Bosna i Hercegovina je počela posustajati pod pritiskom. Uprkos Duranovim kontinuiranim naporima, Kazahstan je savladao Bosnu i Hercegovinu odlučnom pobjedom od 25-14, smanjivši vodstvo na 2-1 i promijenivši zamah u svoju korist.

Četvrti set je bio napet, a Kazahstan je gradio svoj uspeh u trećem setu. Namuratov je nastavio da vodi napad, dok se Bosna i Hercegovina borila da povrati svoju raniju dominaciju. Set su obilježila duga nadigravanja i igre visokog intenziteta, ali je Kazahstan uspio savladati Bosnu i Hercegovinu sa 25-21, iznudivši odlučujući peti set i vrativši pritisak na Evropljane.

U finalnom setu, Bosna i Hercegovina je zakopala duboko, pokazujući veliku izdržljivost u svojim igrama. Duran se još jednom pojačao, pružajući ključne blokove i pravovremene napade. Bosanskohercegovački tim je rano izgradio vodstvo i zadržao ga, jer su greške Kazahstana počele da se povećavaju pod pritiskom. Bosna i Hercegovina je osigurala set rezultatom 15-8, upotpunivši svoju pobjedu i izborivši meč sa 3-2.