Informacija da je Bosna i Hercegovina među prvim članicama Vijeća Evrope ratificirala Istanbulsku konvenciju iznenadila je mnoge u Hrvatskoj. Možda zato što se o tomu u BiH, za razliku od Hrvatske, nije vodila nikakva javna polemika, a možda i zato što je, uz brojne probleme koje ta zemlja ima u svom funkcionisanju, teško zamisliti da je u nekim segmentima ispred svog okruženja, piše hrvatski Večernji list u članku naslovljenom ‘Istanbulska, dug… U čemu je sve BiH ispred Hrvatske‘.
U nastavku su, mada nevoljko i uz isticanje kojekakvih negativnosti, ipak naveli nešto od onoga u čemu Bosna i Hercegovina prednjači u odnosu na Hrvatsku.
-Malo je poznato da je Bosna i Hercegovina prva od 14 zemalja regije koja je usvojila standarde za utvrđivanje proizvodnje i obilježavanja hrane proizvedene bez GMO-a, kao i standard za kontrolu genetički nemodificirane proizvodnje zasnovane na riziku.
U Evropi je još mnogo zemalja koje nemaju uređenu ovu oblast.
-Vanjska zaduženost Bosne i Hercegovine je oko šest milijardi eura, dok je zaduženost Hrvatske krajem prošle godine iznosila 41 milijardu eura. U odnosu na Srbiju, koja ima udjel javnog duga u bruto domaćem proizvodu 72,9% te Hrvatsku gdje taj postotak čak 84,2%, BiH doista stoji dobro, jer je udjel javnog duga u BDP-u 40 posto.
Porezni sistem Bosne i Hercegovine također je često metom kritika jer ne stimuliše proizvodnju i strana ulaganja, ali u kontekstu uvođenja financijske i fiskalne discipline BiH je, ipak, po nečemu ispred Hrvatske. Entitet RS još je 2008., a Federacija BiH 2010. godine uvela fiskalne blagajne. Fiskalizacija je u Hrvatskoj počela tek tri godine poslije, i to s vrlo upitnim rezultatima u početnom razdoblju.
Posjedovanje hrvatske putovnice garantuje bezvizni ulazak u znatno više zemalja nego što je to slučaj s bosanskohercegovačkom putnom ispravom. Zbog toga je i danas hrvatsko državljanstvo i te kako popularno i to ne samo među Hrvatima u Bosni i Hercegovini. Razlog za lošiji tretman bh. pasoša u svijetu je i to što se u prošlosti ovi dokumenti olako dijelili pa su do njih lako dolazili i mnogi teroristi i kriminalci. No, danas je bh. putovnica među najmodernijima jer je Bosna i Hercegovina među prvima u svijetu uvela novu generaciju pasoša koji ispunjava četiri uvjeta: lasersku personalizaciju, online akviziciju podataka, polikarbonat stranicu s podacima i sliku u boji.
-U borbi protiv korupcije Bosna i Hercegovina je znatno prije ostatka Evrope poduzela neke korake. Jedan od njih je usvajanje prvog zakona u Evropi o zaštiti uzbunjivača (zviždača) koji uvodi nadležnu državnu instituciju za dodjelu statusa i zaštitu osoba koje prijavljuju korupciju u predsudskom postupku.
Malo je kome poznato da je Bosna i Hercegovina prva zemlja u regiji koja je dekriminalizovala klevetu i usvojila liberalan zakon o medijima. Također je prva u regiji uspostavila Vijeće za štampu kao samoregulacijsko tijelo za štampane i online medije.
Konkretan rezultat ovako uspostavljene zakonske legislative i prakse jest da je Bosna i Hercegovina bolje od Hrvatske i drugih susjednih zemalja rangirana po medijskim slobodama prema prošlogodišnjem izvještaju Reportera bez granica.
Analitičar Adnan Huskić kaže kako se može nabrojiti još puno toga u čemu je Bosna i Hercegovina bila ili jest ispred svojih susjeda, poput otvorenih izbornih lista ili modernih propisa o javnim nabavama.