Svečano u Mostaru: Univerzitet “Džemal Bijedić” slavi 43 godine rada i postojanja

Svečano u Mostaru: Univerzitet “Džemal Bijedić” slavi 43 godine rada i postojanja

Univerzitet “Džemal Bijedić“ u Mostaru obilježava 43. godišnjicu postojanja i rada, javlja AA.

Program će obuhvatit kao i ranijih godina niz svečanosti, a prva u nizu bila je polaganje cvijeća pored biste Džemala Bijedića i prijem penzionisanih uposlenika. Uslijedit će prezentacije, izložbe, te svečana akademija i dodjela diploma studentima koji su u posljednjoj godini uspješno priveli kraju svoje studije. Rektor Elvir Zlomušica u današnjem obraćanju medijima podsjetio je da je “Džemal Bijedić” četvrti po redu univerzitet u bivšoj Jugoslaviji, što je tradicija čija se dužina cijeni u cijelom svijetu.

“Mi smo javna ustanova, akreditovana i reakreditovana što dovoljno govori o našem kvalitetu. Imamo aktivnu saradnju sa oko 35 univerziteta u Evropskoj uniji, na kojima naši studenti i nastavnici mogu provesti određeni period, koji je priznat u našem obrazovnom – edukacijskom sistemu. Važna je i saradnja sa oko 15 univerziteta iz Republike Turske u sklopu ERASMUS projekta. Smatram da su to značajni pokazatelji, koji nas postavljaju na bolje mjesto i na bolju poziciju od velikog broja visokoškolskih institucija u BiH”, rekao je Zlomušica.

Univerzitet “Džemal Bijedić” tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu protjeran je iz matičnih prostorija u kojim danas egzistira Sveučilište Mostar. Nova adresa je nekadašnja kasarna JNA u Sjevernom logoru, a preseljenje i poraće u Mostaru donijeli su i niz problema ovoj instituciji.

“Kada razgovarate sa rektorima univerziteta u Ljubljani, Zagrebu, Mariboru, Prištini ili Tirani – svi oni se fokusiraju na dva problema, to su autonomija i finansiranje. Od svih javnih univerziteta, danas imamo najmanje finansiranje od strane države i najmanje plate u odnosu na sve druge javne institucije, što je u ovom trenutku frustrirajući problem”, dodao je Zlomušica.

Kazao je i kako u budućim godinama rukovodstvo želi poboljšati edukacije i povećati transfere, odnosno na koncu i naučno-istraživački segment. Ove godine diplome će se uručiti za 650 studenata prvog i drugog ciklusa.

Previous Jasmina Džafić, najmlađa doktorica ekonomskih nauka u ZDK: "Uči, čitaj" investicija sa najboljim povratom
Next Pozitivne priče: Biznisi mladih u Jajcu, Tesliću i Novom Travniku

You might also like

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Damir Ljubičić radio na nedavno lansiranom teleskopu Webb: Vjerujem da je i u Bosni i Hercegovini moguć uspjeh

U svemir je odaslan teleskop James Webb Riječ je o najskupljem NASA-inom projektu dosad, na kojem je više od 20 godina radilo na hiljade astronoma, inžinjera. Jedan od njih je

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Bosanske žene briljiraju u svijetu nauke

Anita Đonlić je na post-doktoralnim istraživanjima na Univerzitetu Princeton, dok je Belma Kalamujić Stroil dio evropskog tima za zaštitu biodiverziteta. Anita Đonlić, porijeklom iz Maglaja, je naučnica koja je za

NAŠI DANI

Sarajlija Din Ammar Tolj osvojio 1. mjesto na takmičenju iz matematike u V. Britaniji

Na državnom takmičenju iz matematike u Velikoj Britaniji prvo mjesto i nagradu Zlatni certifikat osvojio je Sarajlija Din Ammar Tolj. Kao jedan od najboljih učenika sarajevske Druge gimnazije ovaj srednjoškolac