Dan bijelih traka: Ko god je u Prijedoru nosio bijelu traku bio je direktna i otvorena meta

Dan bijelih traka: Ko god je u Prijedoru nosio bijelu traku bio je direktna i otvorena meta

Dan bijelih traka, u znak sjećanja na 3.176 ubijenih i nestalih Prijedorčana tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, obilježava se danas različitim aktivnostima u Bosni i Hercegovini i šire, javljaju agencije.

Simbolika bijelih traka dolazi iz maja 1992. godine, tačnije kada su vlasti bosanskih Srba izdale naredbu svim Bošnjacima i Hrvatima u Prijedoru da na svoje prozore zakače bijele čaršafe, a ako izlaze van da vežu bijele trake oko ruke. Na taj način su označeni nesrbi u Prijedoru nakon čega su počela masovna zarobljavanja, ubistva i silovanja. 

Već nekoliko godina 31. maja se ukazuje na značaj obilježavanja ovog datuma ali i poručuju da je potrebno njegovati kulturu sjećanja i ne zaboraviti zločine koji su počinjeni u tom dijelu Bosne i Hercegovine, ali i drugim mjestima.

-Studenti i profesori Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici obilježili su danas šetnjom kroz grad, od fakulteta do Spomen obilježja Kameni spavač, Dan bijelih traka.

This image has an empty alt attribute; its file name is zenica_dan_bijelih_traka.jpg

Bosanski muzeji sjećanja ove godine će Dan bijelih traka – 31. maj obilježiti u Sarajevu i Mostaru

U znak sjećanja na i progon i ubojstvo 3.176 građana Prijedora i okoline, Muzej žrtava rata i genocida 1992.-1995. u petak je u Mostaru simboličnim dijeljenjem traka obilježio “Dan bijelih traka”.

U Sarajevu i Inicijativa mladih za ljudska prava u BiH (YIHRBiH) organizuje obilježavanje 27. godišnjice zločina u Prijedoru, koji se desio 31.5.1992.godine.

Previous Dijamantska liga: Amel Tuka osvojio prvo mjesto u Stockholmu (VIDEO)
Next Manifestacija "Večer Bosne i Hercegovine" organizovana u Dubaiju

You might also like

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Opsada Sarajeva i logor Omarska među najvažnijim događajima u 200 godina lista The Guardian

Britanski The Guardian obilježava 200 godina postojanja i izvještavanja britanske i svjetske javnosti o najvažnijim događajima. U posebno pripremljenom dodatku kojim se slavi 200 godina postojanja The Guardian je posvetio

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

ICTY: Tužitelji za Prlića i ostale traže 40 godina zatvora

Pravomoćna presuda u ovom predmetu, prema planu rada Haškog tribunala, očekuje se u junu 2017. godine. Tužiteljstvo Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju zatražilo je od Žalbenog vijeća ICTY-ja da

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Obilježena godišnjica pogibije Ramiza Salčina

U sklopu obilježavanja 25 godina od pogibije Ramiza Salčina, komandanta Općinskog štaba Teritorijalne odbrane Novi Grad, danas su članovi porodice, rodbina, prijatelji i saborci obišli njegov mezar na šehidskom mezarju