Promovisano novo izdanje Pravopisa bosanskog jezika

Promovisano novo izdanje Pravopisa bosanskog jezika

 

Novo izdanje Pravopisa bosanskog jezika ne donosi kapitalne promjene, izjavio je njegov autor Senahid Halilović na promociji večeras u Sarajevu.

Istaknuo je da uvijek moramo voditi računa o kontinuitetu i da nema razloga za eksperimentisanje, te je ono što je prihvaćeno i ukorijenjeno ostalo onako kako je bilo.

“Zaključili smo da pravopis treba osloboditi od onogo za što se u praksi pokazalo da nije prihvaćeno ni nakon 20 godina, jer je norma samo ono što od predloženog bude prihvaćeno”, pojasnio je Halilović.

Dodao je da se pokazalo da nakon 20 godina mnogo toga nije prihvaćeno i da je, da ne bismo “išli šumom a život drumom”, drugo izdanje pravopisa zadržalo ono za što se pokazalo da je ukorijenjeno u navikama i oko čega više nema dilema.

Halilović je naglasio da danas sa zadovoljstvom možemo konstatovati da je pravopsina norma bosanskog jezika prilično stabilizirana, te je u tom smislu prvo izdanje već bilo zastarjelo.

Osim kao knjiga, Novi Pravopis je, objavljen i kao aplikacija za mobitele koja će biti besplatna.

Izdavač je Slavistički komitet Bosne i Hercegovine, a redovna maloprodajna cijena će biti 60 KM.

Previous Obilježeno 25. godina od osnivanja ratne bolnice „Higijenski zavod“ Mostar
Next Krajina u organskoj proizvodnji i turizmu

You might also like

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

U Zenici promocija knjige ‘Ruski i grčki plaćenici u ratu u Bosni i Hercegovini’

Autor knjige je i sam učestvovao u ratu tokom kojeg je i teško ranjen. Aziz Tafro pojašnjava da su ruski i grčki plaćenici na ovim prostorima bili prisutni već 91.

HISTORIJA

Muke po književnici Muberi Mujagić

Nakon što je zatražila da se iz škola izbaci Njegošev Gorski vijenac zbog stihova tipa „nekrstu se gore usmrđeše…odža riče na ravnom Cetinju…kako smrde ove poturice“, uslijedio je njen ideološki

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

Bihać: Uspješno završena ljetna škola bosanskog jezika (Video)

Završena je ljetna škola bosanskog jezika za mlade do 18 godina starosti koji žive u inostranstvu, a porijeklom su iz Bosne i Hercegovine Škola je bila besplatna a organizirali su