Obilježena godišnjica zločina u Ahmićima

Obilježena godišnjica zločina u Ahmićima

 

U selu Ahmići kod Viteza prije 25 godina dogodio se veliki zločin. U rano jutro tog 16. aprila 1993. godine jedinice za posebne namjene HVO-a Džokeri i Maturice izvršile su napad i ubili 116 bošnjačkih civila starosti od tri mjeseca do 81 godine.

Pod sloganom “Da se ne zaboravi, da se ne ponovi”, u ponedjeljak su Ahmićani obilježili ovaj datum okupljanjem na šehidskom mezarju u Vitezu gdje su sahranjene do sada identifikovane žrtve. Organizator obilježavanja su i ove godine bili Medžlis Islamske zajednice Vitez i UGŽR „16.april“ Ahmići.

Na šehidskom mezarju je proučena zajednička molitva za sve šehide Viteza. Nakon toga u džematu Ahmići u gornjoj džamiji poslije zajedničkog klanjanja podne-namaza, proučena je dova za duše šehida Ahmića, a koji su učili imami Medžlisa IZ Vitez i muftija travnički.

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović, u prisustvu federalnog premijera Fadila Novalića, premijera SBK Tahira Lende, načelnika Općine Busovača Asima Mekića i drugih zvanica, položio je oko 12.30 sati cvijeće na spomen obilježju ubijenim mještanima Ahmića kod donje džamije u selu, i izjavio da je 25 godina od kako je u Ahmićima osvanuo jedan užasan dan.

– Dakle, 32 ubijene žene, dijete od tri mjeseca, starac od 82 godune, 116 civila… Imamo obavezu prema tim nevino ubijenim. Prvo da ih se sjećamo što činimo danas, a drugo da se takve stvari više ne ponove. Na današnji dan se desio zločin nad Hrvatima u Trusini. Moramo ojačati državu, zaustaviti to zlo, zaustaviti one koji se ponovo poigravaju sa stabilnosti ove zemlje, jačati sve one institucije ove zemlje, posebno one koje se bave stabilnošću i sigurnošću, integrisati zemlju unutar sebe, raditi intenzivno na procesu pomirenja među ljudima i na integraciji BiH u NATO savez i Evropsku uniju. To treba biti naš odgovor i to je naša obaveza prema ljudima koji su nevini stradali u Ahmićima, poručio je Izetbegović.

Amelu Šabanović zatekli smo na šehidskom mezarju u Vitezu gdje je došla da obiđe grobove svog oca i amidže koji su ubijeni u napadu vojnika HVO-a na Ahmiće 16. aprila 1993. godine.

Plačući nam je kazala da je imala nepunih deset godina kad se to desilo.

– Sjećanja naviru. Teško je. Moj otac je imao 36 godina kad je poginuo. Mi smo logor preživjeli. Psihički smo svi uništeni, objasnila nam je vidno potresena Amila Šabanović, djevojaćki Ramić.

Melika Mahmutbegović, potpredsjednica Federacije BiH, je rekla da je došla odati počast svim nevino stradalim prije 25 godina ovdje, te da je, nažalost, bilo širom Bosne i Hercegovine sličnih stratišta.

– Ostaje nam obaveza da se sjećamo, da upućujemo sve oko nas na stvari koje su se dešavale u ratu, na zločin nad nevinim civilima, da se nigdje više i nikada ne desi. To je i poruka današnjeg okupljanja, istakla je potpredsjednica Federacije Bosne i Hercegovine.

 

(Oslobođenje/MiruhBosne)
Previous Spomenici islamske kulture najveće turističke atrakcije u Andaluziji
Next Izvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda prvi put premašio milijardu maraka

You might also like

NAŠI DANI

Beograd: Vučić kazao da razumije frustraciju Dodika, ali Srbija mora da bude oprezna

Nakon što je još jednom javno ispoljio nevjerovatnu mržnju prema državi Bosni i Hercegovini i bošnjačkom narodu, Milorad Dodik otišao je, po ko zna koji put, po pamet u drugu

NAŠI DANI

Nobilo o slučaju studenata: Izgled i boja kože bila presudna

Gostujući na N1 televiziji u Zagrebu advokat Anto Nobilo je govorio o slučaju studenata iz Nigerije koji su završili u izbjegličkom kampu u Bosni i Hercegovini. “Nema migranta za kojeg

NAŠI DANI

‘Odjavna špica i posljednji pozdrav jednoj raskalašenoj i nakaradno sklopljenoj vlasti’

PARADA JE BILA ODJAVNA ŠPICA KONAKOVIĆEVOJ “TROJCI” -Nezapamćene scene razvrata i vulgarnosti koje su uznemirile građane Sarajeva, odražavaju karakter događaja koji Edin Forto, premijer KS naziva “festivalom demokratije”. Odvratni performans