Klanjana dženaza Abdulahu Sidranu

Klanjana dženaza Abdulahu Sidranu

Brojni predstavnici kulturnog, vjerskog, političkog života u Bosni i Hercegovini, ali i ostali poštovatelji lika i djela Abdulaha Sidrana, okupili su se u haremu Gazi Husrev-begove džamije kako bi ispratili na posljednji smiraj i klanjali dženazu ovom istaknutom bosanskohercegovačkom piscu, pjesniku i scenaristi.

Nakon obavljenog dženaza-namaza, Sidran će biti ukopan u haremu Ferhadija džamije.

Ranije danas održana je zajednička komemorativna sjednica u Narodnom pozorištu Sarajevo kojoj su prisustvovali predstavnici Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, P.E.N. Centra Bosne i Hercegovine, Društva pisaca Bosne i Hercegovine i Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca, ali i drugi predstavnici političkog, socijalnog i kulturnog života u Bosni i Hercegovini.

Neki od njih su bili ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković, akademik Esad Duraković, profesor Kasim Trnka, novinarka Jasminka Šipka, profesor Mirko Pejanović, pjevačica Hanka Paldum, redatelj Ademir Kenović, pjesnik Mile Stojić, režiserka Jasmila Žbanić, režiser Dino Mustafić, glumac Admir Glamočak, scenarista Zlatko Topčić, profesor Emir Zlatar i mnogi drugi.

Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine uputila je ranije najiskrenije i najdublje izraze saučešća porodici, prijateljima, saradnicima i svim poštovaocima djela akademika Abdulaha Sidrana.

Podsjećamo, Abdulah Sidran preminuo je u Sarajevu 23. marta, 2024. godine u 80. godini života nakon mjeseci provedenih u teškom zdravstvenom stanju.

Vijesti.ba
Previous Mladi Islam Khalilov pozdravljen i nagrađen zbog spašavanja ljudi tokom napada na koncertnu dvoranu u Moskvi
Next Tvrtkovići, bošnjačko selo kraj Višegrada

You might also like

NAŠI DANI

Arheološki park sa stećcima u blizini zgrade Općine Novi Grad Sarajevo

Općina Novi Grad Sarajevo započela je uređenje arheološkog parka u kojem se nalaze dva srednjovjekovna stećka u blizini zgrade Općine, u ulici Bajrama Zenunija. Dva srednjovjekovna nadgrobna spomenika stećka, u

NAŠI DANI

Manji entitet u Bosni – raj za Janšine prijatelje

Prema podacima Uprave za sprečavanje pranja novca Slovenije, od 2016. godine do danas, državljani Bosne i Hercegovine, uglavnom nastanjeni u Banja Luci i drugim gradovima Republike srpske, oprali su preko

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Amor Mašović: Još uvijek tragamo za oko 1.200 nestalih u genocidu u Srebrenici

Stotine maloljetnika ubijeni su genocidu počinjenom u julu 1995. godine u Srebrenici. Neki su ubijeni dok su preko šume, sa očevima, braćom, amidžama, djedovima pokušavali doći do slobodne teritorije –