Istraga o rušenju ustavnog poretka – počela saslušanja političara

Istraga o rušenju ustavnog poretka – počela saslušanja političara

Predsjednik Socijalističke partije Srpske Goran Selak došao je jutros u Tužilaštvo BiH radi davanja iskaza u okviru istrage koja se odnosi na rušenje ustavno-pravnog poretka Bosne i Hercegovine. 

Selak se pred Tužilaštvom BiH pojavio oko 9 sati. On će biti saslušan u svojstvu svjedoka, kao i predsjednici drugih opozicijskih stranaka iz RS koje 10. decembra ove godine nisu podržale zaključke Narodne skupštine RS o prenosu nadležnosti sa nivoa BiH na nivo entiteta i to u oblasti odbrane i sigurnosti, pravosuđa i indirektnih poreza.

Nakon Selaka svoje iskaze u svojstvu svjedoka bi trebali dati Mirko Šarović, Branislav Borenović i Nenad Nešić.

Postupajući državni tužilac u ovom predmetu je Oleg Čavka. On, kako saznajemo, još uvijek nije uputio pozive za saslušanje bilo kojeg zvaničnika vlasti u RS-u, okupljene oko SNSD-a Milorada Dodika.

Prema informacijama Istrage, proteklih sedmica se u Tužilaštvu BiH razmatrala čak i opcija hapšenja Denisa Šulića, potpredsjednika NSRS, koji je, u odsustvu Nedeljka Čubrilovića, predsjedavao spornom sjednicom. No, postupajući tužilac je odbio prijedlog za hapšenje Šulića.

Previous ‘Baton Dezitijatski – lik i djelo bosanskog vojskovođe’
Next Gabriel Borić, mladi političar bosanskih korijena izabran za predsjednika Čilea

You might also like

NAŠI DANI

Komšić: Najave neposluha neće poništiti odluku Ustavnog suda o imovini

Vladavina prava je temelj europske civilizacije. Nikakvi niži nivoi vlasti ne mogu dovoditi u pitanje institucije Bosne i Hercegovine, kazao je za Fenu predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić

NAŠI DANI

Godišnjica zločina u jami Hrastova glavica

Prirodna jama Hrastova glavica kod Sanskog Mosta je 6. avgusta 1992. godine bila mjesto likvidacije i masovna grobnica, gdje su u jamu duboku 25 metara bačena tijela 124 ubijena logoraša

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Desetorica optuženih za genocid i ratne zločine na području Srebrenice nedostupni bh. pravosuđu

 Desetorica optuženih za genocid i ratne zločine u i oko Srebrenice, među kojima i više bivših visokopozicioniranih dužnosnika Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) i vojske republike srpske, nisu dostupni bosanskohercegovačkom pravosuđu.