Hajka na „ljiljane“ u RS dio je plana za osporavanje i rušenje države Bosne i Hercegovine

Hajka na „ljiljane“ u RS dio je plana za osporavanje i rušenje države Bosne i Hercegovine

Zamjene teza, na koje su svi gotovo nasjeli, da je državna zastava međunarodno priznate i nezavisne Republike Bosne i Hercegovine sa ljiljanima navodno „ratna zastava Armije RBiH“ posljednjih mjeseci služi kao izgovor pripadnicima MUP-a manjeg bh. entiteta za neselektivna hapšenja bošnjačkih povratnika, piše novinska agencija Patria.

Zastava sa ljiljanima zavijorila se na East Riveru u New Yorku ispred zgrade UN-a 22. maja 1992. godine. Bila je legitimna i legalna državna zastava sve do početka februara 1998. godine.

Ljiljani se nisu slučajno i ničim izazvano našli na državnoj zastavi Republike Bosne i Hercegovine.

Zastava Banovine, a potom i Kraljevine Bosne, zasnivala se na grbu bosanske dinastije Kotromanić, Kralja Tvrtka I i njegovih nasljednika.

Zastava srednjovjekovne Bosne bila je bijele boje sa grbom dinastije Kotromanić na sredini. Zastava Kraljevine Bosne se razlikovala od zastave Republike Bosne i Hercegovine (1992 – 1998.), po tome što je imala krunu sa heraldičkim ljiljanima.

Zastava usvojena 1992. godine svojom modrom podlogom i žutim ljiljanima sugerirala je historijsku poveznicu novouspostavljene države Bosne i Hercegovine sa srednjovjekovnom bosanskom državom, s bosanskim kraljevstvom.

Ljiljani svjedoče o kontinuitetu i hiljadugodišnjem postojanju države Bosne i Hercegovine koje svim silama, posebno sada, nastoje osporiti vlastodršci u manjem bh. entitetu, „mitovima“ kako je BiH nastala tek u Dejtonu 1995. godine.

Otuda, nimalo slučajno da je sada kada se donosi rezolucija o samostalnosti RS, kada se na ulice svih gradova u manjem bh. entitetu izvode policajci sa dugim cijevima, pretresaju kuće i privođenjima zastrašuju Bošnjaci, intenzivirana i hajka na „ljiljane“, uz podmetanje kako je to „ratna zastava Armije R BiH“.

Previous Dan džamija: Prije 22 godine do temelja je srušena džamija Ferhadija u Banjoj Luci
Next Bošnjaci se ne smiju odreći presude MSP

You might also like

NAŠI DANI

Povećanje broja prevezenih putnika željeznicom u našoj zemlji

  Brој prеvеzеnih putnikа žеlјеznicоm u Bosni i Hercegovini u periodu januar-septembar 2018. godine veći је zа 21,8 posto u odnosu na isti period godinu ranije. Bh. željeznice su, prema

NAŠI DANI

Britanski zastupnik smijenjen s pozicije zbog poziva na prekid vatre

Britanski član parlamenta smijenjen je sa pozicije parlamentarnog privatnog sekretara nakon što je pozvao na prekid vatre u Gazi. Paul Bristow, konzervativni zastupnik za Peterborough, rekao je da bi prekid

HISTORIJA

Priča o Isa-begu Ishakoviću, osnivaču Sarajeva

  Prve gradske objekte u Sarajevu podigao je Isa-beg Ishaković kao svoj vakuf, o čemu svjedoči najstariji dokument u Bosni i Hercegovini na orijentalnim jezicima, Vakufnama Isa-bega Ishakovića datirana između 1. februara