U Prijedoru prvi put promovisana knjiga o stradanju Bošnjaka u ovom gradu

U Prijedoru prvi put promovisana knjiga o stradanju Bošnjaka u ovom gradu

Promocija knjige “Mama, ovdje ima svjetla” autorice Mirvete Mrkalj-Durben iz sela Bišćani kod Prijedora, koja je kao i većina nesrpskog stanovništva 1992. godine bila prisiljena napustiti svoj dom i spas potražiti u izbjeglištvu, održana je sinoć u zgradi Pozorišta u Prijedoru.

Knjiga je objavljena prošle godine, a predstavljena je u mnogim gradovima regije kao i Evrope. Knjiga predstavlja doprinos autorice čuvanju sjećanja na brutalno prekinutu životnu harmoniju na brdu nadomak Prijedora.

Kako kaže, knjiga nije nastala preko noći i predstavlja, ustvari, dnevnik koji je vodila još od proljeća 1992. godine. Knjiga nosi naziv “Mama, ovdje ima svjetla” prema rečenici njene tada šestogodišnje kćerke Azre koja je nakon nekoliko mjeseci bez struje i vode stigla u Hrvatsku i ugledala osvijetljene kuće.

Mirveta je 1992. godine izgubila oca, supruga, svekra, djevera…, ukupno 24 člana porodice s prezimenom Mrkalj. Svi su odvedeni u smrt 20. jula 1992. godine. Jedino se njen brat uspio spasiti.

“Ovo je prva promocija u Prijedoru. Mi smo posebno ponosni na ovaj dan. Mi smo u Bišćanima imali otvorenje spomen obilježja 258 žrtava”, istakla je Mrkalj-Durben.

Ona je kazala da su žrtvama poklonili pisano svjedočanstvo i spomenik, jer Prijedor nema spomen obilježje i takvu vrstu sjećanja na više od 3.000 žrtava.

Mrkalj-Durben ističe da je promocija za njih veliki korak jer je održana u Prijedoru, “gradu nagrađenih zločina i zločinaca”.

“Knjigu sam posvetila svojoj djeci, ali i svoj omladini ovoga svijeta da poštuju mir i da se bore protiv rata i nacionalizma. Nama Prijedorčanima, želim sretnu i bolju budućnost i pozivam sve da rade na tome”, poručila je Mrkalj-Durben.

Mirsad Duratović, predsjednik Udruženja logoraša “Prijedor 92” kazao je da je knjiga “Mama, ovdje ima svjetla” pisani dokument, svjedočenje jedne od preživjelih žrtava dešavanja u Prijedoru ’92. godine.

“Prošle godine je predstavljena na Sarajevskom sajmu knjige, zatim na Frankfurtskom sajmu knjige. Objavljena je na njemačkom i bosanskom jeziku. Predstavljena je do sada u Zagrebu, Ljubljani, Koparu, Kelnu, Bonu…”, pojasnio je Duratović.

Kako kaže, njemačka javnost se zainteresovala za ovu knjigu.

Na kolektivnoj dženazi u Prijedoru, u ponedjeljak, 20. jula, bit će ukopano 29 žrtava ubijenih 1992. godine. Posmrtni ostaci devet žrtava koje će ove godine biti ukopane su pronađeni u masovnoj grobnici Tomašica. Najmlađa žrtva je Zikret Redžić koji je u trenutku smrti imao 18 godina, a najstarija Asim Žerić koji je u trenutku smrti imao 67 godina. Posmrtni ostaci Zikreta su pronađeni u masovnoj grobnici Tomašica, a Asima u Jakarinoj Kosi. Na dženazi će biti ukopan i otac i sin, Sead i Mehmed Kadić, čiji posmrtni ostaci su pronađeni u Tomašici.

Ispraćaj tabuta sa posmrtnim ostacima žrtava će biti održan u ponedjeljak, u ranim jutarnjim satima, nakon čega će u devet sati, na stadionu OFK Brdo “Vedro polje”, u Hambarinama, biti klanjana kolektivna dženaza.

Prisutnima će se obratiti reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović, muftija bihaćki prof. Hasan ef. Makić kao i porodice koje će govoriti u ime žrtava.

(Anadolu Agency)

Previous Spas za povratnike: Na ribnjaku u Žepi svoje plate zarađuju Bošnjaci i Srbi
Next Amel Tuka: I u Peking idemo po zlato, Bosna i Hercegovina ne zaslužuje ništa manje

You might also like

OTPOR BOSNE

Salkić prisustvovao obilježavanju godišnjice zločina u naselju Blječeva

Ramiz Salkić, potpredsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika srpska danas je prisustvovao obilježavanju 29. godišnjice zločina u naselju Blječeva kod Bratunca, koje je održano u okviru višednevne manifestacije “Dani sjećanja na genocid

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

‘Slabo dolazimo pameti i gledamo da udovoljimo drugima.’

Mula Mustafa Bašeskija poznati je bošnjački ljetopisac iz 18. vijeka. Najpoznatije Bašeskijino djelo je “Ljetopis o Sarajevu”, u kojem autor govori o dešavanjima u svom rodnom gradu u periodu od

KULTURA I UMJETNOST

TVSA prikazuje dokumentarni film o 2. maju 92.

“Pad Sarajeva, propali scenarij” dokumentarni film u produkciji TVSA kojeg potpisuje Enisa Skenderagić, biće emitovan premijerno u ponedjeljak 21,25. Prvi put nakon 47 godina 2. maja 1992. godine u Sarajevu