Ovo su patenti građana BiH: Sklopivi bicikl, Eko gril, Zatvorena kapaljka za uho…

Ovo su patenti građana BiH: Sklopivi bicikl, Eko gril, Zatvorena kapaljka za uho…

 

U proteklih pet godina Institut za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine je donio 170 rješenja o priznanju patenta, kazala je za Fokus.ba Irma Isak-Gudelj, šef Odsjeka za patente u Institutu za intelektualno vlasništvo BiH.

Neki od priznatih patenata su: Sklopivi bicikl, Zatvorena kapaljka za uho, Eko gril, Uređaj za čuvanje leda, Ergonomski držač kičme, Uređaj za pasiranje voća s jednom čvrstom košpom uz odvajanje košpe, Multiplikator sila snage i broja obrtaja, Rotor pogonskog stroja na vjetar, Visokosigurnosna elektronsko-mehanička letva, Organski peletirani supstrat za proizvodnju zdrave hrane voća, povrća i žitarica, ukrasnog bilja i sadnog materijala, Električni isparivač tečnog naftnog gasa itd.

“Što se tiče podnosioca prijava patenata 95 posto su fizička lica a 5 posto su pravna lica odnosno kompanije. Prilikom podnošenja prijave patenta potrebno je platiti administrativne takse i troškove postupka za prijavu patenta. Administrativna taksa za prijavu patenta iznosi 10 KM. Fizička lica koji su ujedno pronalazači, administrativne takse za prijavu patenta plaćaju umanjenu za 50posto a ukoliko su članovi registriranih udruženja inovatora sa teritorije BiH ovu taksu plaćaju u iznosu umanjenom za 90posto tako da je taj iznos 1 KM”, istakla je Isak-Gudelj.

Troškovi postupka za prijavu patenta iznose 250 KM za fizička i pravna lica.

“Međutim, fizička lica koji su ujedno pronalazači plaćaju ove troškove postupka umanjene za 50 posto a ukoliko su članovi registriranih udruženja inovatora sa teritorije BiH ove troškove plaćaju u iznosu umanjenom za 90 posto tako da te inovatore troškovi postupka za prijavu patenta koštaju 25 KM. Popusti su inicirani i odobreni u cilju podsticaja inovatorstva u Bosni i Hercegovini”, rekla je Isak-Gudelj.

Troškovi postupka za prijavu patenta uključuju i objavljivanje prijave u službenom Glasniku Instituta kao i prve dvije godine održavanja prijave patenta.

“Za treću i naredne godine održavanja prava iz prijave i priznatog patenta, odnosno konsenzualnog patenta plaćaju se administrativna takse i troškovi postupka koje su također umanjeni za 50 posto ukoliko je podnosioc odnosno nosilac prava ujedno i inovator”, navela je Isak-Gudelj.

Kada je riječ o vremenskom periodu koji je potreban za sticanje patenta, procedura je definisana Zakonom o patentu u kojem su navedeni i rokovi za određene radnje.

“Ukoliko nema zakonskih prepreka i ukoliko se podnosilac pridržava rokova definisanih Zakonom, patent se može dobiti u roku od dvije i pol do četiri godine od datuma podnošenja, što odgovara prosjeku većine Patentnih ureda u svijetu. Na brzinu dodjele patenta utiče i oblast tehnike, vrsta patenta za koju je zahtjevana zaštita kao i broj patentnih zahtjeva”, naglasila je Isak-Gudelj.

Od 170 izdatih rješenja u proteklih pet godina, 127 patenata je priznato na osnovu rezultata o potpunom ispitivanju uslova patentabilnosti (novost, inventivni nivo i industrijska primjenjivost) dok su 43 patenta priznata nakon objave prijave patenta bez rezultata potpunog ispitivanja ili sa odgođenim provođenjem postupka potpunog ispitivanja.

Previous Univerzitet u Sarajevu promovira 93 doktora nauka
Next Promovirana 31. generacija polaznika Policijske akademije FMUP-a (VIDEO)

You might also like

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Prijem za učenike Srednje elektrotehničke škole u Sarajevu, osvajače zlatnih medalja na međunarodnom takmičenju inovacija

  Učenici Srednje elektrotehničke škole u Sarajevu usmjerenja Elektronika i automatika su ponos svoje škole, ali i Bosne i Hercegovine. Već godinama osvajaju zlatne medalje u inovacijama, a njihovi izumi

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Mlade bosanske arhitektice osmišljavaju prve kuće koje bi se mogle graditi na Marsu

Dok spejs stručnjaci istražuju ima li života na Marsu, dvije mlade bosanskohercegovačke arhitektice osmišljavaju prve kuće koje bi se mogle graditi na „crvenoj“ planeti. Mirha Vlahovljak i Hana Zečević za

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Patent mladog inovatora iz Živinica osvojio prvu nagradu na balkanskom takmičenju

Salko Užičanin, student Medicinskog fakulteta UNTZ, mladi je vizionar koji pokušava pronaći nove načine proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora. Uz podršku Fondacije „Mozaik“ učestvovao je na Međunarodnom takmičenju u