Brčko: Održan naučni simpozij posvećen Alijagi Kučukaliću

Brčko: Održan naučni simpozij posvećen Alijagi Kučukaliću

U organizaciji BZK „Preporod“ danas je u Brčkom održan naučni simpozij na temu „Doprinos Alijage Kučukalića i njegovih potomaka urbanom razvoju Brčkog i okoline”. Simpozij je dio projekta posvećenog naslijeđu Kučukalića koji realizira brčanski „Preporod“.

Predsjednica  BZK „Preporod“ Brčko Adisa Osmić-Smajić je kazala da to udruženje, među brojnim aktivnostima koje realizira, značajnu pažnju posvećuje istraživanju kulturnog naslijeđa Brčkog.

– Ideja da se upustimo u istraživanje zaostavštine Kučukalića u našem gradu sazrijevala je godinama, te smo prije dvije godine počeli realizirati projekt čiji je cilj osvijetliti doprinos Alijage Kučukalića i njegovih potomaka razvoju Brčkog. Na ovaj način nastojimo ukazati na činjenice koje su uglavnom nepoznate javnosti a odnose se na nemjerljiv doprinos Kučukalića kada je riječ o razvoju našega grada, kako u privrednom tako i u urbanističkom smislu. Istraživanje i skup kojem danas prisustvujemo su prilika da se barem malo odužimo Kučukalićima za sve ono što su dali Brčkom – izjavila je Osmić-Smajić.

Uvodni dio simpozija posvećen je sjećanju na nedavno preminulog akademika Galiba Šljivu koji je bio među inicijatorima „Preporodova“ istraživanja o Kučukalićima. O ličnosti i naučnoistraživačkom radu akademika Šljive govorili su doktor Nikola Samardžić, redovni profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu i prof.dr. Azem Kožar sa Univerziteta u Tuzli. Profesor Kožar je, između ostalog, predstavio rad akademika Šljive „Učešće Brčkog u trgovini Bosanskog ejaleta u razdoblju od 1858. do 1872.godine“ koji je akademik završio malo prije iznenadne smrti.

O vakufima Alijage Kučukalića i njihovoj uzurpaciji u periodu poslije Drugog svjetskog rata govorio je  prof. dr. Izet Šabotić, a  rad na temu „Doprinos Alijage Kučukalića i njegovih potomaka trgovini i razvoju Brčkog (1821-1941)“ predstavio je dr. sc. Salkan Užičanin.

O graditeljskoj baštini Kučukalića kao temelju urbanog razvoja Brčkog govorila je prof. dr. Aida Abadžić Hodžić, dok je rad na temu „Buđenje ljepotice iz hiljadugodišnjeg sna“. Neki aspekti narativa o „civiliziranju“ Bosne i Hercegovine u austrougarskoj publicistici u vrijeme okupacije s posebnim osvrtom na sliku Brčkog predstavio prof.dr. Vahidin Preljević.

Sljedeća faza projekta istraživanja o Alijagi Kučukaliću, njegovim potomcima i doprinosu porodice Kučukalić razvoju Brčkog podrazumijeva štampanje zbornika radova koji bi trebao izaći iz štampe početkom sljedeće godine.

Tekst: Edin Jašarević, FOTO FENA 

Previous Kako su bosanski šahisti prije 28 godina postali vicešampioni na Šahovskoj olimpijadi u Moskvi te klupski prvaci Evrope
Next FIFA pokrenula disciplinski postupak protiv Srbije zbog "spornog transparenta o Kosovu"

You might also like

BAŠTINA

Ejub jedini u Srednjoj Bosni izrađuje drvene nanule (Video)

U Golešu kod Travnika majstor Ejub Hadžić jedini izrađuje drvene nanule ručnim alatkama.On to radi iz hobija ne iz interesa jer voli starine. Pored nanula izrađuje suvenire poput drvenih poklopaca

BAŠTINA

Narod ne da svoje ljiljane

Zašto se osporava Bošnjacima da imaju obilježja sa sljiljanima. Kome smeta grb i zastava pod kojima su još stari Bošnjani, Bošnjaci il’ Bosanci, branili svoju Bosnu od onih koji su polazili na nju da je porobe a njene stanovnike daistrijebe.  Državna obilježja Bosne i Hercegovine sa ljiljanima (grb i

HISTORIJA

SREDNJOVJEKOVNI GRAD BORAČ

Uz kraljevske gradove Bobovac i Jajce, po opsegu u čitavom arhitektonskom sklopu, Borač ulazi u red najvećih utvrđenih gradova na prostoru srednjovjekovne bosanske države… Piše: Prof. Mirsad Durmišević Na oko