Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine odgodio je izjašnjavanje o davanju garancija za izgradnju Bloka 7 Termoelektrane u Tuzli, na što je apelovala i sama Energetska zajednica.
Radilo se o pokušaju davanja prethodne saglasnosti za kreditno zaduženje preduzeća Elektroprivreda Bosne i Hercegovine kod izvozno-uvozne banke Kine za projekat izgradnje Bloka 7 TE Tuzla ukupne vrijednosti 1,4 milijarde KM.
“Sekretarijat Energetske zajednice procijenio je odluku Vijeća za državnu pomoć i dodatnu dokumentaciju koju je dostavila Elektroprivreda BiH i došao je do preliminarnog zaključka da garancija za izgradnju Bloka 7 u stvari predstavlja državnu pomoć. Stoga, odluka Vijeća za državnu pomoć nije u skladu sa pravnom stečevinom EU o državnoj pomoći za Energetsku zajednicu”, navodi se u saopštenju, kojeg prenose ovdašnji mediji.
-Na sve to reagovali su iz struke, sindikata, ali i parlamentarci. Svi oni upozoravaju kako naša zemlja treba održati energetsku nezavisnost.
Podsjeća se kako se kako nije bilo reakcije Energetske zajednice po pitanju gradnje termoelektrana u Rs-u i Srbiji, dok se sad pokušava zakočiti gradnja TE u FBiH.
Prigovori iz Evrope ne stižu samo po pitanju gradnje termoelektrana. Neki mediji problematiziraju i proizvodnju struje iz obnovljivih izvora. Tako se njemački DW (dw.com/hr) pita ‘Zašto tolike nove hidroelektrane u BiH?’ – iskazujući navodnu zabrinutost za okoliš.
-Podsjetimo, Bosna i Hercegovina je u 2018. godini imala rekordan izvoz električne energije u vrijednosti od 574 miliona BAM.
EPBiH ostvarila je lani prihod od 1 milijardu i 60 miliona maraka.