‘Ćilimak’ Bošnjačkog instituta najbolji balkanski muzejski suvenir

‘Ćilimak’ Bošnjačkog instituta najbolji balkanski muzejski suvenir

 

Bošnjački institut – Fondacija Adila Zulfikarpašića dobitnik je prve nagrade za muzejski suvenir na Šestoj godišnjoj konferenciji Balkanske mreže muzeja “Meet, See, Do”, održanoj u Solunu od 18. do 20. aprila 2018. godine.

Konferenciji je prisustvovalo više od stotinu stručnjaka iz oblasti muzeologije i kulturne baštine, a organizirale su je Balkanska mreža muzeja (Balkan Museum Network – BMN) i Fondacija Kulturno naslijeđe bez granica (Cultural Heritage without Borders – CHwB), u saradnji sa Makedonskim muzejom savremene umjetnosti i Muzejom bizantske kulture.

Cilj “Meet, See, Do” godišnjih okupljanja jeste razmjena znanja i ideja, poboljšanje regionalne saradnje, te istraživanje novih muzejskih i baštinskih trendova.

Završnog dana konferencije, nezavisni međunarodni žiri je na svečanoj dodjeli proglasio “Ćilimak” Bošnjačkog instituta najboljim za 2017. godinu, u konkurenciji jedanaest prijavljenih suvenira muzejskih ustanova sa područja Balkana.

Forma “Ćilimka” inspirisana je estetikom tradicionalnog bosanskog ćilima. Originalni eksponat iz Etnološke kolekcije Bošnjačkog instituta, sa kojeg je preuzet drevni motiv zvijezde koja simbolizira kosmičku i božansku svjetlost, otkan je u Tkaonici ćilima Sarajevo na uspravnom tkalačkom stanu u prvoj polovini XX stoljeća, a u kolekciju je ušao 2001. godine kao poklon Kanite Mirsade Hodžić.

Suvenir “Ćilimak” ručnim tkanjem proizvodi organizacija “BHcrafts” nastala iz istoimenog projekta koji od 1995. godine spaja kreativne, humanitarne, poslovne i psihoterapijske učinke, s ciljem aktivne inkluzije bosanskohercegovačkih žena različitih etničkih skupina, očuvanja kulturne baštine i kvalitativnog unaprjeđenja života u Bosni i Hercegovini, saopćeno je iz Bošnjačkog instituta – Fondacije Adila Zulfikarpašića.

Previous Uručena priznanja Arhiva FBiH za arhivistiku i pamćenje bosanskohercegovačke prošlosti
Next Izložba djela bošnjačkih autora, pohranjenih u Historijskom arhivu (Video)

You might also like

BAŠTINA

Prof. dr. Enver Imamović: KOME TREBA SAPUN I PARFEM

Piše prof. Enver Imamović -Nedavna izjava visokog državnog funkcinera susjedne nam države da Bosni treba sapun a tek potom parfem, aludirajući da je Bosna toliko prljava da je ne može

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

U Bihaću i Cazinu održane javne tribine “Kulturno naslijeđe Bosne – o bosanskom jeziku, književnosti i još ponešto o Bosni“

U organizaciji Regionalnog odbora Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca Bosanske krajine u Bihaću (Muzej AVNOJ-a) i Cazinu (Kulturni centar) održane su javne tribine „Kulturno naslijeđe Bosne – o bosanskom jeziku, književnosti

KULTURA I UMJETNOST

Tuzla: Izložba fotografija “Borba nane Fate Orlović“

Na Trgu slobode u Tuzli u četvrtak je otvorena izložba fotografija “Borba nane Fate Orlović“, autora Ahmeta Bajrića – Blicka, koji od početka prati borbu bosanskohercegovačke herojine za svoju avliju