Ispred kule Husein-kapetana Gradaščevića premijerno izvedena predstava ‘Zemlja koja diše’

Ispred kule Husein-kapetana Gradaščevića premijerno izvedena predstava ‘Zemlja koja diše’

Ambijentalna predstava „Zemlja koja diše“ sinoć je premijerno izvedena ispred kule Husein-kapetana Gradaščevića.

– Bila je to pozorišna čarolija pred više stotina gledalaca, uz desetominutni aplauz i poziv na bis popraćen ovacijama. Mnogi od zainteresovanih ostali su pred kapijama Gradine, jer više nije bilo slobodnih mjesta ni za stajanje. Publika nije krila oduševljenje nesvakidašnjim pozorišnim događajem u jedinstvenom ambijentu kule Husein-kapetana Gradaščevića.

Vrhunska izvedba glumačkog ansambla pod režiserskom palicom Šemsudina Gegića opravdala je veliko interesovanje gradačačke, ali i šire publike, koja je tražila ulaznicu više. Potpuni ugođaj historijske hronologije tematizirane u predstavi, koja se proteže od Husein-kapetana Gradaščevića i pokreta za nezavisnost Bosne i Hercegovine do ratnih dešavanja od 1992. do `95 godine, postignut je ambijentom gradačačke kule koja je, kroz navedeni period, uvijek bila konstanta i simbol bosanskohercegovačke državotvorne borbe za nezavisnost.

„Zemlja koja diše“ je rađena po tekstu „Okvir“ poznatog gradačačkog autora Vahida Klopića. Dramaturški je obrađena, ali je ostala hronika koja govori o dijelu historije BiH dugom 250 godina.

Dramaturšku obradu i režiju uradio je međunarodno priznati bosanskohercegovački pozorišni i filmski režiser Šemsudin Gegić koji ističe da je glavni lik predstave kula Husein-kapetana Gradaščevića koja se pojavljuje u svakom od nas koji živimo u „Zemlji koja diše“.

Glumački ansambl čine glumci Narodnog pozorišta i Akademije dramskih umjetnosti Tuzla: Damir Mahmutović, Irfan Kasumović, Jasmina Dedić Ibrić, Alisa Brkić, Jasmina Ibrahimović, Armin Filipović i Hazim Mujčinović. Za potpun umjetnički doživljaj pobrinula se kostimografkinja Vesna Teodosić, Una Stjepić je bila zadužena za šminku i maske, majstor svjetla je Zijad Sejdinović, a inspicijent Dragan Krstić.

Ovaj vrlo zahtjevan projekat pokrenuo je i realizovao producent predstave Husein Kujraković, direktor Biblioteke „Alija Isaković“ – Bibliotečke scene u Gradačcu, koji je najavio mogućnost igranja predstave i u drugim gradovima širom Bosne i Hercegovine.

(Agencije)

Previous U Sarajevu se održava 11. Kongres dijaspore Bosne i Hercegovine
Next U Krajini spašavali kaskadere holivudskog filma – Una pokazala svoju divljinu

You might also like

KULTURA I UMJETNOST

Srebrenički cvijet kao simbol borbe protiv genocida

‘Svaki cvijet nosi jednu priču, tugu, sjećanje, ali i da kroz ručni rad iskažemo ljubav. Onaj ko nosi cvijet, a nalazi se i nalazio se na reverima i haljinama mnogih

KULTURA I UMJETNOST

Manifestacija ‘Dani Isaka Samokovlije – Sunce nad Drinom’ počinje 15. januara

  “Rođen sam u Goraždu u toj maloj varošici Istočne Bosne kroz koju teče divna i plahovita Drina. Gotovo cijelo svoje djetinjstvo proveo sam na toj rijeci. Drina je za

KULTURA I UMJETNOST

Bosanska tradicija: Saz, ljepota zvuka (Video)

‘Ljepote zvuka nad sazom ne postoji na ovom svijetu’, ističe Ćamil. Ćamil Metiljević jedan je od najznačajnijih savremenih majstora za izradu tradicionalnog muzičkog instrumenta saz. Zanat je, još kao mladić