Kolinda Grabar Kitarović poklonila se žrtvama Ahmića

Kolinda Grabar Kitarović poklonila se žrtvama Ahmića

 

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović posjetila je danas Ahmiće iako to protokolom nije bilo najvljeno, javlja agencija Patria.

Grabar Kitarović poklonila se žrtvama Ahmića kod spomen-obilježja i položila cvijeće. U Ahmićima je 16. aprila 1993. godine ubijeno 116 Bošnjaka među kojima je bilo 33 žena i djece. Ovaj zločin otkrili su pripadnici mirovnih snaga UN-a.

U Ahmićima je bio ranije predsjednik Ivo Josipović koji je kazao da bi Grabar-Kitarović trebala posjetiti Ahmiće.

Hrvatska predsjednica posjetila je i Križančevo Selo kod Viteza, a drugog dana posjete boravi u Novoj Biloj, Vitezu, Žepču i Usori.

Hronologija zločina u Ahmićima

U rano jutro 16. aprila 1993. godine, u napadu specijalne jedinice Džokeri Hrvatskog vijeća odbrane (HVO), ubijeno je 116 Ahmićana od čega su 33 bili žene i djeca. Najmlađa žrtva imala je samo nekoliko mjeseci.

Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije presudio je da su ubistva u Ahmićima bila zločin protiv čovječnosti, a jedan od zapovjednika ove akcije, Dario Kordić osuđen je na 25 godina. Na slobodu je pušten početkom juna 2014. godine.

Noć prije napada evakuirani su Hrvati iz tih sela. HVO je napad započeo prvo iz daljine granatirajući Ahmiće-Šantiće, a zatim su grupe vojnika išle od kuće do kuće napadajući civile i njihovu imovinu i koristeći zapaljive svjetleće metke i eksploziv. Vojnici HVO-a zapalili su skoro svaku kuću Bošnjaka u Ahmićima-Šantićima, kao i dvije džamije.

Pokolj su otkrile mirovne snage UN-a sastavljene od britanske vojske i pukovnik Bob Stewart.

Haški tribunal je za zločin u Ahmićima osudio sedam bivših pripadnika HVO-a, dok je pred Sudom BiH za isti zločin Paško Ljubičić osuđen na 10 godina zatvora.

Zoran, Mirjan i Vlatko Kupreškić osuđeni su na zatvorsku kaznu od 6 do 10 godina zbog sudjelovanja u napadu, no pravomoćnom presudom su 2001. oslobođeni krivice. Drago Josipović dobio je 12, a Vladimir Šantić 18 godina zatvora. Dragan Papić oslobođen je krivice.

Previous Otvorena izložba 'Džemal Bijedić, posljednji oproštaj, januar '77'
Next Obnovu pomaže i Asmir Begović: Novi sjaj sportskih terena u Srebrenici

You might also like

NAŠI DANI

U Odžaku izgrađen srebrenički cvijet milosti

Za ovogodišnju godišnjicu obilježavanja srebreničkog stradanja, građani Odžaka su na ulazu u grad izgradili najveći srebrenički cvijet milosti. Ideja za ovogodišnju izgradnju Cvijeta Srebrenice u ovom gradu je došla od

NAŠI DANI

Predsjednik Kosova raskrinkao plan Beograda i provokaciju s vozom: Srbija želi pripojiti dio Kosova kao Rusija Krim

Kosovski predsjednik Hashim Thaci rekao je kako je namjera Srbije da koristi voz koji joj je donirala Rusija da odvoji sjeverni dio Kosova, a potom ga  pripoji Srbiji i to na

NAŠI DANI

Prva novinarska žrtva agresije na Bosnu i Hercegovinu: Identifikovano tijelo Kjašifa Smajlovića

Smajlovićevo tijelo je nedavno pronađeno u masovnoj grobnici Kazan bašča u blizini Zvornika U Podrinje identifikacionom centru u Tuzli danas je identifikovano tijelo Kjašifa Smajlovića, novinara bh. dnevnog lista “Oslobođenje”,