Na farmi Langića na obroncima Vlašića je 40 grla krava i ovaca, i dnevno se isporuči 350-400 litara mlijeka

Na farmi Langića na obroncima Vlašića je 40 grla krava i ovaca, i dnevno se isporuči 350-400 litara mlijeka

Nastavljajući obilazak povratničkih porodica, predstavnici Unije za održivi povratak i integracije u BiH (UZOPI) posjetili su porodicu Langić, u travničkom selu Vitovlje koje se nalazi na obroncima Vlašića, gdje u domaćinstvu zajedno žive tri generacije. Otac Ragib sa suprugom Dževahirom, njihova dva sina i njihove supruge, i šestero unučadi. Jedna ćerka je udata i živi također u Vitovlju, bavi se poljoprivredom, a druga je u Jajcu.

Na farmi Langića je 40 grla krava i ovaca, i dnevno se isporuči 350-400 litara mlijeka, a mjesečno oko 12.000 litara mlijeka. Kvalitet mlijeka je prvoklasan, jer se farma nalazi naobroncima Vlašića, u ekološki izvanrednim uslovima, čistog zraka, vode, kvalitetne ispaše, i nezagađenog zemljišta, na 880 metara nadmorske visine …

Ragib, iako je bez jedne ruke, civilna žrtva rata, svoj invaliditet je pravazišao na način da je postigao u razvoju stočarstva i proizvodnje mlijeka rezultate koji su vrijedni pažnje i zaslužuju institucionalnu podršku. Nažalost, nije tako.

-Da sam u EU, ja bih prvi u selu dobio asfalt, struju… da bi se mlijeko isporučivalo bez problema. Ovdje u Vitovlju sam jedini do čije kuće nije asfaltiran put, ostalo je 300 metara, a svojim novcem sam finansirao rasvjetu do kuće, za nasipanje puta sam platio 6.200 KM. Sve do ove zime, smo plaćali da grtalica pročisti od snijega put do kuće , kako bi mogli isporučivati mlijeko. Tek od ove zime smo uvršteni u čišćenje puta koje se plaća javnim novcem – kaže Ragib, koji se među prvima vratio na „ledinu“ 1996. godine.

Kapaciteti štala su nedovoljni, pa su aplicirali kod Federalnog ministarstva za raseljena osobe i izbjeglice za sredstva, kako bi proširili jednu od štala.

Krenuli su od nule. Danas imaju dvije kuće, preko 300 dunuma zemlje, 40 grla stoke, četiri traktora, bager i drugu mehanizaciju…Rezultat je to zajedničkog rada svih članova porodice Langić. Otac, majka, sinovi i snahe… svi vrijedno rade na farmi, i ne razmišljaju o odlasku u inostranstvo.

Zadovoljni su životom na farmi, i kažu da ni u Njemačkoj ne bi, sa ovakvom farmom imali bolju zaradu. Poseban kvalitet života je da unučad odrastaju na čistom zraku, jedu neprskano povrće, kvalitetno mlijeko i mlječne proizvode, meso, imaju prostranstva na imanju za igru… jednom riječju odrastaju u prirodnom ambijentu, na zdrav način.

Planiraju proširenje farme, i dodatne djelatnosti, kako bi prostrano imanje od preko 300 dunuma zemlje još bolje iskoristili.

Previous 'Merhamet' u Odžaku upriličio iftar za postače muslimane, ali i večeru za katolike koji su slavili Veliki petak
Next Gradonačelnica Sarajeva proslavila sa svojim sugrađanima najveći katolički blagdan

You might also like

Ekonomija/Biznis

Porodica Grabus iz okoline Travnika: Godišnje prodaju čak tri tone sira i to kod kuće (Video)

Asim i Zlata Grabus iz Krpeljića kod Travnika krenuli su kroz život od nule. Bili su najmenici kod drugih ljudi kako bi preživjeli. Danas imaju oko 300 ovaca, kuću, dvije

TURIZAM

Bez Une se ne može: Amir Kurić se nakon 14 godina vratio iz Nizozemske i pokrenuo biznis

Amir Kurić je rođen u Bihaću gdje je završio osnovnu i srednju školu. U periodu nakon rata, radio je kao turistički vodič, da bi se 2004. godine preselio u Nizozemsku,

TURIZAM

Reportaža o Sarajevu u New York Timesu: Grad trajnog optimizma (FOTO)

U junu, nakon dugoga dana, zatekao sam se u lutanju Ferhadijom, pješačkom zonom koja datira iz 16. vijeka i smještena je u srcu Staroga Grada u Sarajevu. Za toplijih večeri,