Home » Najviši sud UN-a kaže da je prisustvo Izraela na okupiranim palestinskim teritorijama nezakonito i da se treba okončati
NAŠI DANI

Najviši sud UN-a kaže da je prisustvo Izraela na okupiranim palestinskim teritorijama nezakonito i da se treba okončati

 Vrhovni sud UN-a presudio je u petak da je prisustvo Izraela na palestinskim okupiranim teritorijama “nezakonito” i pozvao ga da se okonča, ukazujući na izgradnju i širenje izraelskih naselja na Zapadnoj obali i istočnom Jerusalemu , njegovu aneksiju i nametanje trajne kontrole nad zemljom i diskriminatornu politiku prema Palestincima, prenosi AP.

Međunarodni sud pravde izdao je neobavezujuće mišljenje o legalnosti izraelske 57-godišnje okupacije zemlje tražene za palestinsku državu, a presuda će vjerovatno imati više utjecaja na međunarodno mišljenje nego na izraelsku politiku.

Sudsko vijeće od 15 sudija iz cijelog svijeta saopćilo je da je Izrael zloupotrijebio svoj status okupacione sile na Zapadnoj obali i istočnom Jerusalemu provodeći politiku aneksije teritorije, nametanja trajne kontrole i izgradnje naselja. Rečeno je da Izrael mora odmah prekinuti izgradnju naselja.

Navodi se da takva djela čine “prisustvo Izraela na okupiranoj palestinskoj teritoriji nezakonitim”. U njemu se navodi da je njegovo kontinuirano prisustvo bilo “ilegalno” i da ga treba okončati što je prije moguće.

Izrael, koji inače smatra Ujedinjene nacije i međunarodne tribunale nepravednim i pristrasnim, nije poslao pravni tim na saslušanja. Ali dostavio je pisane komentare, rekavši da su pitanja postavljena sudu sa predrasudama i da se ne bave izraelskim sigurnosnim problemima. Izraelski zvaničnici rekli su da bi intervencija suda mogla potkopati mirovni proces, koji stagnira više od decenije.

U mišljenju koje je pročitao predsjednik suda Nawaf Salam, sud je utvrdio da je “premještanje doseljenika od strane Izraela na Zapadnu obalu i Jerusalim, kao i izraelsko održavanje njihovog prisustva, u suprotnosti sa članom 49. Četvrte Ženevske konvencije”. Sud je također sa “ozbiljnom zabrinutošću” primijetio da se izraelska politika naseljavanja širi.

Sud je također utvrdio da je izraelsko korištenje prirodnih resursa “nedosljedno” njegovim obavezama prema međunarodnom pravu kao okupatorske sile.

Odluka od petka dolazi u pozadini desetomjesečnog razornog izraelskog vojnog napada na Gazu, koji je potaknut napadima pod vodstvom Hamasa na jugu Izraela. U posebnom slučaju, Međunarodni sud pravde razmatra tvrdnju Južne Afrike da izraelska kampanja u Gazi predstavlja genocid , tvrdnju koju Izrael oštro poriče.

Izrael je zauzeo Zapadnu obalu, istočni Jerusalim i pojas Gaze u bliskoistočnom ratu 1967. Palestinci traže sve tri oblasti za nezavisnu državu.

Izrael smatra Zapadnu obalu spornom teritorijom, o čijoj budućnosti treba odlučivati ​​u pregovorima, dok je stanovništvo preselio tamo u naselja kako bi učvrstio svoju vlast. Anektirao je istočni Jerusalem u potezu koji nije međunarodno priznat, dok se povukao iz Gaze 2005. godine, ali je zadržao blokadu teritorije nakon što je Hamas preuzeo vlast 2007. Međunarodna zajednica općenito smatra da su sva tri područja okupirana teritorija.

Na saslušanjima u februaru , tadašnji palestinski ministar vanjskih poslova Riad Malki optužio je Izrael za aparthejd i pozvao najviši sud Ujedinjenih naroda da proglasi da je izraelska okupacija zemlje koju traže Palestinci nezakonita i da se mora odmah i bezuslovno okončati za bilo kakvu nadu u dvije- državna budućnost da opstane.

Izrael, koji inače smatra Ujedinjene nacije i međunarodne tribunale nepravednim i pristrasnim, nije poslao pravni tim na saslušanja. Ali dostavila je pisane komentare, rekavši da su pitanja postavljena sudu sa predrasudama i da “ne priznaju pravo i dužnost Izraela da zaštiti svoje građane”, da se bave izraelskim sigurnosnim problemima ili da priznaju izraelsko-palestinske sporazume o pregovorima o pitanjima, uključujući “trajni status teritorije, bezbjednosnih aranžmana, naselja i granica.”

Palestinci su u februaru iznijeli argumente zajedno sa 49 drugih nacija i tri međunarodne organizacije.

Erwin van Veen, viši istraživač u Clingendael think tanku u Hagu, rekao je da ako sud presudi da izraelska politika na Zapadnoj obali i istočnom Jeruzalemu krši međunarodno pravo, to neće promijeniti izraelsku politiku, ali bi to “izoliralo Izrael dalje na međunarodnom planu, barem sa pravne tačke gledišta.”

Rekao je da bi takva presuda „pogoršala slučaj okupacije. Uklanja bilo kakvu pravnu, političku, filozofsku podlogu izraelskog projekta ekspanzije.”

To bi također ojačalo ruku “onima koji žele da se zalažu protiv toga” – kao što je pokret predvođen Palestincima koji zagovara bojkote, oduzimanje i sankcije protiv Izraela.

Rekao je i da bi to moglo povećati broj zemalja koje priznaju državu Palestinu, posebno u zapadnom svijetu, slijedeći nedavni primjer Španije i Norveške i Irske.”

Ovo nije prvi put da se od ICJ-a traži da da svoje pravno mišljenje o izraelskoj politici. Prije dvije decenije, sud je presudio da je izraelska barijera za razdvajanje na Zapadnoj obali “suprotna međunarodnom pravu”. Izrael je bojkotovao te postupke, rekavši da su politički motivisani.

Izrael kaže da je barijera sigurnosna mjera. Palestinci kažu da ova struktura predstavlja masivno otimanje zemlje jer se često spušta u Zapadnu obalu.

Generalna skupština UN-a je u decembru 2022. sa velikom razlikom glasala da zatraži savjetodavno mišljenje od svjetskog suda. Izrael se žestoko usprotivio zahtjevu koji su promovirali Palestinci. Pedeset zemalja se uzdržalo od glasanja.

Izrael je izgradio više od 100 naselja, prema grupi za praćenje naselja Peace Now. Populacija naseljenika na Zapadnoj obali porasla je za više od 15% u proteklih pet godina na više od 500.000 Izraelaca, prema grupi za naseljenike.

Izrael je također anektirao istočni Jerusalem i cijeli grad smatra svojim glavnim gradom. Dodatnih 200.000 Izraelaca živi u naseljima izgrađenim u istočnom Jerusalemu koje Izrael smatra četvrtima svog glavnog grada. Palestinski stanovnici grada suočavaju se sa sistematskom diskriminacijom, što im otežava izgradnju novih domova ili proširenje postojećih.

Međunarodna zajednica smatra da su sva naselja nelegalna ili prepreka miru jer su izgrađena na zemljištu koje Palestinci traže za svoju državu.

U tvrdolinijaškoj vladi premijera Benjamina Netanyahua dominiraju doseljenici i njihove političke pristalice. Netanyahu je svom ministru finansija, Bezalelu Smotrichu, bivšem vođi naseljenika, dao neviđena ovlaštenja nad politikom naseljavanja. Smotrich je iskoristio ovu poziciju da učvrsti izraelsku kontrolu nad Zapadnom obalom promicanjem planova za izgradnju više naselja i legalizaciju ispostava.

Vlasti su nedavno odobrile prisvajanje 12,7 kvadratnih kilometara (skoro 5 kvadratnih milja) zemljišta u dolini Jordana, strateškom komadu zemlje duboko unutar Zapadne obale, prema kopiji naredbe koju je dobio Associated Press. Podaci iz Peace Now, grupe za praćenje, pokazuju da je to bila najveća pojedinačna izdvajanja odobrena od sporazuma iz Osla iz 1993. na početku mirovnog procesa.

(Agencije/MiruhBosne)