U Foči uhapšen osumnjičeni za zločin protiv čovječnosti (silovanje)

U Foči uhapšen osumnjičeni za zločin protiv čovječnosti (silovanje)

Osumnjičeni Veljović Radovan (1954) tereti se da je, tokom 1992. godine, počinio zločin protiv čovječnosti koji se odnosi na silovanje i seksualno zlostavljanje

Postupajući po nalogu Tužilaštva BiH, policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu – SIPA, na području Foče locirali su, identifikovali i lišili slobode osumnjičenog:

– Veljović Radovana, rođenog 1954. godine u Foči.

Osumnjičeni je pod istragom Tužilaštva BiH i tereti se da je tokom 1992. godine, u svojstvu pripadnika VRS, na području Foče počinio krivično djelo zločini protiv čovječnosti.

Navedeni osumnjičeni se tereti za ratni zločin silovanja i seksualnog zlostavljanja.  

Nakon lišenja slobode, osumnjičeni je predat postupajućem tužiocu Tužilaštva BiH, koji će ispitati osumnjičenog i nakon toga donijeti odluku o daljim aktivnostima u predmetu – navodi se u informaciji Tužilaštva.

Foča – sinonim stradanja žena, djevojaka i djevojčica

U Foči je tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu ubijeno više od 3.000 Bošnjaka, a gotovo svaka treća žrtva su žene. Ovo je grad u kojem je dokazano najveće sistematsko seksualno nasilje i silovanje u kojem je prvi put zabilježeno seksualno ropstvo te prodaja žena. 

19. juni je rezolucijom 69/293 Generalne skupštine UN-a iz 2015. godine ustanovljen kao „Međunarodni dan borbe protiv seksualnog nasilja u ratu“, a na osnovu presude Haškog tribunala iz 2001. godine u predmetu protiv Zorana Vukovića, Radomira Kovača i Dragomira Kunarca.

Ovom presudom je po prvi put u historiji međunarodnog prava seksulano ropstvo i silovanje u ratu okarakterisano kao zločin protiv čovječnosti.

“Foča je sinonim stradanja naših žena, djevojčica, djevojaka, naših majki. Grad koji je po broju ubijenih, silovanih i nestalih žena nadmašio sve druge sredine u Bosni i Hercegovini. Seksualno nasilje je korištemo kao sredstvo ratovanja i kao oblik etničkg čišćenja. Sama činjenica da je na osnovu presude Haškog tribunala iz 2001. godine, prema kojoj je, po prvi put seksualno ropstvo i silovanje u ratu okarakterisano kao zločin protiv čovječnosti, govori o razmjerama zločina koji se desio u Foči” – istakla je 19. 6. ove godine u Foči potpredsjednica FBiH Melika Mahmutbegović povodom Međunarodnog dana borbe protiv seksualnog nasilja.

Previous Deseta godišnjica smrti bh. književnika Nedžada Ibrišimovića
Next Akademik dr. Muhić povodom popisa u S. Makedoniji: Bošnjaci, budimo ono što jesmo; Bošnjaci!

You might also like

NAŠI DANI

Borba za ‘ravnopravnost’: Čović se časti Audijem od 171.000 KM

Novinska agencija Patria donosi fotografije novog skupocjenog Audija A 8, koji je kupljen za potrebe hrvatskog člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragana Čovića. Luksuzni automobil, čiji osnovni paket košta vrtoglavnih

NAŠI DANI

Republika srpska plaća 80.000 dolara mjesečno američkoj kompaniji za lobiranje

Za 80.000 dolara mjesečno, bosanskohercegovački entitet Republika srpska (Rs) će u periodu od godine dana unajmiti američku advokatsku kompaniju za lobiranje ‘McGinnis Lochridge’ kako bi ih savjetovala i predstavljala u

NAŠI DANI

Volonteri pomažu starijima, kupuju namirnice i lijekove, plaćaju račune…

U vrijeme kada nadležni pozivaju na maksimalno odgovorno ponašanje i socijalnu distancu kako bi se od korona virusa zaštitili svi, a najviše oni najosjetljiviji, postavlja se pitanje mogu li stare