Kladanj: Nakon deminiranja stećci u Noćajevićima dostupni posjetiocima

Kladanj: Nakon deminiranja stećci u Noćajevićima dostupni posjetiocima

 

Sukladno urgentnom zahtjevu Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno – historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona i načelnika općine Kladanj, po hitnom postupku je urađena projektna dokumentacija za deminiranje terena na projektu „Njivice – Stupari – Noćajevići“ na području općine Kladanj.

Veliki broj stećaka koji nisu istraženi, a pristup njima onemogućen zbog sumnje na postojanje zaostalih mina i minsko-eksplozivnih i neeksplodiranih ubojitih sredstava predstavljao je osnovni razlog da se ovaj prostor što prije deminira.

Nakon obavljenog reizviđanja terena od strane predstavnika Regionalnog ureda BHMAC-a iz Tuzle, rizična površina je svedena na 1.949,00 m2.

Izvođenje deminerskih radova povjereno je Timu civilne zaštite za deminiranje Žepče „B“ i trajali su 5 radnih dana.

Obzirom da se deminirani prostor  u velikom pojasu koji se vodi kao sumnjiv teren na zaostale mine, bilo je neophodno izvršiti postavljanje polutrajne ograde sa upozoravajućim znakovima na opasnost od mine.

Cjelokupan proces izvođenja deminerskih radova praćen je od strane inspektora  Regionalnog ureda BH MAC-a iz Tuzle.

Ceremonija primopredaje deminirane površine obavljena je u  petak 31.08.2018. godine uz prisustvo organa lokalne vlasti, Regionalnog ureda BHMAC-a, Općinske službe CZ Kladanj,  Federalne i Kantonalne uprave CZ – javlja rtvtk.    

Previous Red Bull Cliff Diving naredne subote u Mostaru
Next Zmajevi se pripremaju za Ligu nacija: Imamo kvalitet i moramo to pokazati na terenu

You might also like

BAŠTINA

Obilježavanje 133. godine postojanja Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine

Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine obilježava 133. rođendan te je tim povodom otvoren od 10 do 21 sat uz besplatan ulaz, javlja AA. Iz Muzeja su ranije podsjetili na neprekidnu

BAŠTINA

Porodica Jagnjo duže od sto godina njeguje tradiciju ručne izrade mlinova za kahvu

Nekad je neizostavni predmet svake kuće u Bosni i Hercegovini bio ručni mlin. Prvo su se pravili ručno, pa onda fabrički. A vemenom su došli električni mlinovi s kojima je

BAŠTINA

Prof. Mesihović: Ispod Lužana nalazi se zakopan cijeli jedan antički grad

Na području općine Ilidža još uvijek se može naići na spomenike koji još uvijek nisu objavljeni u znanstvenoj literaturi niti su preneseni u muzeje ili druga odgovarajuća mjesta. Tako je