Brčko: Održan naučni simpozij posvećen Alijagi Kučukaliću

Brčko: Održan naučni simpozij posvećen Alijagi Kučukaliću

U organizaciji BZK „Preporod“ danas je u Brčkom održan naučni simpozij na temu „Doprinos Alijage Kučukalića i njegovih potomaka urbanom razvoju Brčkog i okoline”. Simpozij je dio projekta posvećenog naslijeđu Kučukalića koji realizira brčanski „Preporod“.

Predsjednica  BZK „Preporod“ Brčko Adisa Osmić-Smajić je kazala da to udruženje, među brojnim aktivnostima koje realizira, značajnu pažnju posvećuje istraživanju kulturnog naslijeđa Brčkog.

– Ideja da se upustimo u istraživanje zaostavštine Kučukalića u našem gradu sazrijevala je godinama, te smo prije dvije godine počeli realizirati projekt čiji je cilj osvijetliti doprinos Alijage Kučukalića i njegovih potomaka razvoju Brčkog. Na ovaj način nastojimo ukazati na činjenice koje su uglavnom nepoznate javnosti a odnose se na nemjerljiv doprinos Kučukalića kada je riječ o razvoju našega grada, kako u privrednom tako i u urbanističkom smislu. Istraživanje i skup kojem danas prisustvujemo su prilika da se barem malo odužimo Kučukalićima za sve ono što su dali Brčkom – izjavila je Osmić-Smajić.

Uvodni dio simpozija posvećen je sjećanju na nedavno preminulog akademika Galiba Šljivu koji je bio među inicijatorima „Preporodova“ istraživanja o Kučukalićima. O ličnosti i naučnoistraživačkom radu akademika Šljive govorili su doktor Nikola Samardžić, redovni profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu i prof.dr. Azem Kožar sa Univerziteta u Tuzli. Profesor Kožar je, između ostalog, predstavio rad akademika Šljive „Učešće Brčkog u trgovini Bosanskog ejaleta u razdoblju od 1858. do 1872.godine“ koji je akademik završio malo prije iznenadne smrti.

O vakufima Alijage Kučukalića i njihovoj uzurpaciji u periodu poslije Drugog svjetskog rata govorio je  prof. dr. Izet Šabotić, a  rad na temu „Doprinos Alijage Kučukalića i njegovih potomaka trgovini i razvoju Brčkog (1821-1941)“ predstavio je dr. sc. Salkan Užičanin.

O graditeljskoj baštini Kučukalića kao temelju urbanog razvoja Brčkog govorila je prof. dr. Aida Abadžić Hodžić, dok je rad na temu „Buđenje ljepotice iz hiljadugodišnjeg sna“. Neki aspekti narativa o „civiliziranju“ Bosne i Hercegovine u austrougarskoj publicistici u vrijeme okupacije s posebnim osvrtom na sliku Brčkog predstavio prof.dr. Vahidin Preljević.

Sljedeća faza projekta istraživanja o Alijagi Kučukaliću, njegovim potomcima i doprinosu porodice Kučukalić razvoju Brčkog podrazumijeva štampanje zbornika radova koji bi trebao izaći iz štampe početkom sljedeće godine.

Tekst: Edin Jašarević, FOTO FENA 

Previous Kako su bosanski šahisti prije 28 godina postali vicešampioni na Šahovskoj olimpijadi u Moskvi te klupski prvaci Evrope
Next FIFA pokrenula disciplinski postupak protiv Srbije zbog "spornog transparenta o Kosovu"

You might also like

BAŠTINA

Ove godine sanacija kuće Nurije Pozderca u Cazinu

Više od 200.000 konvertibilnih maraka (KM) Grad Cazin uložit će u vanjsku sanaciju rodne kuće Nurije Pozderca, a što će prvenstveno podrazumijevati promjenu krova kako bi se zaštitila od daljeg

BH RAZGLEDNICA

Bosanski barak, pas od 100 dukata

Bosanski oštrodlaki gonič ili jednostavno-barak, prema nekim podacima ranije poznat kao ilirski gonič, danas je jedna od popularnih vrsta goniča za lov u Bosni i Hercegovini, te ujedno jedini autohtoni gonič iz Bosne

KULTURA I UMJETNOST

Izložba ‘Srednjovjekovne povelje i pečati bosanskih vladara i vlastele’

  Izložba “Srednjovjekovne povelje i pečati bosanskih vladara i vlastele” autora Jasmina Mandžukića, kustosa Muzeja Tešanj, otvorena je danas u organizaciji Historijskog arhiva Sarajevo u Brusa bezistanu, depadansu Muzeja Sarajeva.