Home » Položen kamen-temeljac za izgradnju Doma Bošnjačke zajednice kulture u Travniku
KULTURA I UMJETNOST

Položen kamen-temeljac za izgradnju Doma Bošnjačke zajednice kulture u Travniku

Bošnjačka zajednica kulture (prethodno Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“) organizirala je u subotu tradicionalne godišnje Susrete Bošnjačke zajednice kulture, koji su se ove godine održali u Travniku, ujedno prigodno obilježavajući i godišnjicu historijske obnove narodnog imena Bošnjak na Prvom bošnjačkom saboru, održanom 28.  septembra 1993. godine.

Prilikom ovogodišnjih Susreta održana je i Skupština Bošnjačke zajednice kulture na kojoj je usvojena Odluka o modifikaciji dosadašnjeg naziva Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“, čime je ova temeljna i najstarija organizacija kulture Bošnjaka, s tradicijom od 1903. godine, unaprijedila svoj institucionalni status i okvir u nominacijskom smislu, simbolički na isti dan kad je na Prvom bošnjačkom saboru u zvaničnu upotrebu uvedeno narodno ime Bošnjak umjesto dotadašnjeg religijskog kao nacionalnog imena Musliman.

Istom prilikom simbolički je položen kamen-temeljac za izgradnju Doma Bošnjačke zajednice kulture u Travniku, prvog takvog objekta nakon obnove rada i djelovanja Bošnjačke zajednice kulture 1990. godine, prema idejnom rješenju arhitektonskog studija „Bottega design“ iz Sarajeva, koje je izabrano kao najuspješnije putem prethodnog javnog arhitektonskog konkursa. Dom bi trebao biti sjedište podružnica Bošnjačke zajednice kulture u Travniku i Srednjobosanskom kantonu, a svojim kapacitetima trebao bi služiti lokalnoj te široj društvenoj zajednici i javnosti uopće.

 

Također, javnosti je predstavljen i projekt monoopere Ilhamija mladog kompozitora Benjamina Ribića, kao još jedan veliki novi projekt Bošnjačke zajednice kulture, uz operu Tvrtko, kralj bosanski kompozitora Ammara Jažića, čija je realizacija ranije otpočela i čija će praizvedba biti upriličena 29. 11. 2024. godine u Narodnom pozorištu u  Sarajevu.  Monoopera Ilhamija savremena je opera inspiriranom životom i smrću znamenitog bošnjačkog pjesnika iz osmanskog doba, derviša i društvenog buntovnika šejha Abdulvehaba Ilhamije.

Tokom cjelodnevnog kulturnog programa organizirano je više kulturnih događaja, uključujući predstavljanje kulturno-muzičke baštine Bosne i Hercegovine, s izvedbama hora podružnice Bošnjačke zajednice kulture iz Brčkog i vokalnog sastava „Ad Libitum“ iz Travnika, a nastupili su i folklorni ansambli podružnica Bošnjačke zajednice kulture iz Bihaća i Viteza. U večernjim satima u Centru za kulturu Općine Travnik održana je svečana akademija i koncert Musica bosniaca u izvedbi solistica Narodnog pozorišta u Sarajevu – Hane Salihović, sopran, i Amile Ravkić, mezzosopran, uz klavirsku pratnju Bakira Samardžića. Također, javnosti su predstavljene i dvije prigodne izložbe – izložba prijevoda Kur’ana Dobro činite, a neznanja se klonite kolekcionara Edina Smailovića te dokumentarna izložba Bošnjačka zajednice kulture „Preporod“: 120 godina za sreću doma i naroda prof. Harisa Zaimovića, arhivskog savjetnika Historijskog arhiva Sarajevo.

Pokrovitelji Susreta Bošnjačke zajednice kulture za 2024. godinu su premijer Srednjobosanskog kantona gosp. Tahir Lendo i  načelnik Općine Travnik prof. dr. Kenan Dautović, a domaćin podružnica Bošnjačke zajednice kulture u Travniku.

OBRAĆANJE PREDSJEDNIKA BZK TRAVNIK NA SVEČANOJ AKADEMIJI POVODOM POLAGANJA KAMENA-TEMELJCA ZA DOM BOŠNJAČKE ZAJEDNICE KULTURE U TRAVNIKU I GODIŠNJICE PRVOG BOŠNJAČKOG SABORA

Poštovani predsjedniče Bošnjačke zajednice kulture,
poštovani premijeru Srednjobosanskog kantona,
poštovani načelniče Općine Travnik,
predsjedniče i članovi Skupštine Bošnjačke zajednice kulture,
predsjedniče i članovi Skupštine Bošnjačke zajednice kulture SBK,
predsjedniče i članovi Skupštine Bošnjačke zajednice kulture Travnik,
predstavnici Islamske zajednice, Medžlisa i Muftijstva travničkog,
Muslimanskog dobrotvornog društva „Merhamet“,
javnih ustanova i poduzeća, političkog i privrednog života,
predstavnici nacionalnih društava Srba, Hrvata, Jevreja i drugih naroda i narodnosti,
predstavniče Međukulturnoga vijeća Bosne i Hercegovne,
dragi gosti, po redu, zvanju i čašću,
dame i gospodo,

Travniku je pripala čast da bude domaćin historijski važne sjednice Skupštine Bošnjačke zajednice kulture na kojoj je donesena historijska odluka da dosadašnji naziv Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ bude modificiran u naziv Bošnjačka zajednica kulture.
Također, Travniku je pripala čast da se upravo na njegovom području položi kamen-temeljac za prvi Dom Bošnjačke zajednice kulture nakon obnoviteljske skupštine 1990. godine, odnosno za prvi objekat takve vrste nakon 1949. godine kada je zajedno s drugim nacionalnim kulturnim društvima u Bosni i Hercegovini „Preporodu“ zabranjen rad i djelovanje.
Travnik je u svojoj višestoljetnoj historiji i u kulturalnom pamćenju prepoznatljiv i kao Vezirski grad, sjedište Bosanskog pašaluka Osmanskoga carstva, sjedište i središte srednjovjekovne Bosanske države, rimsko, keltsko i ilirsko središte i važna tačka različitih kultura i civilizacija gotovo 5.000 godina unazad.
U svojoj novijoj historiji, Travnik je prepoznatljiv i kao sjedište Organiziranja patriotskih snaga i planiranja odbrane domovine pred odbrambeno-oslobodilačku borbu naroda Bosne i Hercegovine od agresije 1992. godine i nadasve kao sjedište 7. korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine.
U svim navedenim historijskim sekvencama, Travnik se uspostavljao kao osobit, gotovo heterotopijski prostor, prostor susreta kulturalnih razlika, ali i sličnosti, pa je njegovo vrednovanje gotovo nemoguće bez razumijevanja osobite psihologije prostora protkane sinkretizmima međusobnih kulturalnih prožimanja i suodnošenja koji je na koncu kao takav i literarno ovjekovječen u najvećem književnom priznaju savremene civilizacije.

Međutim, prostor najprije čine ljudi, oni koji ga nastanjuju, mijenjaju i prilagođavaju različitim svojim potrebama. Stoga, a naročito u kontekstu godišnjice i simbolike Prvog bošnjačkog sabora na kojemu su donesene historijski važne odluke za Bošnjake i postavljeni temelji, reklo bi se, unutarnjim i vanjskim bošnjačkim prožimanjima i suodnošenjima, važno je spomenuti makar one najznačajnije Travničane i Travničanke bez kojih naša djelatnost danas zapravo ne bi bila moguća. A važno je spomenuti, naravno, sve zaslužne pojedince bez obzira na razlike i sličnosti u našim pojedinačnim pogledima, stavovima ili mišljenjima oko onoga što je u datom trenutku interes bošnjačke kulture i bošnjačkog naroda razumijevajući pritom da smo mi samo jedna od tačaka na osi trajanja ovoga svijeta, a nikako svijet sam.

Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ – Općinsko društvo Travnik kao organizacijska jedinica – podružnica Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ djeluje na području Travnika još od prvih demokratskih izbora u Bosni i Hercegovini kao jedna od prvoosnovanih podružnica nakon obnoviteljske skupštine. „Ilhamijini dani“ jedna su od prvoosnovanih kulturnih manifestacija bošnjačkog naroda u domovini i zanimljivo stariji od same „Preporodove“ podružnice u Travniku. U svemu tome nemjerljiv doprinos dali su rahmetli Sead Sarić, Fatima Maslić, Enver Sujoldžić, rahmetli Mustafa Gafić, Esad Baždalić, Jasmina Hopić, Suad Bahtijarević i mnogi drugi. S druge strane, objekat kulture Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ u Travniku za koji smo danas položi kamen-temeljac artikuliran je još sredinom 2009. godine, a nemjerljiv doprinos njegovim počecima dali su najprije Senid Gerin, a zatim i Amra Čampara-Lolić te Abdulah Vrselj.
Konačno, a kada govorimo o Domu Bošnjačke zajednice kulture koji upravo gledamo na ekranu Centra za kulturu uz presudno važno razumijevanje i podršku načelnika Općine Travnik prof. dr. Kenana Dautovića te premijera Vlade Srednjobosanskog kantona gosp. Tahira Lende, nemjerljiv doprinos dao je još jedan Travničanin, predsjednik Bošnjačke zajednice kulture prof. dr. Sanjin Kodrić. Kažem Travničanin s obzirom na činjenicu da je profesor Kodrić, inicirao, pokrenuo i u ime Bošnjačke zajednice kulture odlučio da Zajednica gradi trajni vakuf kulture u našem gradu. Stoga je on jednako kao Mehmed-paša Kukavica, Elči Ibrahim-paša, Sulejman-paša Skopljak ako Bog da vakif i stanovnik Travnika sve do trajanja ovoga svijeta.

Uz najiskreniju zahvalnosti svima spomenutima, vama koji ste svojim prisustvom uveličali ovaj historijski događaj za Travnik, Bošnjačka zajednica kulture nastavlja raditi dalje i širiti svoju temelju misiju „za sreću doma i bošnjačkog naroda“.

(MiruhBosne/Agencije)