Home » Potvrđeni mečevi polufinala EURO 2024

Potvrđeni mečevi polufinala EURO 2024

Poslednja četiri tima UEFA EURO 2024 potvrđene su nakon završetka četvrtfinala.

Fudbalska reprezentacija Engleske izborila je polufinale Europskog prvenstva u Njemačkoj savladavši u četvrtfinalnom meču selekciju Švicarske, nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca – 5:3 (1:1), javlja Anadolu.

Prilično iskontrolisana igra uz dosta opreza i izjednačeno prvo poluvrijeme utakmice odigrane na Dusseldorf Areni, u istoimenom njemačkom gradu. Iako su obje selekcije u nekoliko navrata uspijevale ušetati se u kazneni prostor protivnika, no na obje strane bilo je problema u realizaciji.

Nešto ofanzivnija Švicarska u nastavku, dobar dio drugog poluvremena igrao se na polovini Engleske, koja je bila potpuno uspavana i bezidejna.

Pritisak je urodio plodom, Švicarci su poveli u 75. minuti, a strijelac je bio Breel Embolo koji je na ubacivanje sa strane pobjegao Walkeru i poslao loptu u mrežu Jordana Pickforda.

Uslijedila je trostruka izmjena u redovima Engleske. Ispostavilo se da su Englezi morali primiti pogodak da bi se probudili i učinili ovu utakmicu koliko, toliko gledljivom.

“Pet minuta slave” švicarskih navijača na Dusseldorf Areni, a onda izjednačujući pogodak Bukaya Sake sa prilično velike udaljenosti. Lopta se odbila od lijevu stativu i završila u mreži Yanna Sommera. Devedeset minuta susreta završeno je bez pobjednika, rezultatom 1:1.

U produžecima nije bilo promjene rezultata, kraj drugog produžetka obilježio je pritisak Švicarske. Nekoliko opasnih prodora po Englesku, a Xherdan Shaqiri je iz kornera pogodio prečku, no rezultat je ostao isti pa se prešlo na izvođenje penala.

Englezi su bili bolji tokom izvođenja penala, te slavili na kraju s bijele tačne, rezultatom 5:3.

U drugom i posljednjem četvrtfinalnom susretu EURO 2024 od 21 sat snage su odmjerileselekcije Turkiye i Holandije, na Olimpijskom stadionu u Berlinu.

Holandija pobijedila Turkiye i ostvarila plasman u polufinale EURO 2024

Fudbalska reprezentacija Holandije ostvarila je plasman u polufinale Europskog prvenstva (EURO 2024) nakon što je večeras u četvrtfinalnom susretu preokretom slavila protiv selekcije Turkiye, rezultatom 2:1.

Posljednji četvrtfinalni susret EURO 2024 odigran je na Olimpijskom stadionu u Berlinu, a reprezentaciju Turkiye sa tribina je bodrio i turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan.

Visok tempo pratio je prvo poluvrijeme utakmice u Berlinu, pri čemu se osjetila blaža dominacija Turkiye. Borbenost i požrtvovanost turskih reprezentativaca u nastavku urodila je plodom u 35. minuti susreta. Mladi Arda Guler sjajno je centrirao a odlično se snašao defanzivac Samet Akaydin i glavom loptu poslao u mrežu holandskog golmana Barta Verbruggena. Bio je to rezultat prvog poluvremena.

Na početku drugog poluvremena nešto ofanzivnija i konkretnija Holandija, u par navrata su zaprijetili Turcima. No, velika sreća bila je na strani Holanđana kada je Arda Guler šutirao iz slobodnog udarca izvan kaznenog prostora, kada je lopta pogodila stativu golmana Verbruggena.

U nastavku snažan pritisak Holanđana koji uspijevaju doći do poravnanja. U 70. minuti sa desne strane centrirao je Memphis Depay, a potom je glavom Meta Gunoka savladao defanzivac Holandije Stefan de Vrij.

Holandija je nastavila s pritiskom i šest minuta kasnije došla do vodstva. Loptu ubačenu sa strane Mert Muldur je nesretno poslao u vlastitu mrežu.

Apsolutna dominacija Turkiye u nastavku. U 85. minuti bili su u prilici da izjednače, šansu je imao Kerem Akturkoglu, ali defanzivci Holandije na visini zadatka. Još nekoliko prilika za Turkiye, no promjene rezultata nije bilo, 2:1.

U polufinalu EURO 2024 igrat će Španija – Francuska (9. jula) i Engleska – Holandija (10. jula).