Sva tri današnja naroda u Bosni i Hercegovini bili su Bošnjaci do 1862. godine

tvrtko

‘Sva tri naroda, sadašnja konstitutivna, u Bosni i Hercegovini bili su Bošnjaci do 1862. godine, od tad nastaje rascjep djelovanjem osvajačkih krugova iz Beograda i Zagreba.’

Forum bošnjačkih intelektualaca organizovao je u četvrtak u Sarajevu tribinu na kojoj su uvodničari Hakija Zoranić, Mirsad Priganica i Amir Halep govorili o temi “Etnički identitet Bošnjaka”.

Uvodničar Hakija Zoranić podsjetio je da je bosanskohercegovački narod nekada imao ime Bošnjani koje je evoluiralo u ime Bošnjaci. Svi vladari srednjovjekovne Bosne bili su, kaže on, Bošnjani.

“Sva tri naroda, sadašnja konstitutivna, u BiH bili su Bošnjaci do 1862. godine, od tad nastaje rascjep djelovanjem osvajačkih krugova iz Beograda i Zagreba. Taj jedinstveni narod onda se razdijelio u tri konstitutivna naroda”, – objasnio je on.

Točak historije se ne može vratiti, ali je važno da bar, ističe on, doznaju tu istinu.

“Imali bi bolje razumijevanje Bošnjaka, postojala bi mogućnost za određeno približavanje i pomirenje, da se više ne dešavaju stravična zbivanja”, – kaže on.

Mirsad Priganica smatra da se radi “o konfuziji identitetske svijesti Bošnjaka” te da “oni nemaju izgrađenu historijsku svijest, koja je najbitnija za formiranje političkog identiteta jednog naroda”.

“Oni su svoju historijsku svijest zanemarili, posebno povijest bosanskih banova i kraljeva. Trebamo razviti temperament kod Bošnjaka za vlastitom povijesti koja je bila grandiozna. Ona nas treba nadahnuti, trebamo biti ponosni na nju”, – ističe on.

Amir Halep je mišljenja da je potrebno da “bh. institucije po pitanju zaštite bosanskohercegovačkog identiteta učine više, kao i svi intelektualci, a sve s ciljem da se zaustavi zatiranje bh. identiteta”.

“Bitno je da se Bošnjacima kao bh. narodu vrati njegov izvorni identitet”, – kazao je.

Predsjednik Foruma Suad Kurtćehajić za novinare je naglasio važnost afirmiranja činjenice za koju kaže da je nesporna, “a to je da su u Bosni do druge polovine 19. stoljeća bili svi domicilni stanovnici Bošnjaci, bez obzira na konfesiju”.

“To trebamo naglašavati sve do momenta dok svima u Bosni, bez obzira kojoj konfesiji pripadaju, to ne bude jasno. To je opće poznata činjenica koja se može naći i u srpskim i hrvatskim izvorima, moramo se boriti da se ta istina afirmira”, – kazao je.

Jučerašnji skup jedan je u nizu što ih organizuje Forum bošnjačkih intelektualaca, a planom rada predvidjeli su razne teme za period do kraja kalendarske godine.

(agencije/mb)

Previous Nisam Bošnjakinja, ali moj jezik je bosanski
Next Popis: Više od polovine stanovnika Bosne i Hercegovine govori bosanskim jezikom

You might also like

NAŠI DANI

Nakon trolejbusa iz Bjelorusije, u Sarajevo stižu tramvaji iz Švicarske

Na sajmu TRAKO 2023 predstavljen je novi sarajevski tramvaj, TANGO NF3. Švicarska kompanija Stadler koja proizvodi tramvaje naglasila je da je ovo nova generacija Stadlerovih tramvaja.  Sajmu je prisustvovao ministar

NAŠI DANI

U Goraždu bi uskoro trebala početi izgradnja sahat-kule

Na mjestu stare čaršije u Goraždu mogla bi biti izgrađena sahat-kula u bosanskom tradicionalnom stilu. Inicijativu za izgradnju sahat-kule općinskim i kantonalnim vlastima uputilo je Udruženje Stari zanati Goražde koje

NAŠI DANI

Obilježavanje Dana Armije RBiH – Dan onih koji su najzaslužniji za slobodu bosanskih građana

15. aprila 2021. godine obilježava se 16. godišnjice 2. pješadijskog (rendžerskog) puka Oružanih snaga BiH i 29. godišnjice Armije Republike Bosne i Hercegovine. Ministar odbrane Bosne i Hercegovine dr. Sifet