Home » U Sarajevu će biti uspostavljen Informativni centar ICTY-ja
NAŠI DANI

U Sarajevu će biti uspostavljen Informativni centar ICTY-ja

Memorandum o razumijevanju između Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i Grada Sarajeva, na temelju kojeg će biti uspostavljen Informativni centar ICTY-ja u Sarajevu, predstavljen je danas u sarajevskoj Vijećnici.

Uz prisustvo velikog broja medija  danas je u svečanom salonu sarajevske Vijećnice predstavljen Memorandum o razumijevanju između Međunarodnog  krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i Grada Sarajeva.

Na temelju ovog Memoranduma bit će uspostavljen Informativni centar Sarajevo, koji bi javnosti trebao da pruži ažuriran, direktan i bezbjedan elektronski pristup javno dostupnim spisima MKSJ-a i arhivskom materijalu sadržanom u on-line bazama podataka MKSJ-a. Centar će, istovremeno, imati edukativnu, istraživačku, muzejsku, arhivsku i izdavačku funkciju. Pozdravivši goste, gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić kazao je da uspostavljanjem ovog centra, Grad Sarajevo želi dati konkretan doprinos suočavanju s prošlošću, izgradnji mira i pomirenja.

„Ovo je povijesni trenutak za naš grad i zemlju jer dobijamo jednu od najznačajnijih arhiva koja će omogućiti da utvrdimo istinu o onome što se desilo 90-ih godina. Bez te istine ne možemo graditi mir i stabilnost naše zemlje, odnosnu bolju budućnost“, kazao je Komšić.

Sudija Međunarodnog  krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju Fausto Pocar istakao je važnost današnjeg događaja.

„Potrebno je još mnogo toga obaviti dok se Centar ne uspostavi, ali je bitno da će materijali koji su se dvadeset godina prikupljali, biti dostupni javnosti, a ne samo istraživačima i historičarima“, kazao je Pocar, te dodao da će arhivi imati pristup i populacija na koju je rat direktno uticao, koji će kroz sve te materijale moći vidjeti ne samo konkretne završne presude, već i sjećanja i svjedočenja ljudi koji konkretno govore o istini i onome što se desilo.
Sudija Pocar kaže da je zasad ovo jedini centar, međutim, ideja je da imaju više sličnih centara i u Bosni i Hercegovini i u regiji – u Hrvatskoj i u Srbiji.Također je najavio da
će još jedan centar biti u Srebrenici.

Glasnogovornik Međunarodnog  krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju Nenad Golčevski kazao je da će korisnici ovog prvog informativnog centra koji će biti osnovan u Sarajevu imati pristup više od 400 hiljada dokumenata iz sudskih procesa pred Tribunalom. Od toga blizu 100 hiljada su dokazni predmeti.
„To su direktno dokumenti koji svjedoče o samim zločinima koji uključuju više od 3.000 video snimaka koji su sačinjeni u vrijeme počinjenja zločina. Također, sadrže fotografije sačinjene u tom periodu, artefakte, predmete koji su pronađeni na mjestima zločina, u masovnim grobnicama i slično“, naglasio je Golčevski.