Home » U Jablanici obilježena godišnjica Bitke za ranjenike: Sjećanje na partizansku pobjedu protiv udruženih njemačkih, italijanskih, ustaških i četničkih snaga
HISTORIJA NAŠI DANI

U Jablanici obilježena godišnjica Bitke za ranjenike: Sjećanje na partizansku pobjedu protiv udruženih njemačkih, italijanskih, ustaških i četničkih snaga

U Jablanici je danas obilježena 74. godišnjica Bitke za ranjenike. Partizanske jedinice, u februaru i martu 1943. godine, uspjele su probiti neprijateljsko okruženje i spasiti preko  4.000 ranjenih drugova, pobijedivši u neravnopravnoj borbi protiv udruženih njemačkih, italijanskih, ustaških i četničkih snaga.

U sklopu današnjeg obilježavanja otvorena je izložba “Historijska pruga kroz historijske izvore”, jedne od najznačajnijih radnih akcija u bivšoj Jugoslaviji, omladinske pruga Brčko-Banovići, koju je pripremio Arhiv Tuzlanskog kantona.

Upriličena je i manifestacija “Cvijet za ranjenike”, odnosno spuštanje 74 karanfila s mosta u Neretvu. Potom je na spomen-obilježju Muzeja “Bitke za ranjenike na Neretvi” položeno cvijeće i odata pošta palim borcima NOR-a, nakon čega je održana svečana akademija i kulturno-zabavni program.

Kasnije će uslijediti i koncert za mlade antifašiste, te prikazivanje dokumentarnog filma “Golim rukama”, autora Hajrudina Šibe Krvavca. Manifestaciji su osim brojnih delegacija SABNOR-a iz cijele bivše države prisustvovali i predsjednik SABNOR-a BiH Bakir Nakaš, te potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine Milan Dunović.

Kao antifašista danas se osjećam kao neko ko je u svom na svom, a kao liječnik i osoba koja prošla agresiju na Bosnu i Hercegovinu i čovjek koji nikad dotad nije mogao zamisliti da ćemo ponavljati bitke na ranjenike, istinski sam ponosan na bitku koja je dokazala da su humanizam i borba za ranjenike bili prioritet narodno-oslobodilaćkog pokreta u Jugoslaviji.

Žalostan sam što tradicija polaganja Hipokritove zakletve u Domu pred ranjenicima u Jablanici koja je postojala do 1992. nažalost više ne postoji, i isktinski bih volio kaba bi dekani medicinskih fakulteta shvatili da su medicinski fakulteti postojali i prije njih. Ovom prilikom ih pozivam da umjesto polaganja zakletve u Zetri, to upriliče na mjestu gdje su spašene desetine ranjenika zahvaljujući humanom pristupu Josipa Broza Tita, rekao je Bakir Nakaš.

Pokrovitelji današnje manifestacije su Federalno ministarstvo za pitanje boraca i invalida obrambeno-oslobodilačkog rata, SABNOR BiH i općina Jablanica, a organizatori SABNOR BiH, SABNOR Jablanica, Društvo “Josip Broz Tito” Jablanica i muzej “Bitka za ranjenike na Neretvi” – piše Oslobođenje.