Stari grad Jezerski – Bosanska Krupa

Stari grad Jezerski – Bosanska Krupa

Stari grad Jezerski u Bosanskoj Krupi datira još iz srednjeg vijeka. Nakon brojnih historijskih dešavanja, kada je grad bio srušen ali i obnovljen, konačno je napušten 1838. godine do kada se nalazio u sastavu Krupske kapetanije.

U sklopu grada pored porodičnih kuća nalazila se i džamija sagrađena davne 1576. godine. Ostaci cijelog kompleksa, još prije 17 godina, zahvaljujući ljudima čiji su preci živjeli u Starom gradu, proglašeni su nacionalnim spomenikom od strane državne Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika.

-Prostor Bosanske krajine bogat je ostacima starih gradova, koji svjedoče o burnoj historiji naroda koje je oduvijek živio na granici velikih carstava.

Jedan takav nalazi se u bosanskokrupskom naselju Jezerski. Kompleks, uistinu jedinstven, oivičen je zidinama, u čijem sastavu se nalaze ostaci srednjovjekovne tvrđave, džamije iz doba Osmanlija te porodične kuće nekadašnjih dizdara, odnosno čuvara tvrđave.

Njihovi potomci iz porodice Crnkića uz ostale mještane upravo su bili inicijatori da Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, tokom 2003, godine proglasi ovaj prostor spomenikom države.

Više o ovom zanimljivom mjestu u videopriči rtvusk.

Previous AC Food oživio nekada popularnu čokoladicu: 'Kremipan' u novom i poboljšanom izdanju
Next Pitanje je vremena kada će velikosrpski nacionalizam početi da grize samog sebe

You might also like

HISTORIJA

Vakufnama Isa-bega Ishakovića: Rodni list Sarajeva

  Većina današnjih evropskih gradova osnovana je zaslugama istaknutih pojedinaca koji su iz različitih ciljeva nastojali izgraditi određene gradove. Veliki je broj primjera kroz historiju koji govore o tome kako

BH RAZGLEDNICA

Sarajevo: Noćni život na Baščaršiji poseban je tokom ramazana

  Ramazan, a posebno ramazanske noći donose posebnu atmosferu u sokake sarajevske Baščaršije. Ramazan je mjesec u kojem muslimani poste, uzdržavaju se od hrane, pića i nevaljalih stvari od zore

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

Predstavljen ‘DIJAK’ – elektronska baza srednjevjekovnih bosanskih tekstova svjetovnog karaktera

 Platforma “Digitalni jezički anotirani korpus (DIJAK)”, predstavljena je danas na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, a sadrži bazu srednjevjekovnih bosanskih tekstova svjetovnog karaktera: administrativno-pravnih i epigrafskih spomenika, izvještava Fena.  Institut