Home » Sarajevo imalo kafić prije ostalih evropskih gradova
BAŠTINA

Sarajevo imalo kafić prije ostalih evropskih gradova

Na međunarodni dan kahve podsjećamo na tradiciju koju baštine naši ljudi, tradiciju koja je puno više od pukog ispijanja jednog napitka.

Bosanska kahva/kafa/kava je prepoznatljivost Bosne, kako prije, tako i u posljednje vrijeme kada mnogobrojni turisti otkrivaju znamenja ove zemlje i njenih ljudi.

Prvi kafići…

Nešto što je postalo obilježje modernih gradova započelo je u Istanbulu, potom Sarajevu – u 16. vijeku.

Za prvi kafić na svijetu važi  istanbulski Kiva Han, pojavio se početkom 16. vijeka. Zapadnije, podaci o prvim kafićima vežu se za 17. vijek.

Historik Ibrahim ef. Alajbegović, poznat pod imenom Pečevija, putovao je Bosnom 1592. i u svojoj Povijesti (Tarihi Pečevi) opisuje, kako je sjedio u jednoj lijepoj kafani u Sarajevu, u kojoj je bilo 10 sečija (nešimen) ito svaka za određenu klasu ljudi.
Prema tome je ovdje otvorena kafana prije nego u većini evropskih gradova (Paris 1672, Beč 1683, Leipzig 1837) – bilježi Hamdija Kreševljaković.

Antun Hangi o bosanskim kahvama/kafanama/kafićima.

-Kahvi ima u Bosni i Hercegovini vrlo mnogo, i ne bi mnogo pogriješio, kada bi rekao, da je skoro svaka deseta, dvadeseta muslimanska kuća kahva.

-Kahve rado grade uz vodu ili nad vodom tako, da je ili cijela zgrada nad vodom ili da jedan dio počiva na obali, a drugi da leži na jakim direcima, stupovima, koji iz vode vire, ili su ih namjestili na kakovom povišem mjestu ili briježuljku, odakle se otvara krasan pogled na sve strane..

-Originalan je život u tim kahvama. Kako koji musliman u kahvu uniđe, sjedne na minder; neki se oslonio leđima o duvar, neki se laktom podbočio o jastuk ili se o pendžer odupro. Kako je koji na minder sjeo, izvadio je duhankesu, da napuni lulu ili ćibuk, a mlađi se opet mašio za kutiju, da savije cigar duhana, a onda će tek kafu naručiti.

-U svim kahvama, gdje se naši muslimani sastaju, obično je vrlo mirno; posjetnici se mirno sastaju, tiho razgovaraju i mirno rastaju.
Dok piju kafu i puše duhan, govore o svemu i svačemu, ali najrađe i najviše o politici.

-Ni u najelegantnijemu evropskom hotelu ili kafani ne možeš dobiti tako dobre kafe, kao u zadnjoj bosanskoj kahvi – isticao je Hangi, pišući o Bosni s prelazi 19. na 20. vijek.

Stanovnici naše zemlje u svjetskom su vrhu kada je riječ o konzumacije kahve.

(MiruhBosne)