Studenti predstavili projekte na Festivalu inovacija u Sarajevu

Studenti predstavili projekte na Festivalu inovacija u Sarajevu

 

Studenti inovatori okupili su se i ove godine da bi predstavili svoje inovacije u sklopu Sarajevo Innovations Festivala 2018.

Ovo je treći festival inovacija koji okuplja polaznike fakulteta tehničkih nauka, a studenti iz cijele Bosne i Hercegovine i regiona predstavljaju deset radova na temu nauke i tehnike.

Harun Muhić, student Elektrotehničkog fakulteta i član Udruženja studenata “Steleks”, rekao je da ove godine organizuju treći Sarajevo Innovations Festival.

“Prijavljeno je dosta radova, imamo recidente iz raznih dijelova Balkana i iz Irske. Cilj festivala je da promovišemo studente i njihov rad na fakultetu, da se studiranje ne svede samo na to da se dobije ocjena i da se nakon toga zapostavi rad”, istakao je Muhić.

 

Prema njegovim riječima, za učesnike su pripremili vrijedne nagrade.

“Nadamo se da će studenti i u budućnosti pokazati interes za ovu manifestaciju”, dodao je Muhić.

Edukativni dio festivala čini radionica pod nazivom “Kulturno naslijeđe u virtualnoj realnosti”, a vodi je vanredni profesor Selma Rizvić, koja predaje računarsku grafiku na Elektrotehničkom fakultetu. Kao stari član “Steleksa”, osjetila je obavezu i zadovoljstvo da učestvuje u ovom što su organizovale mlade kolege.

“Mi se bavimo virtualnom prezentacijom kulturnog nasljeđa. Imamo mnogo projekata, a ja ću danas napraviti hronologiju, presjek kroz vrijeme i završit ćemo s demom najnovijeg projekta, a to je virtualni skok sa Starog mosta”, pojasnila je Rizvić.

Taj projekat je, kako je kazala, doživio uspjeh u javnosti i mišljenja je da će imati i praktičnu upotrebu jer će biti postavljen u Muzeju Stari most u Mostaru.

“Naši studenti su uvijek bili kreativni. Steleks ima 50 godina tradicije i Elektrotehnički fakultet u Sarajevu je i prije rata bio jedan od najjačih u regiji. Imali smo opremu koja se mogla mjeriti sa svjetskim univerzitetima”, poručila je Rizvić.

Jedan od učesnika je Erol Terović, student druge godine Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu.

“Došao sam da predstavim rad o načinima pravljenja robota za takmičenje. Radi se o takmičenju u borbi robota”, pojasnio je Terović.

Mišljenja je da je poprilično tužno, jer je izloženo samo deset radova na Festivalu.

“Vjerujem da ima mnogo više potencijala u Sarajevu i Bosni i Hercegovini. Mislim da bi se mladi trebali više angažovati, u krajnjoj liniji, mogu osvojiti i nagradu”, rekao je Terović.

 

Izvor: Agencije

Previous Kur'an na bosančici (Video)
Next Bosanske ljepote: Konjuh planina (VIDEO)

You might also like

NAUKA I TEHNOLOGIJA

INZ jedini predstavnik Bosne i regije u svjetskoj mreži ‘Jednog zdravlja’

Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ) dio je svjetske “One Health” (Jedno zdravlje) mreže, i to jedini u regionu, s obzirom na to da svojom unutrašnjom organizacijom i predstavlja koncept “One

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Svjetska nagrada za nastavnicu iz Bosne i Hercegovine

Medisa Rožnjaković Aljukić, profesorica engleskog jezika, osvojila je “Pearson English Global Teacher Award” za 2020. godinu. Za istu nagradu konkurisalo je više stotina aplikanata. Ranije, 2017. godine Centar za obrazovne

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Bosanska pamet: Almir Badnjević – jedan od najistaknutijih naučnika na svijetu

  Kada se spomene biomedicinski inženjering u Bosni i Hercegovini, ime Almira Badnjevića iz Bosanske Krupe, prvog i jedinog doktora biomedicinskog inženjeringa u Bosni i Hercegovini, je neizostavno, a prestižni