Koliko držimo do slavne bosanske prošlosti? Četiri datuma koji zaslužuju adekvatno obilježavanje

Koliko držimo do slavne bosanske prošlosti? Četiri datuma koji zaslužuju adekvatno obilježavanje

 

Navest ćemo četiri jako bitna događaja iz bosanske historije, a svaki od njih zaslužuje da bude državni praznik i adekvatno da se obilježi. Međutim, nijedan od ovih datuma ne obilježava se kako dolikuje, dok se prisjećanje na iste svodi na povremene aktivnosti entuzijasta koji i nemaju podršku države.

 

-Datum pisanja Povelje Kulina bana (29. augusta 1189. godine)

 

Poznata je bitnost ove Povelje, u kojoj bosanski ban Kulin Dubrovčanima dopušta trgovanje po Bosni. Povelja je pisana starim bosanskim pismom bosančicom i važna je s više aspekata, posebno kada je riječ o bosanskoj državnosti.

O ovom datumu najviše se govori u javnosti. Ali i pored očitog značaja, taj datum ne obilježava se smisleno i u skladu sa njegovim značajem.

 

-Krunisanje Tvrtka I Kotromanića (26. oktobra 1377.)

 

Postanak Bosne kraljevinom, koja se mogla nositi s tada moćnom Ugarskom ili Venecijom, svakako je prevažan datum koji bi trebalo adekvatno vrednovati. U svakom slučaju taj datum zaslužuje više od toga da bude skromno obilježen na lokalnom nivou u Visokom, gdje se nalazi krunidbeno i grobno mjesto bosanskih kraljeva.

 

-Banjalučki boj (4. augusta 1737.)

 

Događaj kada su Bošnjaci, zanemareni od vlasti u Stambolu, izašli na megdan moćnoj austrijskoj vojsci i nanijeli joj težak poraz. Nijedan narod ne bi zaboravio sličan podvig. Danas je ta velika pobjeda neopravdano zanemarena u bosanskoj javnosti.

 

-12. septembra 1831. – datum kada je na sveopćem saboru u Sarajevu izabran Husein kapetan Gradaščević za vezira i valiju/upravnika Bosne.

 

‘Vrhovni komandant Bosne izabran voljom naroda’ – tako je dokumente potpisivao legendarni Zmaj od Bosne.

Tih dana naša zemlja faktički je izborila nezavisnost.

Još jedan važan datum koji Bosna i Hercegovine ne obilježava.

 

Drugim narodima ovakvi datumi bili bi za ponos. Bogata bosanska prošlost zaslužuje više pažnje svih nas.

 

 

(MiruhBosne)

Previous U subotu na sceni Narodnog pozorišta Sarajevo opera “Zmaj od Bosne”
Next Futsal: Bosna i Hercegovina nakon Švicarske deklasirala i Škotsku (Video)

You might also like

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Kisić o genocidu u Srebrenici: Zločin bio u cilju određene ideologije – “velikosrpske”

  Izabela Kisić iz Helsinškog odbora kaže da se u Srbiji zamagljuju činjenice o Srebrenici. “Srpske elite su učestvovale u tom zločinu, nije riječ samo o neposrednim izvršiocima, riječ je

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

Promovisana knjiga Envera Imamovića o životu bosanskog plemstva

  Knjiga prof. dr. Envera Imamovića “Korijeni i život bosanskog plemstva kroz historiju” promovisana je u Sarajevu. Ovo djelo u koje je uloženo mnogo istraživačkog rada značajan je doprinos bosanskohercegovačkoj

KULTURA I UMJETNOST

Maktul Mahmud-paša Bošnjak i njegov vakuf u Kairu

Donedavno se smatralo da Bošnjaci nisu izgradili nijednu džamiju u Kairu tokom osmanske uprave Egiptom, ako izuzmemo obnovu nekih starijih kairskih džamija (npr. Ahmed-paša Sarhoš, naš kairski namjesnik 1689.-1691., obnovio